PKN Orlen przygotowuje się do budowy nowoczesnego hubu wodorowego przy ulicy Gdańskiej na terenie pomiędzy elektrociepłownią a ulicą Górnośląską. Znajdą się tam instalacja do produkcji wodoru i stacja tankowania wszelkich pojazdów nim napędzanych.
Jego najważniejszą częścią będzie oczywiście instalacja z elektrolizerem typu PEM (Proton Exchange Membrane), dzięki której wodór uzyskuje się za pomocą metody elektrolitycznego rozkładu wody surowej. Całości będzie towarzyszyć część magazynowo-dystrybucyjna wraz z niezbędną infrastrukturą pomocniczą.
Jak na razie inwestycja jest na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej, by potem będzie można rozpisać przetarg na jej realizację. Orlen szacuje czas jej trwania w formule EPC (projektowanie, dostawy i budowa) w ciągu 24 miesięcy od momentu podpisania umowy.
Nie tylko stacje Orlenu
Najważniejsze z punktu widzenia kierowców są oczywiście stacje – te powstaną zarówno na Gdańskiej, jak również na Gumieńcach przy ul. Hrubieszowskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Handlowego „Ster”. Będzie można tankować na nich samochody osobowe i ciężarowe oraz autobusy. Warto wspomnieć, że te przedsięwzięcia polskiego giganta paliwowego związane są z planem budowy 17 stacji w całej Polsce. Do tej pory zbudowano je w Katowicach i Poznaniu.
Budowę własnej stacji zapowiada również miasto – będzie ona zlokalizowana na terenie zajezdni Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Dąbie”, gdzie mają stacjonować autobusy wodorowe. Ich wykorzystywanie na Prawobrzeżu jest uzasadnione długością tras linii przez nie obsługiwanych. Pierwszych takich pojazdów możemy się spodziewać w perspektywie do 2030 roku, a ich zakup ma się odbyć z wykorzystaniem środków pochodzących z Unii Europejskiej.
Inna stacja ma powstać również przy ulicy Hangarowej – za jej budowę ma odpowiadać należąca do Zygmunta Solorza grupa PAK-PCE, która latem 2023 r. przysłała na testy do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” autobus Neso Bus 12. Do tej pory spółka zbudowała takowe stacje w Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Rybniku i Warszawie, a w realizacji jest obiekt we Wrocławiu.