Jest takie miejsce w Szczecinie, gdzie gwiazdy i planety są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wejść na dach ZUT-u, żeby poznawać i podziwiać wszechświat, bo właśnie na dachu Budynku Jednostek Międzywydziałowych ZUT znajduje się Obserwatorium. To miejsce, które łączy naukę ze sztuką i pozwala wyruszyć w kosmos prosto ze Szczecina. Wyruszyć może każdy, zupełnie za darmo.
Obserwatorium Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wybudowano ponad 40 lat temu. Początkowo było ono pod opieką Instytutu Fizyki ówczesnej Politechniki Szczecińskiej. Od 10 lat tym niezwykłymi miejscem opiekują się członkowie szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Naukowcy i pasjonaci nie tylko dbają o obserwatorium, ale przede wszystkim zachęcają Szczecinian, żeby podążali razem z nimi w podróż do układu słonecznego, bo dzięki profesjonalnym teleskopom można tam obserwować planety układu słonecznego, gwiazdozbiory i inne ciekawe zjawiska na niebie na przykład w trakcie „dyżurów astronomicznych”
– W centrum miasta przy pomocy różnych sprzętów astronomicznych i ze wsparciem pasjonatów, miłośników można zobaczyć obiekty układu słonecznego , które tak na prawdę rzadko który człowiek widział. Saturn, księżyce Jowisza, kratery na Księżycu, fazy Wenus, Merkurego, czapy polarne na Marsie – to wszystko można obserwować w Szczecinie – mówi Paweł Szkaplewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
W obserwatorium nie tylko można podziwiać gwiazdy, ale też zadawać trudne pytania np. czy istnieje życie na orbicie, jaki kolor ma słońce i ile kraterów ma księżyc. Żeby odpowiadać na najtrudniejsze pytania w obserwatorium organizowane są regularnie panele, spotkania, warsztaty i dyżury astronomiczne, w trakcie których do obserwatorium można się wybrać z całą rodziną albo z klasą. Bo astronomia nie tylko nauka o gwiazdach i wszechświecie. To matematyka, fizyka i chemia, czyli ciekawa lekcja astronomii, która może zamienić się w plan na życie.
i właśnie już jutro w obserwatorium dowiemy się jak zostać łowcą meteorytów, kto i dlaczego poszukuje meteorytów oraz w jaki sposób można pomóc naukowcom zajmującymi się kosmiczną materią. Na pytania odpowiadać będzie Mateusz Żmija, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, uczestnik wypraw poszukiwawczych w Polsce, Czechach, Słowacji i Niemczech. Spotkanie z naukowcem w czwartek, 24 października, o godz. 19:00.
Obserwatorium odwiedzić może każdy, a na miejscu może liczyć nie tylko na oglądanie gwiazd, ale także solidną porcję wiedzy od pasjonatów, którzy w obłokach nie bujają, ale chodzą z głowami w gwiazdach. Wystarczy wejść na stronę internetową bądź profile w mediach społecznościowych szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, umówić się na spotkanie i można ruszać w kosmos poznawać wszechświat.