Home Aktualności Pomysłowość godna podziwu. Dostawczy Żuk przerobiony na milicyjny radiowóz
Aktualności

Pomysłowość godna podziwu. Dostawczy Żuk przerobiony na milicyjny radiowóz

428
żuk dostawczak

Co prawda te pojazdy nie są powszechnie kojarzone z Milicją Obywatelską, ale każdy taki samochód jest głównie z nostalgii miłym widokiem na naszych drogach. Od kilku dni przy ulicy Jagiellońskiej stoi samochód marki Żuk w wersji milicyjnej. 

Pojazd jest zarejestrowany w powiecie wałeckim, oczywiście na specjalnych żółtych tablicach. Z wyglądu to typowy „naiwniak” (tak nazywa się Żuki po faceliftingu z 1970 roku) w wersji dostawczej oznaczonej typem A07, o czym świadczy ściana oddzielająca stanowisko kierowcy od części bagażowej z niewielką przesuwną szybą. Zamontowano w niej drewnianą ławkę wyściełaną czarnym skajem z gąbką. Szyby za słupkiem C zaślepiono wytłoczkami i zabudowano od środka ściankami działowymi.

I tutaj nastąpi dygresja do potocznych nazw Żuków – pierwsze pojazdy tej marki z klasycznym przodem i drzwiami otwieranymi „pod wiatr” ochrzczono mianem „kurołapów”, a po zmianie sposobu ich otwierania na normalny stały się „smutkami”. 

Mniej powszechne od Nysek

Produkowane w lubelskiej Fabryce Samochodów Ciężarowych pojazdy służyły w niechlubnej poprzedniczce dzisiejszej policji w znacznie mniejszej skali niż Nysy, ale zaznaczyły swoją obecność w tej formacji przede wszystkim w roli „małych więźniarek” oraz samobieżnych miotaczy gazu – w obu przypadkach nie były one oznakowane. 

Zdarzały się pojedyncze Żuki przerobione z pojazdów więziennych, o czym świadczy chociażby to zdjęcie z 2000 roku – fotoreporter „Gazety Wyborczej” sfotografował ten samochód już z policyjnymi oznaczeniami i numerem bocznym według kodu wprowadzonego po reformie administracyjnej z 1999 roku (litera „J” oznacza województwo opolskie).

Jak rodził się Żuk?

Historia Żuka sięga 1956 roku, kiedy to w oparciu o Warszawę M-20 opracowano pojazd dostawczy o ładowności niecałej jednej tony. Odziedziczono po niej podwozie, dolnozaworowy silnik o mocy 50 KM i układ jezdny. Co ciekawe, podobną ścieżką poszli konstruktorzy Nysy, więc na rynku istniały dwa samochody na bazie przestarzałego samochodu na sowieckiej licencji. Ten lubelski zastąpił na rynku Lublina-51, całkowicie zbędnego przy produkowanej w Starachowicach ciężarówce Star. 

Za konstrukcję odpowiedzialni byli inżynierowie Roman Skwarek i Stanisław Tański, a wygląd nadwozia wymyślił Julian Kamiński. Od początku produkcji, który przypada na 24 lipca 1959 roku, Żuk był dostępny w wielu wersjach – poprzez nadwozia typu furgon i skrzyniowe, wersje do przewozu większej liczby osób (towos, mikrobus), po zabudowę specjalizowaną (samochody pożarnicze, do przewozu żywności lub odzieży). 

Życie płynie dalej…

Z czasem mniej lub bardziej udanie modernizowano lubelskiego dostawczaka – a to zwiększano jego ładowność, a to uzupełniano gamę silników (w 1966 roku silnik M-20 zastąpiono górnozaworowym S-21, by w 1988 roku wprowadzić polskiego diesla 4C90) czy też skonstruowano prototyp drezyny z „żukowskim” nadwoziem. W II połowie lat 70. opracowano prototypy Lublinów 25 i 35 z nadwoziem znanym z seryjnych pojazdów tej marki, a nawet planowano zastąpić przestarzały samochód ciężarówkami na licencji brytyjskiego Bedforda. Ze względu na narastający kryzys gospodarczy, spowodowany gierkowskim rozwojem „na kredyt”, rozmowy z General Motors nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Pomimo wprowadzenia do produkcji w 1993 roku następcy w postaci Lublina 3, Żuki produkowano aż do 13 lutego 1998 roku – licznik wyprodukowanych egzemplarzy zatrzymał się na 587 818 sztukach. Dziś samochody tej marki, tak pogardzane w późnym PRL i wczesnej III RP za jego ogólną anachroniczność, są dla starszych wspomnieniem z czasów młodości, a dla młodszych świadectwem historii. Jedni i drudzy reagują na ich obecność zarówno na ulicach, jak i w muzeach (w tym naszym Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie możemy zobaczyć wersję strażacką), z nostalgią i uśmiechem na twarzy.

Powiązane artykuły

policyjny operator ze szczecina zapobiegł tragedii
Aktualności

Policyjny operator ze Szczecina zapobiegł tragedii

W minionych dniach w Szczecinie rozmowa ocaliła życie 56-letniego mężczyzny, który znajdował...

hossoland gotowy na otwarcie. nowy gigant rozrywki już niebawem przywita pierwszych gości
Aktualności

Hossoland gotowy na otwarcie. Nowy gigant rozrywki już niebawem przywita pierwszych gości

Choć pierwotnie miał przyjąć odwiedzających już 31 maja, nowy park rozrywki w...

„policka piętnastka” wstrzyma ruch. zmiany w komunikacji miejskiej 15 czerwca
Aktualności

„Policka Piętnastka” wstrzyma ruch. Zmiany w komunikacji miejskiej 15 czerwca

W niedzielę, 15 czerwca 2025 roku, mieszkańcy Polic muszą przygotować się na...

wakacje pod żaglami? centrum żeglarskie w szczecinie zaprasza młodych adeptów żeglarstwa
Aktualności

Wakacje pod żaglami? Centrum Żeglarskie w Szczecinie zaprasza młodych adeptów żeglarstwa

Dla wszystkich osób marzących o żeglarskiej przygodzie i zdobyciu pierwszych prawdziwych szlifów...