W tym miejscu rozwijają się niezwykłe pasje i talenty. Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie kończy właśnie 75 lat, a obchody tego jubileuszu rozpoczną się już 28 stycznia.
Ich kulminacyjnym punktem będzie specjalne widowisko, w którym zaprezentuje się mnóstwo młodych artystów, na co dzień uczęszczających na zajęcia w Pałacu. Odbędzie się ono jeszcze przed wakacjami.
Ta zasłużona dla szczecińskiej edukacji placówka powstała 7 listopada 1950 roku jako Pałac Dziecka z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Pałacem Młodzieży stała się w rok później, kiedy znalazła się pod egidą Ministerstwa Oświaty.
Początkowo działalność tworzyły pracownie: rękodzieła, pracownia muzyczna, taneczna, plastyczna, fotograficzna i geograficzna. W 1953 roku tych pracowni było dużo więcej, z czego na szczególną uwagę zasługują pracownie: chemii, zoologii, agrobiologii, pracownia teleradiotechniczna, modelarstwa szkutniczego, lotniczego i rakietowego, pracownia samochodowa, a także sekcje sportowe – szermierki i strzelecka.
Struktura organizacyjna Pałacu Młodzieży ulegała zmianom i była stale dostosowywana do potrzeb uczestników. W 1967 roku pojawił się Dział Wiedzy o Przyrodzie, a w 1969 – Klub Krótkofalowców. Pod koniec lat 70. zaczęła działać orkiestra mandolin, gitar i akordeonowa, a także pracownia tańca towarzyskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia ze sztuki dalekowschodniego układania kwiatów – ikebany. Latem 1970 roku nastąpiło otwarcie Ośrodka Morskiego.
Od samego początku siedzibą instytucji była willa Lentza przy al. Wojska Polskiego 84, a ta z biegiem lat zaczęła być za ciasna. Wszystkie sekcje przeniesiono w 2008 roku do neogotyckiego gmachu przy al. Piastów 7, zbudowanego pod koniec XIX wieku dla potrzeb Szkoły Średniej dla Chłopców im. Ernsta Moritza Arndta. Swoją edukacyjną funkcję zachował również po 1945 roku, bowiem do momentu przeprowadzki Pałacu Młodzieży znajdowały się tam Szkoła Podstawowa nr 18, a w latach 1999-2007 Gimnazjum nr 4.
W roku szkolnym 2010/2011 Pałac Młodzieży, za zachęcanie do odkrywania i wspieranie w rozwoju zainteresowań oraz uzdolnień dzieci i młodzieży, otrzymał od Ministerstwa Edukacji Narodowej tytuł „Miejsca Odkrywania Talentów”. To ważne wyróżnienie, nadawane placówkom, które w istotny sposób przyczyniają się do twórczego kształcenia.
W trakcie roku szkolnego do pałacowych pracowni (jest ich 37, a w nich 140 grup) uczęszcza ok. 1500 osób. Pracownie artystyczne, naukowo-techniczne, sportowe, turystyki i rekreacji oraz Edukacji Morskiej pozwalają młodym ludziom uwierzyć w siebie, rozwijać pasje i zainteresowania.
Każdego roku uczniowie szczecińskich szkół podstawowych spędzają ferie zimowe i letnie na półkoloniach organizowanych w Pałacu Młodzieży. W jednym turnusie/tygodniu przebywa tam ok. 120 młodych ludzi, dla których to niezwykła okazja, by przekonać się czym dysponuje placówka i odkryć bogatą ofertę pałacowych pracowni.