Home Aktualności Ruszają OKOlice Literatury. To szósta edycja literatury non-fiction
AktualnościKultura

Ruszają OKOlice Literatury. To szósta edycja literatury non-fiction

206

W dniach 15-19 października 2024 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie organizuje festiwal literatury non-fiction OKOlice Literatury. Tym razem fani słowa pisanego będą rozmawiać o różnych aspektach pamięci, która jest niezwykle istotnym czynnikiem kształtującym tożsamość jednostki i narodu.

 

– Wszystkie działania oprzemy o wartościową literaturę, a do rozmów zaprosimy uznanych pisarzy i ekspertów, by wspólnie promować czytelnictwo i rozmawiać na interesujące i ważne tematy – informuje Norbert Ziółkowski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w ProMediach przy al. Wojska Polskiego 2, natomiast spacer z Poliną Wierzchowiec rozpocznie się na pl. Orła Białego przy fontannie. Wstęp jest wolny.

Tak przedstawia się program festiwalu:

 

15 października (wtorek) – Dzień Pierwszy: Pamięć jako proces zapamiętywania, mechanizmów pamięci.

godz. 18:00 Dyskusja panelowa

Uczestnicy: prof. dr hab. Oxana Kozlova z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, dr n. med. i n. o zdr. Natalia Przybyła z Pracowni Neurokognitywistyki Stosowanej i Logopedii Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Eryk Krasucki, prof US z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, Prowadzenie: dr hab. Karolina Izdebska.

16 października (środa) – Dzień Drugi: Polityka pamięci. Spotkania dotycząca polityki wobec pamięci, jej wpływu na kształtowanie myślenia o przeszłości i współczesnym świecie.

godz. 17:00 Spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem, autorem m.in. reportaży “ Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, „Sprawa Gorgonowej”. Prowadzenie: mgr Artur Szparaga.

godz. 19:00 – Dyskusja panelowa dotycząca polityki wobec pamięci, jej wpływu na kształtowanie myślenia o przeszłości i współczesnym świecie.

Uczestnicy: Piotr Lipiński — autor reportaży o historii najnowszej. dr Andrzej Czyżewski — historyk w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk zajmujący się historią najnowszą Polski i memory studies, autor książki „Czerwono-biało-czerwona Łódź. Lokalne wymiary polityki pamięci historycznej w PRL”. Prowadzenie: dr hab. Eryk Krasucki, prof US.

17 października (czwartek) Dzień Trzeci: Pamięć reportera. Spotkania wokół pamięci reportera, często obciążonej, o oddziaływaniu profesji na jego życie.

godz. 18:00 – Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim o pamięci reportera, często obciążonej, o oddziaływaniu profesji na jego życie. Prowadzenie: Agata Rokicka

18 października (piątek) Dzień Czwarty: Pamięć niechciana i pamięć niewyobrażonego. Spotkania skoncentrowane na różnych wymiarach pamięci: związanej z traumatycznymi przeżyciami, tematami niewygodnymi, czy nieprzepracowanymi, a obciążającymi nas genetycznie.

godz. 17:00 – Spotkanie autorskie z Katarzyną Kobylarczyk — dziennikarką i reporterką, autorką książki: „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Prowadzenie: dr hab. Radosław Skrycki, prof. US

godz. 19:00 – Panel dyskusyjny skoncentrowany na różnych wymiarach pamięci: tej, którą wypieramy ze względu na traumatyczne przeżycia.. Tematy nieprzepracowane obciążają nas genetycznie.

Uczestnicy: Piotr Pytlakowski — dziennikarz i autor książki „Strefa niepamięci”, w której przywraca zbiorowej pamięci historie, które nigdy nie powinny być zapomniane, Agnieszka Dobkiewicz — pisarka, reportażystka i dziennikarka, autorka książki “Pożydowskie. Niewygodna pamięć”. Prowadzenie: dr Agata Jankowska.

19 października (sobota) Dzień Piąty: Pamięć lokalna. Spotkania wokół pamięci lokalnej, rodzinnej oraz Szczecina i pogranicza.

godz. 13:00 – „Spod tynku, przeszłość miasta utrwalona w napisach” – spacer miejski śladami napisów na szczecińskich budynkach, będących znakiem pamięci o przeszłości, poprowadzi przewodniczka Polina Wierzchowiec. Początek — pl. Orła Białego, zakończenie — ProMedia (uczestników zaprosimy do udziału w kolejnym spotkaniu).

godz. 15:00 – Spotkanie z Markiem Czasnojciem wokół jego fotografii zgromadzonych w kolekcji Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Tematem przewodnim będą ulice Szczecina, w ten sposób nawiążemy do tematu spaceru i zachęcimy uczestników do zaangażowania się we współtworzenie spotkania i podzielenia się wrażeniami i osobistymi wspomnieniami.

godz. 17:00 – Spotkanie autorskie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską wokół książki “Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”. Prowadzenie: dr Katarzyna Rembacka.

godz. 19:00 – Projekcja filmu o Johannesie Quistorpie. Po projekcji spotkanie z reżyserką Heleną Kwiatkowską ze Stowarzyszenia Sztuka-Promocja-Edukacja i Bartoszem Jurgiewiczem.

 

Powiązane artykuły

wrzucenie zdjęcie na instagram może skończyć się kradzieżą? plan na majówkę z głową
Aktualności

Wrzucenie zdjęcia na Instagram może skończyć się kradzieżą? Plan na majówkę z głową

Długi majowy weekend to dla wielu z nas upragniony moment oddechu od...

awaria wody w długi weekend? spokojnie! ci ludzie nie mają wolnego nawet w majówkę
Aktualności

Awaria wody w długi weekend? Spokojnie! Ci ludzie nie mają wolnego nawet w majówkę

Choć 2 maja Biuro Obsługi Klienta Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie...

bałtyckie centrum kultury. prezydent szczecina zapowiada nowe życie dla cielętnika
Kultura

Bałtyckie Centrum Kultury. Prezydent Szczecina zapowiada nowe życie dla Cielętnika

Prezydent miasta zapowiedział rozpoczęcie prac nad ambitnym projektem rewitalizacji Cielętnika, który ma...

mieszkańcy prawobrzeża mogą już odliczać. coraz bliżej otwarcia nowej przystani
Aktualności

Mieszkańcy Prawobrzeża mogą już odliczać. Coraz bliżej otwarcia nowej przystani

Nad Kanałem Kluckim w Szczecinie powstaje nowe miejsce rekreacji, które zachwyci nie...