Home Historia Pochodzi ze szczecińskiej fabryki. Wiemy, do czego służył
Historia

Pochodzi ze szczecińskiej fabryki. Wiemy, do czego służył

165

Bez substytutów i barwników – szczecińska fabryka musztardy i octu spirytusowego Müller & Bolle, zapewniała mieszkańcom regionu wysokiej jakości produkty. Siedziba firmy znajdowała się na Łasztowni, na ulicy Große Lastadie (obecnie ul. Energetyków). W Muzeum Narodowym w Szczecinie znajduje się eksponat, który upamiętnia te czasy.

 

Przed wojną musztardę, jak większość produktów spożywczych, przechowywano w łatwo dostępnych i higienicznych szklanych lub ceramicznych pojemnikach.

– Nie wchodziły w reakcję z jedzeniem, nie wchłaniały zapachów oraz kolorów, a przede wszystkim nie wpływały na smak przechowywanej w nich żywności. Do ich produkcji oprócz szkła wykorzystywano głównie porcelit, będący rodzajem białej lub kremowej, szkliwionej ceramiki, wytwarzanej w podobny sposób jak porcelana, lecz z gorszych jakościowo surowców. Porcelit po wypaleniu staje się materiałem nieprzesiąkliwym, wytrzymałym i twardym, idealnie nadającym się na przechowywanie potraw – informuje Małgorzata Peszko z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Na ekspozycji w Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8 w Szczecinie można obejrzeć pojemnik, który jest mocno związany z „musztardowym” biznesem. Powstanie tego eksponatu datuje się na lata 1882 – 1943. To okazały, porcelitowy pojemnik do przechowywania musztardy z bogatą dekoracją roślinną.

– Wyposażony jest w metalowy dozownik przeznaczony był do użytku, najprawdopodobniej w lokalach gastronomicznych, o czym świadczą jego rozmiary oraz duży napis reklamujący producenta. Wytwórcą aromatycznego sosu, bez substytutów i barwników była szczecińska fabryka musztardy i octu spirytusowego Müller & Bolle – tłumaczy Małgorzata Peszko.

Cały obiekt jest dość sporych rozmiarów: wysokość to 50.5 cm, szerokość 22 cm.

 

Powiązane artykuły

AktualnościHistoriaKultura

Ten obraz przedstawia widok Szczecina pomiędzy kościołem św. Jana i Lange Brücke

Panoramy Szczecina z pierwszej połowy XIX wieku są nieocenionym świadectwem zmian urbanistycznych...

AktualnościHistoria

Nieistniejące kąpielisko i restauracja przy Ecogeneratorze

Dziś Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, kiedyś plaża, klub wioślarski o restauracja. Waldowshof, czyli...

AktualnościHistoriaKultura

Ma blisko 800 lat. To najstarsza z zachowanych maryjnych figur kultowych z Pomorza Zachodniego

Sztuka rzeźbiarska jest jednym z najstarszych i najbardziej wyrazistych środków wyrazu artystycznego....

AktualnościHistoria

Zanim stała się muzeum, była zwykłą zajezdnią. Mija 20 lat od zamknięcia zajezdni Niemierzyn

Przez lata stamtąd wyjeżdżały na swoje trasy takie linie, jak „trójka”, „czwórka”,...