Home Aktualności Rewitalizacja z ludzką twarzą. Trzy organizacje będą wspierać mieszkańców Szczecina
Aktualności

Rewitalizacja z ludzką twarzą. Trzy organizacje będą wspierać mieszkańców Szczecina

452
rewitalizacja z ludzką twarzą. trzy organizacje będą wspierać mieszkańców szczecina
fot. Arkadiusz Skrzypiński

Rewitalizacja to nie tylko remonty kamienic, inwestycje infrastrukturalne i zmiany w przestrzeni publicznej. To także – a może przede wszystkim – działania społeczne, które mają na celu aktywizację, edukację i integrację mieszkańców. W Szczecinie powstaną trzy punkty sąsiedzkie, prowadzone przez lokalne organizacje, które będą wspierać mieszkańców obszarów objętych Gminnym Programem Rewitalizacji.

W wyniku otwartego konkursu ofert wyłoniono trzy organizacje pozarządowe, które poprowadzą punkty konsultacyjne w różnych częściach miasta. Ich rolą będzie nie tylko informowanie o działaniach rewitalizacyjnych, ale także angażowanie lokalnych społeczności w życie dzielnicy.

Wybrane stowarzyszenia to:

  • Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM (ul. Kolejowa 2),

  • Stowarzyszenie „Oswajanie Miasta” (ul. Edmunda Bałuki 17),

  • Stowarzyszenie Pracownie.Szczecin (ul. Królowej Jadwigi 2).

Każde z nich otrzymało dotację w wysokości 50 tysięcy złotych na prowadzenie działań w 2025 roku.

Punkty sąsiedzkie – więcej niż konsultacje

Punkty sąsiedzkie to miejsca, w których mieszkańcy będą mogli: porozmawiać o trwających i planowanych działaniach rewitalizacyjnych, wziąć udział w warsztatach, spotkaniach i działaniach integracyjnych, zdobyć wiedzę o możliwościach wpływu na swoją dzielnicę.

To także przestrzenie, gdzie lokalna społeczność może lepiej się poznać, podzielić swoimi potrzebami, pomysłami i zaangażować się w tworzenie pozytywnych zmian.

– Sam dokument zawiera 120 działań i inwestycji planowanych do realizacji na obszarze rewitalizacji, jednak sam proces wymaga wsparcia w działaniach informacyjnych i społecznych i liczymy, że takie wsparcie mieszkańcy otrzymają właśnie w punktach sąsiedzkich – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta miasta.

Gdzie będą działać punkty?

Punkty sąsiedzkie zostaną uruchomione na dwóch głównych podobszarach rewitalizacji:

Podobszar I – obejmujący m.in. Międzyodrze-Wyspę Pucką (Łasztownia, Kępa Parnicka, Wyspa Grodzka), a także Centrum, Śródmieście Północ i Turzyn.

Podobszar II – skupiający się na północnych i wschodnich dzielnicach: Drzetowo-Grabowo, Golęcino-Gocław, Skolwin, Stołczyn oraz stare Dąbie.

Działania zaplanowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji sięgają aż do roku 2034. To długofalowy proces, który ma szansę realnie zmienić życie mieszkańców tych dzielnic. Jednak jak podkreślają władze miasta – żadna rewitalizacja nie będzie skuteczna bez ludzi.

Powiązane artykuły

koniec problemów z mgłą? inwestycja za 10 mln euro właśnie została uruchomiona
Aktualności

Koniec problemów z mgłą? Inwestycja za 10 mln euro właśnie została uruchomiona

Po trzech latach prac, testów i szkoleń lotnisko uzyskało certyfikat umożliwiający wykonywanie...

tłumy nad głębokim i setki kontroli. służby podsumowały weekendowe działania
Aktualności

Tłumy nad Głębokim i setki kontroli. Służby podsumowały weekendowe działania

Jezioro Głębokie po raz kolejny było jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc wypoczynku...

sekundy od tragedii w szczecinie. 22-latka stała na krawędzi dachu
Aktualności

Sekundy od tragedii w Szczecinie. 22-latka stała na krawędzi dachu

Młoda kobieta znajdowała się na dachu jednego z budynków i była bardzo...

popis przed światłami zakończył się upadkiem. motocyklista stracił prawo jazdy, sprawa trafi do sądu
Aktualności

Popis przed światłami zakończył się upadkiem. Motocyklista stracił prawo jazdy, sprawa trafi do sądu

Kilka sekund brawury wystarczyło, by zakończyć jazdę na asfalcie i stracić uprawnienia....