Rewitalizacja to nie tylko remonty kamienic, inwestycje infrastrukturalne i zmiany w przestrzeni publicznej. To także – a może przede wszystkim – działania społeczne, które mają na celu aktywizację, edukację i integrację mieszkańców. W Szczecinie powstaną trzy punkty sąsiedzkie, prowadzone przez lokalne organizacje, które będą wspierać mieszkańców obszarów objętych Gminnym Programem Rewitalizacji.
W wyniku otwartego konkursu ofert wyłoniono trzy organizacje pozarządowe, które poprowadzą punkty konsultacyjne w różnych częściach miasta. Ich rolą będzie nie tylko informowanie o działaniach rewitalizacyjnych, ale także angażowanie lokalnych społeczności w życie dzielnicy.
Wybrane stowarzyszenia to:
Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM (ul. Kolejowa 2),
Stowarzyszenie „Oswajanie Miasta” (ul. Edmunda Bałuki 17),
Stowarzyszenie Pracownie.Szczecin (ul. Królowej Jadwigi 2).
Każde z nich otrzymało dotację w wysokości 50 tysięcy złotych na prowadzenie działań w 2025 roku.
Punkty sąsiedzkie – więcej niż konsultacje
Punkty sąsiedzkie to miejsca, w których mieszkańcy będą mogli: porozmawiać o trwających i planowanych działaniach rewitalizacyjnych, wziąć udział w warsztatach, spotkaniach i działaniach integracyjnych, zdobyć wiedzę o możliwościach wpływu na swoją dzielnicę.
To także przestrzenie, gdzie lokalna społeczność może lepiej się poznać, podzielić swoimi potrzebami, pomysłami i zaangażować się w tworzenie pozytywnych zmian.
– Sam dokument zawiera 120 działań i inwestycji planowanych do realizacji na obszarze rewitalizacji, jednak sam proces wymaga wsparcia w działaniach informacyjnych i społecznych i liczymy, że takie wsparcie mieszkańcy otrzymają właśnie w punktach sąsiedzkich – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta miasta.
Gdzie będą działać punkty?
Punkty sąsiedzkie zostaną uruchomione na dwóch głównych podobszarach rewitalizacji:
Podobszar I – obejmujący m.in. Międzyodrze-Wyspę Pucką (Łasztownia, Kępa Parnicka, Wyspa Grodzka), a także Centrum, Śródmieście Północ i Turzyn.
Podobszar II – skupiający się na północnych i wschodnich dzielnicach: Drzetowo-Grabowo, Golęcino-Gocław, Skolwin, Stołczyn oraz stare Dąbie.
Działania zaplanowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji sięgają aż do roku 2034. To długofalowy proces, który ma szansę realnie zmienić życie mieszkańców tych dzielnic. Jednak jak podkreślają władze miasta – żadna rewitalizacja nie będzie skuteczna bez ludzi.