Home Aktualności Rozebrano go, by później został odtworzony. Co się dzieje z domkiem rzeźnika w Podjuchach?
Aktualności

Rozebrano go, by później został odtworzony. Co się dzieje z domkiem rzeźnika w Podjuchach?

2.5k
rozebrano go, by później został odtworzony. co się dzieje z domkiem rzeźnika w podjuchach?

Charakterystyczny domek rzeźnika u zbiegu ulic Granitowej i Marmurowej został niemal całkowicie rozebrany ze względu na agonalny stan ścian i dachu. Nie będzie on trwale zrównany z ziemią, ponieważ ma zostać odtworzony przez firmę Perfect House. 

Zgodnie z jej deklaracjami, po odbudowie ma posłużyć za wózkownię dla nabywców mieszkań z piętrem i poddaszem w formie szeregowca wraz z parkingiem podziemnym. Pierwotnie miały być gotowe w tym roku, jednak patrząc na znikome tempo prac, na finał tego przedsięwzięcia trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Zgodę na rozbiórkę wydał Miejski Konserwator Zabytków, ale z zastrzeżeniem, że wszystko ma być obfotografowane, spisane i zbadane z najmniejszymi detalami, by móc wykonać odlewy i odciski. Wykorzystane mają zostać również zachowane stare elementy wnętrza. Ponadto odtworzone zostaną ściany, kraty i inne przedmioty ozdobne.

– Zalecenia konserwatorskie (na podstawie dwóch ekspertyz budowlanych) dopuściły odtworzenie ścian obwodowych i więźby dachowej, których stan uniemożliwiał ich utrzymanie. W międzyczasie została wykonana dokumentacja fotogrametryczna budynku, zdjęte zostały detale elewacji (głową byka i waza) oraz wykonane zostały odciski), ozdobne kafle z wnętrza zostały sfotografowane i odkute, w sposób umożliwiający ich ponowne ułożenie. Budynek zostanie odtworzony z maksymalnym wykorzystaniem oryginalnych elementów wystroju, w tym sztukaterii elewacji, ozdobnych krat okiennych, oryginalnych drzwi wejściowych oraz ozdobnych kafli we wnętrzu – pisze Michał Dębowski w odpowiedzi na post zamieszczony na facebookowej grupie „Szczecin znany i historyczny”.

Domek rzeźnika przy ul. Granitowej 62 w Podjuchach powstał najprawdopodobniej w 1891 roku, jednak najwcześniejsze informacje jego dotyczące pochodzą z 1909 roku. Wówczas jego właścicielem był rzeźnik Adolf Berg, po którym interes przejął pod koniec lat 30. jego zięć, Bruno Sattler. Budynek wyróżniał się charakterystyczną attyką z rzeźbioną głową byka i efektownymi kaflami we wnętrzu. 

Swoją rolę zachował również po II wojnie światowej, a po jego opuszczeniu w połowie lat 90. XX wieku stan techniczny cały czas się pogarszał. Zdarzały się zarówno przypadki podpalenia, jak również zamieszkiwania pustostanu przez osoby bezdomne. 

Powiązane artykuły

głośne auta pod kontrolą policji. wzmożone działania w szczecinie
Aktualności

Głośne auta pod kontrolą policji. Wzmożone działania w Szczecinie

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie od kilku tygodni...

klikasz i tracisz pieniądze. nowa fala oszustw na platformach sprzedażowych
Aktualności

Klikasz i tracisz pieniądze. Nowa fala oszustw na platformach sprzedażowych

Wystawiasz ogłoszenie, odpowiadasz na wiadomość i… w kilka minut możesz stracić oszczędności....

jak będzie wyglądał szczecin za 10 lat? eksperci spotkają się w bałtyckim porcie kultury
Aktualności

Jak będzie wyglądał Szczecin za 10 lat? Eksperci spotkają się w Bałtyckim Porcie Kultury

Przyszłość Szczecina, bezpieczeństwo energetyczne i miliardy złotych na rozwój miast – to...

tragedia z 2024 roku trafi na wokandę. prokuratura oskarżyła 37-latka o zabójstwo współlokatora
Aktualności

Tragedia z 2024 roku trafi na wokandę. Prokuratura oskarżyła 37-latka o zabójstwo współlokatora

Śmiertelny finał alkoholowej awantury w jednym z mieszkań przy ulicy Pięknej w...