Szczecin Jazz gości w kalendarzach wydarzeń artystycznych miasta nad Odrą od lat. To dziesięć lat ciekawych koncertów przyciągających publiczność, podczas których nie tylko szczecinianie mogą się cieszyć dobrą muzyką. Od 2015 roku, w którym ze strony miasta padł pomysł utworzenia przez Szczecińską Agencję Artystyczną festiwalu minęło już dużo czasu, a pomysł dalej żyje dzięki między innymi zaangażowaniu Sylwestra Ostrowskiego, który od początku zajmuje się jego stroną koncepcyjną i artystyczną.
Szczecin Jazz – tym żyje (nie tylko) miasto
– Myślę, że odczarowaliśmy jazz w Szczecinie – mówi Anna Lemańczyk, dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej, producenta Szczecin Jazz. – Zazwyczaj ten gatunek muzyczny jest kojarzony z pewnego rodzaju elitarnością, hermetyzmem, czymś niedostępnym dla każdego. My pokazaliśmy, że tak nie jest. Jazz jest dla wszystkich, wyszliśmy z nim do ludzi i pokazaliśmy, że ma on przyjazną twarz, budzi pozytywne emocje, przekonaliśmy do niego tych, którzy tej muzyki na co dzień nie słuchają, boją się jej, nie rozumieją. Dzięki Szczecin Jazz mogli zobaczyć największe gwiazdy polskiego i światowego jazzu, prawdziwe legendy, uczestniczyć w niezwykłych koncertach, które jak np. Eryki Badu przeszły do legendy – dodaje.
Pierwszy Szczecin Jazz trwał od 2 do 12 marca 2016 roku. Zyskał przychylność publiczności i pozytywne recenzje. Jedna z nich opublikowana była na portalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”. Zdaniem Andrzeja Wiśniewskiego festiwal się udał, pomimo wielu stylistyk jazzowych. Podkreślał, że wielość wspomnianych stylów pomogła pierwszej edycji Szczeci Jazzu, bo każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Celem inicjatywy było stworzenie imprezy międzynarodowej, która również będzie promowała stolicę Pomorza Zachodniego. Ważny był też wysoki poziom artystyczny. Dziesięć lat po pierwszej edycji międzynarodowego festiwalu połączonego z szeregiem wydarzeń kulturalnych można powiedzieć, że to się udało. Bilety rozchodzą się w mgnieniu oka, a publiczność niezmiennie dopisuje. Ponadto zgodnie z założeniem projektu festiwal pełni funkcję kulturotwórczą oraz społeczną. Organizowane są nieodpłatne koncerty i włączani są do programu lokalni artyści.
Gwiazdy pierwszej edycji
W 2016 roku festiwal rozpoczęły warsztaty wokalne, które poprowadzili Deborah Brown oraz Kevin Mahogany. Pierwsza wspomniana artystka jest uważana za ikonę jazzu. Występowała w wielu krajach. W jej dorobku znajdziemy współprace z takimi jazzmanami, jak Clark Terry, Joanny Griffin, Michel Legrand, Toots Thielemans, Kenny Drew czy Roy Hargrove. Towarzyszył jej podczas warsztatów nieżyjący już Kevin Mahogany, który był nie tylko wokalistą, ale również instrumentalistą, pedagogiem i aktorem. Sonia Lachowolska określiła go „Przyjacielem Polski i polskich muzyków” na portalu „Jazz Forum”. Podczas Szczecin Jazz 2016 w warsztatach uczestniczyli młodzi wokaliści pracujący w Szczecinie pod okiem Joli Szczepaniak i Marka Kazany. Dwójkę artystów prowadzących warsztaty można było również podczas tej samej edycji festiwalu zobaczyć na scenie.
Nie zabrakło wokalisty, pianisty, aranżera, kompozytora i poety Grzegorza Turnaua, który zaprezentował standardy jazzowe i własne piosenki w towarzystwie gitarzysty i kompozytora Marka Napiórkowskiego i wokalistyki, skrzypaczki, kompozytorki i autorki tekstów Doroty Miśkiewicz.
