Home Historia Pochodzi ze szczecińskiej fabryki. Wiemy, do czego służył
Historia

Pochodzi ze szczecińskiej fabryki. Wiemy, do czego służył

99

Bez substytutów i barwników – szczecińska fabryka musztardy i octu spirytusowego Müller & Bolle, zapewniała mieszkańcom regionu wysokiej jakości produkty. Siedziba firmy znajdowała się na Łasztowni, na ulicy Große Lastadie (obecnie ul. Energetyków). W Muzeum Narodowym w Szczecinie znajduje się eksponat, który upamiętnia te czasy.

 

Przed wojną musztardę, jak większość produktów spożywczych, przechowywano w łatwo dostępnych i higienicznych szklanych lub ceramicznych pojemnikach.

– Nie wchodziły w reakcję z jedzeniem, nie wchłaniały zapachów oraz kolorów, a przede wszystkim nie wpływały na smak przechowywanej w nich żywności. Do ich produkcji oprócz szkła wykorzystywano głównie porcelit, będący rodzajem białej lub kremowej, szkliwionej ceramiki, wytwarzanej w podobny sposób jak porcelana, lecz z gorszych jakościowo surowców. Porcelit po wypaleniu staje się materiałem nieprzesiąkliwym, wytrzymałym i twardym, idealnie nadającym się na przechowywanie potraw – informuje Małgorzata Peszko z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Na ekspozycji w Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8 w Szczecinie można obejrzeć pojemnik, który jest mocno związany z „musztardowym” biznesem. Powstanie tego eksponatu datuje się na lata 1882 – 1943. To okazały, porcelitowy pojemnik do przechowywania musztardy z bogatą dekoracją roślinną.

– Wyposażony jest w metalowy dozownik przeznaczony był do użytku, najprawdopodobniej w lokalach gastronomicznych, o czym świadczą jego rozmiary oraz duży napis reklamujący producenta. Wytwórcą aromatycznego sosu, bez substytutów i barwników była szczecińska fabryka musztardy i octu spirytusowego Müller & Bolle – tłumaczy Małgorzata Peszko.

Cały obiekt jest dość sporych rozmiarów: wysokość to 50.5 cm, szerokość 22 cm.

 

Powiązane artykuły

HistoriaAktualności

Skarb z Podzamcza. Ponad 350 srebrnych monet pomorskich i około 300 sztuk biżuterii

Podczas badań archeologicznych na Podzamczu odnaleziono w 1999 roku skarb: ponad 350...

HistoriaZ archiwum Szczecinera

Lody (prawie) od NASA

Lato, upał, temat lodów jest bardzo na czasie. Ale w cyklu Z...

AktualnościHistoria

„Ten pomysł nie zainteresował Pana Marszałka, dlatego czekamy na inne”. Będzie debata w sprawie Willi Quistorpa?

Dawna siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy Wojska Polskiego w Szczecinie nie...

HistoriaAktualności

Stoczniowa świetlica wreszcie znalazła właściciela. Jest nim Centrum Solidarności „Stocznia”

To niezwykłe miejsce na mapie Szczecina długo czekało na lepsze czasy, które...