Home Aktualności Ruszają OKOlice Literatury. To szósta edycja literatury non-fiction
AktualnościKultura

Ruszają OKOlice Literatury. To szósta edycja literatury non-fiction

166

W dniach 15-19 października 2024 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie organizuje festiwal literatury non-fiction OKOlice Literatury. Tym razem fani słowa pisanego będą rozmawiać o różnych aspektach pamięci, która jest niezwykle istotnym czynnikiem kształtującym tożsamość jednostki i narodu.

 

– Wszystkie działania oprzemy o wartościową literaturę, a do rozmów zaprosimy uznanych pisarzy i ekspertów, by wspólnie promować czytelnictwo i rozmawiać na interesujące i ważne tematy – informuje Norbert Ziółkowski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w ProMediach przy al. Wojska Polskiego 2, natomiast spacer z Poliną Wierzchowiec rozpocznie się na pl. Orła Białego przy fontannie. Wstęp jest wolny.

Tak przedstawia się program festiwalu:

 

15 października (wtorek) – Dzień Pierwszy: Pamięć jako proces zapamiętywania, mechanizmów pamięci.

godz. 18:00 Dyskusja panelowa

Uczestnicy: prof. dr hab. Oxana Kozlova z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, dr n. med. i n. o zdr. Natalia Przybyła z Pracowni Neurokognitywistyki Stosowanej i Logopedii Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Eryk Krasucki, prof US z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, Prowadzenie: dr hab. Karolina Izdebska.

16 października (środa) – Dzień Drugi: Polityka pamięci. Spotkania dotycząca polityki wobec pamięci, jej wpływu na kształtowanie myślenia o przeszłości i współczesnym świecie.

godz. 17:00 Spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem, autorem m.in. reportaży “ Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, „Sprawa Gorgonowej”. Prowadzenie: mgr Artur Szparaga.

godz. 19:00 – Dyskusja panelowa dotycząca polityki wobec pamięci, jej wpływu na kształtowanie myślenia o przeszłości i współczesnym świecie.

Uczestnicy: Piotr Lipiński — autor reportaży o historii najnowszej. dr Andrzej Czyżewski — historyk w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk zajmujący się historią najnowszą Polski i memory studies, autor książki „Czerwono-biało-czerwona Łódź. Lokalne wymiary polityki pamięci historycznej w PRL”. Prowadzenie: dr hab. Eryk Krasucki, prof US.

17 października (czwartek) Dzień Trzeci: Pamięć reportera. Spotkania wokół pamięci reportera, często obciążonej, o oddziaływaniu profesji na jego życie.

godz. 18:00 – Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim o pamięci reportera, często obciążonej, o oddziaływaniu profesji na jego życie. Prowadzenie: Agata Rokicka

18 października (piątek) Dzień Czwarty: Pamięć niechciana i pamięć niewyobrażonego. Spotkania skoncentrowane na różnych wymiarach pamięci: związanej z traumatycznymi przeżyciami, tematami niewygodnymi, czy nieprzepracowanymi, a obciążającymi nas genetycznie.

godz. 17:00 – Spotkanie autorskie z Katarzyną Kobylarczyk — dziennikarką i reporterką, autorką książki: „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Prowadzenie: dr hab. Radosław Skrycki, prof. US

godz. 19:00 – Panel dyskusyjny skoncentrowany na różnych wymiarach pamięci: tej, którą wypieramy ze względu na traumatyczne przeżycia.. Tematy nieprzepracowane obciążają nas genetycznie.

Uczestnicy: Piotr Pytlakowski — dziennikarz i autor książki „Strefa niepamięci”, w której przywraca zbiorowej pamięci historie, które nigdy nie powinny być zapomniane, Agnieszka Dobkiewicz — pisarka, reportażystka i dziennikarka, autorka książki “Pożydowskie. Niewygodna pamięć”. Prowadzenie: dr Agata Jankowska.

19 października (sobota) Dzień Piąty: Pamięć lokalna. Spotkania wokół pamięci lokalnej, rodzinnej oraz Szczecina i pogranicza.

godz. 13:00 – „Spod tynku, przeszłość miasta utrwalona w napisach” – spacer miejski śladami napisów na szczecińskich budynkach, będących znakiem pamięci o przeszłości, poprowadzi przewodniczka Polina Wierzchowiec. Początek — pl. Orła Białego, zakończenie — ProMedia (uczestników zaprosimy do udziału w kolejnym spotkaniu).

godz. 15:00 – Spotkanie z Markiem Czasnojciem wokół jego fotografii zgromadzonych w kolekcji Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Tematem przewodnim będą ulice Szczecina, w ten sposób nawiążemy do tematu spaceru i zachęcimy uczestników do zaangażowania się we współtworzenie spotkania i podzielenia się wrażeniami i osobistymi wspomnieniami.

godz. 17:00 – Spotkanie autorskie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską wokół książki “Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”. Prowadzenie: dr Katarzyna Rembacka.

godz. 19:00 – Projekcja filmu o Johannesie Quistorpie. Po projekcji spotkanie z reżyserką Heleną Kwiatkowską ze Stowarzyszenia Sztuka-Promocja-Edukacja i Bartoszem Jurgiewiczem.

 

Powiązane artykuły

puszczyk zwyczajny w szczecinie
AktualnościZdrowie i środowisko

Amory Puszczyka z Niebuszewa

Mieszkańców kwartału: Tomaszowska, Komuny Paryskiej, Wilczej w Szczecinie frapują wieczorne, intensywne odgłosy...

AktualnościZdrowie i środowisko

„Spotkania z Nauką” na PUM. Za nami wykład Profesor Christiane Richter-Ehrenstein

21 stycznia 2025 roku w rektoracie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odbył...

utrudnienia w ruchu szczecin
Aktualności

Szczeciński strajk 1971 – rocznicowe uroczystości i utrudnienia w ruchu drogowym

W niedzielę, 26 stycznia 2025 roku, w godzinach 12:00-14:00 w Szczecinie odbędą...

smakosz szczeciński: u kelnerów
AktualnościLifestyle

Szczeciński Smakosz: Niepozornie, nadzwyczajnie!

Nieregularny przewodnik po knajpach, daniach, trunkach i ciekawostkach kulinarnych Szczecina. Z tego...