Wśród polskich artystów znalazł się również Sylwester Ostrowski wspomniany już wcześniej. Saksofonista jazzowy zarówno z zawodu, jak i z pasji z wieloma sukcesami na koncie. Z wielkim zaangażowaniem działa artystycznie na rzecz tworzenia kultury muzycznej stolicy Pomorza Zachodniego.
Wystąpiła także grupa wielokrotnie wyróżniana i nagradzana za swój dorobek na scenie muzycznej Marcin Wasilewski Trio. Marcin Wasilewski, Michał Miśkiewicz i Sławomir Kurkiewicz łączą tradycję jazzu z nowoczesnością. Publiczność w tamtym czasie miała okazję spotkać się też z Jolantą Szczepaniak, szczecińską wokalistką jazzową, pedagożką, kompozytorką, aranżerką i dyrygentką. Wystąpiła ona z gwiazdami włoskiego jazzu, z zespołem gitarzysty Francesco Bruno. Jona Ardyn zaprezentowała się wśród innych artystów w ramach koncertu „Jazz na niedzielę”.
W ramach Szczecin Jazz 2016 po raz pierwszy w Polsce wystąpił Mario Biondi z Włoch. Swój pierwszy koncert w naszym kraju zagrał także Billy Harper & The Cookers. Połączenie jazzu z muzyką elektroniczną zaprezentował Kelvin Sholar, artysta wychodzący poza granice jednego stylu czy formy.
Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Mieczysław Szcześniak prowadził i śpiewał z dziećmi koncert. Tekst do standardów jazzowych napisała szczecińska pianistka Joanna Gajda.
Takiej konferencji w Szczecinie jeszcze nie było! World Jazz Network meets Polish Jazz
Rozwój inicjatywy
W rozmowie z Martą Jundziłł dla portalu Jazzarium.pl Sylwester Ostrowski przyznał, że największym wyzwaniem podczas drugiej edycji festiwalu Szczecin Jazz jest rozwój. Jak czytamy: „(…) Jeżeli się nie rozwijasz to się cofasz. W przypadku festiwali jest tak samo, a nasza pierwsza edycja była udana, więc poprzeczka jest dość wysoko.” 10 lat Szczecin Jazz pokazuje, że to było ważne nie tylko przy pierwszej i drugiej edycji, ale i każdej kolejnej.
Erykah Badu, Wynton Marsalis, Dee Dee Bridgewater, Kenny Garrett, Avishai Cohen, Candy Dulfer to tylko niektóre gwiazdy, które występowały na scenach Szczecin Jazz. Festiwal cieszy się współpracą z najważniejszymi światowymi instytucjami jazzowymi. Należą do nich: American Jazz Museum, Jazz At Lincoln Center, Herbie Hancock Institute of Jazz oraz JazzCorner. W tym roku w dalszym ciągu jazz jest odczarowywany w Szczecinie, tym razem dziesięcioma wydarzeniami na dziesiąte urodziny festiwalu.
Szczecin stolicą jazzu. Mistrzowie na scenie podczas Gali Jazz Top
Sama Szczecińska Agencja Artystyczna organizująca Szczecin Jazz, zajmuje się też takimi imprezami masowymi, jak Dni Morza, Szczecińska Majówka, Miejski Sylwester, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy Festiwal Młodych Talentów. Nie brakuje również innych imprez kulturalnych: Różany Ogród Sztuki, Nagroda Literacka dla Autorki GRYFIA, Odkryj Książkę na Nowo, Zjazd Młodych Gwiazd organizowany przez Rafała Podrazę, podczas którego młodzi artyści walczyli o Nagrodę im. Heleny Majdaniec, Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin.
Podczas jubileuszowej edycji wystąpili między innymi: Jola Szczepaniak, Jacky Terrasson Trio, Piotr Wojtasik Quintet, a już dziś, 19 marca koncert Dianne Reeves.