Home Aktualności Skarb trafił do muzeum. Znalazca poszukiwany przez policję
AktualnościHistoriaKultura

Skarb trafił do muzeum. Znalazca poszukiwany przez policję

218
skarb z epoki brązu

Broń, naszyjniki, tarcze czy oszczepy – takie przedmioty z epoki brązu trafia do Muzeum Narodowego w Szczecinie. W ręce policji trafił  ponieważ niezwykle drogie znalezisko podrzuciła nieznana osoba. Wcześniej ta osoba prowadziła poszukiwania „na własną rękę”, a archeolodzy apelują, że taka samowolka to utrudnianie badań.

 

Znaleziony skarb to ponad 100 zabytków. Między innymi  30 naszyjników z brązu i kilka przedmiotów ze srebra. A do tego broń, umba tarcz, sierpy czy groty oszczepów z brązu.

– Co wiemy a czego nie wiemy o okolicznościach ukrycia i odkrycia gryfińskiego skarbu brązów? Przedmioty z brązu, odzyskane dzięki działaniom pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i funkcjonariuszom policji, zostały znalezione w trakcie nielegalnych poszukiwań w bliżej nieustalonym miejscu na południowo-wschodnich obrzeżach Gryfina. Były one zdeponowane we wkopanym w ziemię naczyniu glinianym, którego nie udało się do tej pory odnaleźć. W skład znaleziska wchodziło kilkadziesiąt wyrobów reprezentujących ozdoby ciała i stroju, elementy dekoracyjne uprzęży końskiej, broń, narzędzia i przybory oraz ozdobny uchwyt naczynia. Część z nich włożono do garnka  w całości, a inne we fragmentach. Niestety, nie mamy pewności, że udało się odzyskać komplet brązów – informuje Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Skarb został odkryty podczas nielegalnych poszukiwań co oznacza, że nielegalnie też został wydobyty z ziemi. A  w trakcie wydobywania – uszkodzono niektóre elementy, bo np. sprawców nie interesował gliniany garniec, który został rozbity i który zostawili w miejscu odnalezienia.

– Skład i formy przedmiotów wskazują, że skarb został zgromadzony w późnym okresie epoki brązu, ok. 950–780/740 przed Chrystusem. W ostatnich trzech wiekach tej epoki ukrywanie zestawów różnych wyrobów brązowych nie było zjawiskiem rzadkim na ziemiach pomorskich. Przynajmniej niektóre  z depozytów chowano w różnego typu opakowaniach z materiałów organicznych lub ceramicznych. Znalezisko z Gryfina dobrze wpisuje się w ten trend. Brakuje nam jednak wiedzy na temat lokalizacji i kontekstu jego depozycji, co znacząco ogranicza możliwość interpretacji motywów złożenia tego skarbu – mówi Daniel Źródlewski.

Samozwańczemu archeologowi grozi teraz do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawcy, ale także dokładnego miejsca, gdzie skarb znaleziono, wciąż poszukuje gryfińska policja.

 

Ktoś podrzucił pod drzwi skarb sprzed 3000 lat. Nie wiadomo kto…

Powiązane artykuły

nowe rezerwaty w zachodniopomorskiem
AktualnościEkologia i zdrowie

Nowe rezerwaty w Zachodniopomorskiem. Będzie ich 7

Dolina Zgniłej Strugi, Las Dębogórski, Rekowski Wrzosiec, Torfowisko Żelechowo, Dolina Pustynki, Źródliskowa...

AktualnościBiznes i inwestycje

Tak będą wyglądać nowe Gammy dla Szczecina. Umowa na ich dostawę podpisana

Umowę na dostawę 4 dwukierunkowych tramwajów niskopodłogowych z opcją dokupienia 8 sztuk...

Ekologia i zdrowieAktualności

W magazynach dramatycznie brakuje krwi! Jest za to pilny apel

W szczecińskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa skończyły się zapasy krwi...

Aktualności

Teren dla rozwoju uczelni czy zyskowna inwestycja? „Mechanizm jak w kościele”

Uniwersytet Szczeciński miał szansę na ogromny krok naprzód. Skarb Państwa (reprezentowany przez...