Home Kultura Poetycka strona Szczecina
Kultura

Poetycka strona Szczecina

163
poetycka strona szczecina
fot. Arkadiusz Skrzypiński

Szczecin to nie tylko piękne miasto z bogatą historią, do której możemy w każdej chwili zajrzeć. Ta historia pisze się dalej, każdego dnia odbywają się w nim wydarzenia, każdego dnia jakiś pisarz, poeta lub pisarka, poetka siada w wygodnym dla siebie miejscu i tworzy nowy rozdział opowieści o mieście pełnym także twórców słowa. Pisze kolejny utwór. Poszukajmy nie tylko na półce z książkami publikacji, w których na wiele różnych sposobów stolica Pomorza Zachodniego jest obecna.

Szczecin w twórczości Roberta A. Florczyka 

Szczecin jest nie tylko miejscem, w którym tworzy wielu poetów, ale również bywa ich muzą. Odnajdujemy go w publikacjach autora należącego do Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie Roberta Artura Florczyka, który znanej wielu szczecinianom Łasztowni  i Szczecinowi poświęcił cały tomik zatytułowany „Łasztownia. Kapsuła Czasu”. Książka ukazała się w 2016 roku w serii:akcent wydawanej przez Związek. 

Redaktorka serii Róża Czerniawska-Karcz zauważa już we wstępie, że „(…) Jest więc Miasto wykreowane przez Poetę w Łasztowni – kapsule czasu głównym bohaterem szczecińskiej opowieści. Zabieg literacki dość modny w przeszłości i dziś. Ale nie jest to bohater jedyny. Drugim, zbiorowym, są szczecinianie, wyraźnie upostaciowani w każdym mieszkańcu tego portowego miasta. Przypisani do ról w aktualnej im rzeczywistości, postaci historyczne i legendarne… realne i wyimaginowane… (…)”

Nie jest to jedyna publikacja poetycka autora, w której poruszana jest ta tematyka. Trudno nie wspomnieć o „Bramie Portowej”, którą poeta będący szczecinianinem z urodzenia i zamiłowania, zadebiutował w 2014 roku. Działa z miłośnikami historii Szczecina. Od wielu lat miasto i port inspirują go, przenikając do jego twórczości. Jak wygląda poetycki obraz miejsca, w którym są biurowce, sklepy, przystanki autobusowe i tramwajowe? Które często mamy okazję widzieć w drodze do pracy, szkoły, na uczelnię i w inne lokalizacje, do których zmierzamy?

Zajrzyjmy do książki: „oto jest Brama Portowa/ pępek mojego miasta/ tłumy wkraczają nią w świat/ żeglują przez dzień/ wiedząc/ że jest to koniecznością// żelazna kurtyna naprzeciw oka i serca/ rzeka odepchnięta od miasta i ludzi/ taką tu chcieli mnie przybić ojczyzną (…)” – to fragment rozpoczynający wiersz „Brama Portowa”. Znajdziemy w tej publikacji między innymi jeszcze takie utwory poetyckie, jak: „Do Eliasza – nad Jeziorem Dąbie” dedykowany Eliaszowi Rajzmanowi, „Nad brzegiem Odry”, „Chodźmy nad Odrę”, czy „Bar Extra”. 

Laureat „Róży Poetów” przyznanej przez Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie za „szczególne walory twórczości poetyckiej, w tym wyróżniające się tematyką historii szczecińskiego portu i miasta” ma na koncie jeszcze takie książki, jak „Trzy razy Wolność!”, „W Mieście Wenedów” i „Paprykarz poetycki…”. 

Ślady miasta gryfa w książkach poetyckich

Ślady szczecińskości w poezji znajdziemy nie tylko u Roberta Artura Florczyka. Otwierając książkę Barbary Moraczewskiej-Jankowskiej (poetki, z wykształcenia farmaceutki) pod tytułem „Wierszem życie napisać” na stronie 38., znajdziemy utwór Miejsca: „w mozaice dzielnic ścieżkach parków/ tatuażach kamienic Śródmieścia/ wiernej rzece z mostami tajemnic/ zaklęte// można stanąć na dachu miasta/ w gwiazdach ulic zakręcić się/ w dobrą stronę lub odwrotnie/ ja Wenus// zamyślenia rozwiać po Pogodnie/ zajrzeć w oczy kasztanom/ gdy kwitnąc otwierają bramy z napisem/ dojrzałość// w szybkim tramwaju/ wszystko miga jak kosmos/ można przystanąć/ żeby dotknąć”. 

