Home Ekologia i zdrowie Od 18 czerwca wyłowili blisko 1250 kilogramów martwych ryb
Ekologia i zdrowie

Od 18 czerwca wyłowili blisko 1250 kilogramów martwych ryb

102

Działania podjęte przez służby i inspekcje w związku ze śnięciem ryb, które pojawiły się na plaży w Lubczynie były tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołanego przez wojewodę zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego.

– Od 18 czerwca strażacy i przedstawiciele Wód Polskich wyłowili blisko 1250 kilogramów martwych ryb: 50 kg 18 czerwca, 100 kg 19 czerwca i najwięcej – około 800 kg wczoraj. Dzisiaj ilość wyłowionych ryb spadła do około 300 kg – wylicza Piotr Pieleszek z centrum prasowego Urzędu Wojewódzkiego.

Badania próbek wody pobranych 19 czerwca z jeziora Dąbie w Lubczynie dały wartość 39 mln komórek złotej algi na litr, czyli poniżej ilości zagrażającej rybom.

– Aktualnie, poza sytuacją w Lubczynie oraz informacją o martwych małżach w Kanale Stary Kostrzynek nie mamy niepokojących sygnałów. W żadnym miejscu na Odrze nie odnotowano śnięcia ryb, a badania wody w Widuchowej wskazują na bardzo niski poziom złotej algi – mówi wojewoda Adam Rudawski.

Służby i instytucje stale monitorują rzekę i akweny. Bez względu na porę dnia lub tygodnia są gotowe do podejmowania działań. Niepokojące sygnały można zgłaszać całodobowo do dyżurnych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. 91 43 03 342 lub 696 03 11 68.

 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Ratują niechciane zwierzaki, a potem oddają je za darmo do adopcji

Przy ulicy Leszczynowej 22 w szczecińskich Zdrojach jest niezwykły sklep zoologiczny, który...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowieW regionie

Powstaną nowoczesne stacje pogotowia ratunkowego. Rusza przetarg na budowę 3 obiektów

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie ogłosiła przetarg na budowę trzech nowych...

Ekologia i zdrowie

„Obawiamy się, że kolejna pożyczka z Banku Światowego zostanie przeznaczona na betonowanie rzek”

Przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki oraz Koalicji Czas na Odrę napisali list do...