Trzecia próba sprzedaży „Odzieżowca” staje się faktem. Charakterystyczny budynek przy alei Niepodległości może znaleźć nowego nabywcę pod warunkiem, że ten będzie chciał za niego zapłacić nie mniej niż 18 mln zł netto.
Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej na rachunek bankowy masy upadłości i złożenie do dnia 9 grudnia 2024 (decyduje data wpływu) prawidłowej pod względem formalnym oferty zgodnej z regulaminem przetargu w biurze syndyka masy upadłościowej Urban Development Services sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej.
Będąca przedmiotem postępowania nieruchomość położona jest przy alei Niepodległości 18-21 i ulicy Tkackiej 19-22 (te adresy wynikają z położenia budynku, do którego wejścia są z obu stron), stojąca na działce ewidencyjnej nr 34 o powierzchni 0,2842 ha, gdzie prawo wieczystego użytkowania jest ważne do 28 czerwca 2093 r. Obiekt ma przeznaczenie handlowo-usługowe, w którym są 2 kondygnacje podziemne i 7 naziemnych, o powierzchni 11526,37 m kw. Sama hipoteka budynku jest obciążona na kwotę ponad 100 mln zł.
Historia legendarnego „Odzieżowca” zaczyna się w 1897 roku – wtedy to bracia Horst wznieśli budynek, który przez dziesiątki lat służył jako siedziba sklepów, firm handlowych i restauracji – to właśnie na jego parterze znajdował się pierwszy w Szczecinie McDonald’s (funkcjonował tam w latach 1995-2017). Swoją nazwę zawdzięcza temu, że mieściły się w nim liczne sklepy odzieżowe.
Z wyższymi piętrami budynku wiąże się również historia szczecińskich mediów – swoje pierwsze siedziby miały tam szczeciński ośrodek regionalny Telewizji Polskiej oraz radio „AS”, które później weszło w skład sieci radia Plus.
W chwili obecnej „Odzieżowiec” wymaga sporych nakładów remontowych, m.in. ze względu na jego stan techniczny i wpisanie fasady do rejestru zabytków.