Pojawiają się dzielnice stolicy Pomorza Zachodniego, Odra, a nawet szybki tramwaj. To jeden z moich ulubionych wierszy ze zbioru wydanego w 2023 roku. Autorka uczestniczy w literackich wydarzeniach szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich od roku 2017. Książkowo zadebiutowała w roku 2018 tomikiem poetyckim „DO ROZWAŻENIA”. 

Nieco inaczej ubrany w słowa wątek szczeciński odnajdziemy w wydanym w 2023 roku zbiorze „Rozmyślam słowa…” Róży Czerniawskiej-Karcz. Utwór zatytułowany „Szczecin – moja >>mała ojczyzna<<” rozpoczyna się od wersów: „moja mała ojczyzna skrawek nieba pozyskany nad Odrą/ w czterdziestym szóstym dwieście metrów kwadratowych/ ojcowizny więcej nie miał (wszystko nad Wilią zostawił)/ na niej poniemieckie żużlowe ściany ganek drewniany na pokój/ dla syna przebudowany scheda pod dziadkach repatriantach/ i… wspomnienia (…)”

Ta książka – również wydana w 2023 roku – zawiera różne gatunki. Kilka stron dalej znajdziemy tekst poświęcony znanemu miejscu na mapie miasta nad Odrą: „Ku Słońcu – nekropolia w Szczecinie”. Róża Czerniawska-Karcz jest poetką, publicystką i animatorką kultury. Autorka zbiorów poezji takich, jak między innymi „Pisać przyjaźń”, „Zapytaj jabłoni…”, czy „…skrawki Czasu”. Ma na koncie też książki prozatorskie: „Madzia i…  Magdalena” (współautorka razem z Rafałem Podrazą), „Z Akcentem na…”, Album W PAŁACU literacko. Retrospekcja”.   W latach 2011-2015 była prezeską Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. 

Wiersze szczecińskie w Książnicy Pomorskiej

Wiersze z wątkami szczecińskimi można było też znaleźć w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, bez wchodzenia między regały z książkami. W holu biblioteki od roku 2016 w ramach Galerii Jednego Wiersza prezentowane są utwory szczecińskich literatów. Tam też była możliwość natrafienia na utwory z motywem naszego miasta. Zwraca uwagę poezja Zenona Lacha-Ceraszyńskiego i Sebastiana Rosy. 

Wiersz „Szczecin Miasto Muz” Zenona Lacha Ceraszyńskiego był prezentowany od 12 czerwca do 4 września 2023 roku:  „tu wtedy nastała/ i dzieje się  Polska// w mieście zharatanym/ pożogą wojny/ zniewolone Muzy/ szukały schronienia// jeszcze w tańcu poległych/ w pijanym uniesieniu/ zmierzały Ku Słońcu/z modlitwą o Dzisiaj// ocalone magią słów/ światłem barw i dźwięków/nadal mogą karmić i poić/ czarodziei jutra// niesione metaforą/ Muzy tańczą w Szczecinie// na skrzydłach Trzech Orłów/ wiruje ich trzynaście/ a  może…/ może jeszcze więcej”. 

Autor zadedykował ten wiersz wszystkim kochającym stolicę Pomorza Zachodniego. W tym utworze znajdują się wszystkie charakterystyczne dla Szczecina krajobrazy, obrazy pamięci: piętno odciśnięte na naszym mieście przez wojnę, ulica Ku Słońcu i widok z niej na Cmentarz Centralny. W dwóch wersach „(…) niesione metaforą/ Muzy tańczą w Szczecinie (…)” można się doszukiwać kolejnego elementu szczecińskiej historii. Czy to nie właśnie w Szczecinie powstała grupa poetycka Metafora? Muzy inspirowały poetów należących do niej, inspirują również dzisiaj wielu twórców. Kolejne wersy i kolejny obraz: pomnik Trzech Orłów. A może to są właśnie nasze muzy? Znajdziemy ich w naszej małej ojczyźnie z pewnością jeszcze więcej.

