Czy uczelnia techniczna może aktywnie wpływać na transformację energetyczną i wspierać rozwój medycyny przyszłości? Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie pokazuje, że to nie tylko możliwe, ale już się dzieje. O ambitnych projektach z zakresu OZE, współpracy z przemysłem i nowatorskim podejściu do kształcenia rozmawiamy z Rektorem ZUT, prof. Arkadiuszem Termanem.
Malwina Jankowska (MJ): Panie Rektorze, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie od lat współpracuje z przemysłem i sektorem gospodarczym. Niedawno podpisali Państwo List Intencyjny z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej. Jakie konkretne korzyści ta współpraca przyniesie uczelni, studentom i branży energetycznej?
Prof. Arkadiusz Terman: Dokładnie 27.02.2025 roku razem z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, panem Januszem Gajowieckim podpisaliśmy list intencyjny dotyczący współpracy w dziedzinach nauki, edukacji, gospodarki, promocji oraz działalności publikacyjnej. Zakładamy obopólne korzyści wynikające dla każdej ze stron w zakresie wspierania badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze energetyki wiatrowej oraz innych odnawialnych źródeł energii, organizację wspólnych projektów edukacyjnych i szkoleniowych, w tym warsztatów, konferencji, seminariów i wykładów czy promocję energetyki odnawialnej jako kluczowego elementu zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej.
W przyszłości planujemy organizację programów edukacyjnych dla studentów oraz pracowników branży energetycznej, a także wymianę wiedzy i doświadczeń między ekspertami. Podjęte zostaną działania na rzecz upowszechniania wiedzy o energetyce wiatrowej poprzez kampanie informacyjne, publikacje i udział w wydarzeniach branżowych. Publikowane będą prace naukowe i raporty związane z energetyką odnawialną.
MJ: Jakie są dalsze perspektywy rozwoju uczelni w zakresie kształcenia kadr dla sektora OZE?
Prof. Arkadiusz Terman: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie kształci specjalistów w zakresie wytwarzania i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii z zastosowaniem innowacyjnych i niekonwencjonalnych technologii. Nasi studenci uczą się projektować, montować i obsługiwać instalacje OZE. Ze względu na zmiany na rynku energetycznym w Polsce jak i też innych krajach Unii Europejskiej, zmierzające do zminimalizowania roli tradycyjnych źródeł energii, jestem pewien, że jest to branża przyszłości. Nasza uczelnia jest w stałym kontakcie z branżą OZE. Staramy się sprostać oczekiwaniom przemysłu w zakresie kształcenia naszych studentów, stąd też cały czas udoskonalamy naszą ofertę studiów. Kształcimy kadry m.in. dla firm projektujących, instalujące i serwisujące instalacje fotowoltaiczne, kolektorowe, hybrydowe, elektrownie wiatrowe, wodne czy też pompy ciepła. Wielu absolwentów ZUT-u pracuje w farmach fotowoltaicznych i wiatrowych, biogazowniach, biorafineriach czy też w firmach wytwarzających biopaliwa stałe.
Westpomeranian MED HUB. Nowa era dla medycyny i technologii w regionie
MJ: Z pewnością rozpoczęcie współpracy z PSEW-em jest ogromnym krokiem na drodze dalszego rozwoju uczelni i perspektywą jeszcze lepszego dopasowania programów kształcenia do oczekiwań rynkowych, jednak warto również wskazać, że nie jest to jedyna taka kooperacja. Jak wygląda współpraca uczelni z przedsiębiorstwami i przede wszystkim jakie znaczenie dla ZUT-u ma dialog z biznesem?
Prof. Arkadiusz Terman: Kilka dni po podpisaniu listu intencyjnego z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej podpisałem też list intencyjny inaugurujący działalność Westpomeranian MED HUB. Dziesięć firm z branży medycznej oraz pięć podmiotów wspierających, w tym dwie uczelnie wyższe kształcące kadry medyczne i rozwijające branżę w obszarze nowych technologii, zainicjowały współpracę w obszarze badawczym, edukacyjnym i kadrowym. Wśród sygnatariuszy porozumienia podpisanego 6 marca 2025 r. znaleźli się ważni gracze zachodniopomorskiego rynku pracy: Demant Operations Poland sp. z o.o., DGS Diagnostics sp. z o.o., Demant Business Services Poland sp. z o.o., 3Shape Poland sp. z o.o., Nolato Stargard sp. z o.o. , Ferrosan Medical Devices sp. z o.o., Esschem Europe sp. z o.o., Coloplast Business Centre sp. z o.o., Radiometer Solutions sp. z o.o. oraz Pomerangels ASI S.A.
Z kolei pod koniec ubiegłego roku podpisałem umowę konsorcjum pomiędzy naszą uczelnią a firmą LOCUS-TECH, której prezesem jest pan Adam Cichewicz. Celem projektu jest wybudowanie instalacji do produkcji zielonego wodoru z elektrolizerem o mocy 10 MW oraz magazynem wodorowym wraz z infrastrukturą naukowo-badawczą. Wszystko będzie zasilane energią odnawialną z OZE.
To tylko dwa przykłady z ostatniego okresu. Dla mnie współpraca nauki z biznesem jest niewątpliwie jednym z priorytetowych działań naszej uczelni. Innowacje i rozwój, transfer wiedzy i technologii są kluczowe dla postępu, rozwoju gospodarczego i rozwiązywania problemów społecznych. Połączenie wiedzy teoretycznej z jej praktycznym zastosowaniem prowadzi do obopólnych korzyści dla tych sektorów. Dlatego też ściśle współpracujemy m.in. z Północną Izbą Gospodarczą w Szczecinie czy Polską Fundacją Przedsiębiorczości, co ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia wsparcia nauki dla biznesu i biznesu dla nauki.
Coraz bliżej do podjęcia decyzji. Czy maturzyści wybiorą ZUT?
MJ: W marcu ZUT otworzył także swoje drzwi dla tegorocznych maturzystów. Wróćmy na chwilę do Dni Otwartych, podczas których uczniowie mogli bliżej poznać ofertę uczelni, ale także i mieli okazję porozmawiać zarówno ze studentami, jak i wykładowcami. Jak dużym zainteresowaniem cieszyło się to wydarzenie?
Prof. Arkadiusz Terman: Pod koniec marca na jedenastu wydziałach naszej uczelni zorganizowaliśmy Dni Otwarte dla tegorocznych maturzystów. W naszych murach gościliśmy w tym czasie ok. 3500 uczniów ze Szczecina, województwa zachodniopomorskiego oraz innych zakątków naszego kraju. Uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach składania kondensatora, podpatrywali też drukowanie na drukarce 3D do betonu, a także poszukiwali alternatywnych źródeł białka. Wydział Architektury zorganizował pokaz malarstwa i rzeźby, a na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa można było dowiedzieć o roli torfowisk w ochronie klimatu. To tylko kilka przykładowych atrakcji jakie przygotowaliśmy w tym czasie. Przypomnę, że jako uczelnia dla zielonego przemysłu kształcimy przyszłe kadry na ponad czterdziestu unikatowych kierunkach studiów.
MJ: Czy uczelnia planuje już kolejne inicjatywy na rzecz promocji badań i innowacji?
Prof. Arkadiusz Terman: Zespół Centrum Transferu Technologii Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii pracuje nad innowacyjnym projektem, dzięki któremu w bardzo nowoczesny sposób zostanie zaprezentowana oferta technologii naszych naukowców. Więcej szczegółów na ten temat już niebawem. To będzie prawdziwa niespodzianka!