Na przebudowywanych ulicach Andersena i Północnej w Szczecinie codzienność to dziś rury, studnie i ciężki sprzęt budowlany. Mieszkańcy mogą już jednak dostrzec pierwsze efekty prac, które w przyszłości całkowicie odmienią układ drogowy w tej części miasta.
Zakończono już czyszczenie i próbę ciśnieniową nowego odcinka gazociągu, a także wybudowano fragment kanalizacji deszczowej. W trakcie prac konieczna była wymiana gruntu. Równolegle prowadzone są pomiary geodezyjne oraz usuwanie kolizji z sieciami elektroenergetycznymi.
– W najbliższych tygodniach ekipy budowlane będą kontynuować budowę kolejnych odcinków kanalizacji deszczowej i gazociągu, a także prowadzić będą roboty drogowe związane z frezowaniem starego asfaltu, rozbiórkami nawierzchni poprzecznych oraz zjazdów do posesji – mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji.
Kierowcy muszą pamiętać, że odcinek ul. Północnej między ul. Szkocką a Lapońską pozostaje wyłączony z ruchu.
Zielone światło dla przebudowy ulic Andersena i Północnej. Drzewa dostaną drugą szansę
Przebudowa Andersena i Północnej to trzeci etap dużego projektu „Modernizacja układu drogowego dzielnicy Północ w Szczecinie – dostosowanie do nowych uwarunkowań społeczno-gospodarczych”.
W ramach inwestycji powstaną: nowe chodniki i ciągi pieszo–rowerowe, przebudowane i wybudowane zjazdy do posesji, zmodernizowane sieci – kanalizacja deszczowa, sanitarna, wodociągowa, gazowa, elektroenergetyczna i teletechniczna, nowe oświetlenie uliczne i zagospodarowana zieleń.
Wykonawcą prac jest firma ZRIB D.Y.K.O.W.S.K.I. Sp. z o.o.. Inwestycja potrwa 18 miesięcy od podpisania umowy, a jej wartość to ponad 19,9 mln zł brutto.
Cały projekt obejmuje przebudowę ośmiu ulic o łącznej długości blisko 4,9 km – m.in. Kredowej, Ostoi-Zagórskiego (wraz z rondem Kredowa), Urlopowej, części ul. Miłosza oraz kolejnych fragmentów Północnej i Wapiennej.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a nadzór inwestorski sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.