Zenon Lach-Ceraszyński ma na koncie tomiki poezji: „piąte koło u słowa”, „…z piątego wymiaru”. Uczestnik wielu przedsięwzięć szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich od 2013 roku. Zajmował się scenariuszami i reżyserią wszystkich dorocznych koncertów słowno-muzycznych w szczecińskim Ogrodzie Różanym w ramach Zachodniopomorskiej i Szczecińskiej Wiosny Poezji. Od roku 2023 wydarzenia te odbywają się w Willi Lentza. 

Drugi autor, o którym wspomniane było, umieścił elementy szczecińskie w bardzo osobistej refleksji lirycznej. Utwór „Widokówka” Sebastiana Rosy prezentowany był w Galerii Jednego Wiersza od 8 lipca do 30 września 2024 roku. Zajrzyjmy do niego: „Szczecin nocą kpi z przemijania/ jak sierpniowe Rosolina Mare -/ ulice pełne poszukiwań nie zapominają.// Przesiedziałem nad Odrą zbyt wiele wspomnień,/ utrwalił je chabrowy blask Trasy Zamkowej,/ z której widok uwiódł głupca/ romantycznym zakończeniem.// Teraz tylko wymieniamy spojrzenia,/ młodość przechodzi w zrozumienie./ Pozostało czekać na kolejny zachód słońca/ wpadającego w Jagiellońską”. Obraz poetyckiego wspomnienia, rozważań, a w tle Szczecin. Sebastian Rosa jest autorem tomików „Uczuciologia” i „Kroki”. Współautor zbioru wierszy „Szare i złote codzienności”. Publikował wiersze w czasopismach, almanachach i antologiach. 

Poetycka strona Szczecina

Każdy poeta, każda poetka ubierze w słowa Szczecin na swój indywidualny sposób, wplecie go w wiersz. Przywołane utwory pochodzą z książek ukazujących się w serii:akcent Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Z kolei w Galerii Jednego Wiersza nadal można znaleźć wiersze szczecińskich autorów, aktualnie w holu Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie można przeczytać utwór „Czerwone sandały” Małgorzaty Nowak-Żukiel. Zbliża się Międzynarodowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO. Święto przypada na 21 marca. Może to okazja, by poszukać w książkach poetyckich i nie tylko, śladów stolicy Pomorza Zachodniego? Z pewnością znajdzie się ich więcej. Szczecin też ma swoją poetycką stronę. Wystarczy się rozejrzeć.  

Powiązane artykuły

cielętnik pod skrzydłami żeglugi. powstanie nowa przestrzeń kultury na łasztowni
Kultura

Cielętnik pod skrzydłami Żeglugi. Powstanie nowa przestrzeń kultury na Łasztowni

Po latach ciszy jeden z najbardziej charakterystycznych budynków szczecińskiej Łasztowni ma szansę...

graniczący z cudem. inauguracja festiwalu szczecin classic już 27 kwietnia
Kultura

Graniczący z cudem. Inauguracja festiwalu Szczecin Classic już 27 kwietnia

Tegoroczna edycja festiwalu Szczecin Classic rozpocznie się z rozmachem i muzyczną głębią,...

tworzysz sztukę, animujesz kulturę? szczecin ma dla ciebie stypendium!
Kultura

Tworzysz sztukę, animujesz kulturę? Szczecin ma dla Ciebie stypendium!

Miasto Szczecin po raz kolejny otwiera drzwi dla lokalnych artystów i animatorów...

nowa wystawa w szczecinie przenosi w serce średniowiecznego pomorza
Kultura

Nowa wystawa w Szczecinie przenosi w serce średniowiecznego Pomorza

Wchodząc do sali wystawowej Muzeum Narodowego w Szczecinie, trudno nie oddać się...