Home Biznes i inwestycje Nowe wrota do hangaru Szczecińskiego Aeroklubu! Wartość to ok 2 mln zł brutto
Biznes i inwestycje

Nowe wrota do hangaru Szczecińskiego Aeroklubu! Wartość to ok 2 mln zł brutto

460

Rozpoczyna się kolejny etap modernizacji infrastruktury lotniskowej w Dąbiu. Tym razem wykonane zostaną nowe wrota hangaru Szczecińskiego Aeroklubu. Inwestycję realizuje Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie, który już przygotowuje się do następnych działań.

 

Wymiana wrót jest konieczna, bo ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Brama i cała infrastruktura z nią związana są skorodowane i nie działają jak należy. Wrota otwierają się tylko częściowo i do ich otwarcia konieczny jest ciężki sprzęt.

Wykonawca prac związanych z wymianą bramy przejął już plac budowy i rozpoczął przygotowania do wykonania inwestycji. A skala tego przedsięwzięcia jest ogromna, adekwatna do rozmiarów lotniska i hangaru. Długość wrót wynosi aż 100 m,  a ich wysokość to 8 m. Z uwagi na istniejącą  konstrukcję hali  wymiana bram podzielona została na dwie części. Pierwsza obejmuje wymianę  połowy wrót wraz z montażem  instalacji elektrycznej i sterowania bram.

– Zakres prac obejmuje m.in: demontaż istniejących wrót wraz z istniejącym torowiskiem, wykonanie i montaż nowej bramy wraz z systemem kotwienia  górnego i torowiskiem, wykonanie rynny odwadniającej z budową instalacji kanalizacji deszczowej – informuje Tomasz Klek.

W wyniku prac  każda część przesuwna wrót bramowych uruchamiana będzie niezależnymi napędami umożliwiającymi indywidualne sterowanie sekcjami.

Zawieszenie górne oraz prowadnice dolne wykonane będą w taki sposób aby uniemożliwić kleszczenie się bram.

Poza tym prowadnice dolne wyposażone będą w  „inteligentny” system ogrzewania, zapobiegający przed zamarzaniem wody oraz w kanalizację odwadniającą. W przypadku awarii będzie możliwa ręczna obsługa poszczególnych sekcji.

Przewidziano także sygnalizację ostrzegawczą od wewnątrz i zewnątrz hali (lampy ostrzegawcze wraz z sygnalizacją akustyczną).

Zakres robót został przygotowany w oparciu o  projekt pracowni  MILO 7 ze Szczecina. Projekt został uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Prace realizuje spółka BRAMAR. Termin wykonania zadania to sierpień tego roku. Wartość zadania  – ok 2 mln zł brutto.

Wymiana wrót hangarowych to drugi etap modernizacji lotniska w Dąbiu. Pierwszy etap odbył się  w 2019 roku.  ZBiLK wykonał wtedy m.in remont  dachów i wymianę obróbek blacharskich w hangarze i budynku administracyjnym, a także wyremontował sufit podwieszony w hali. Poza tym wymieniono okna w budynku administracyjnym i od strony ul Przestrzennej, a także dokonano zmiany  istniejącej fasady (nad wrotami hangarowymi) na fasadę aluminiowo- szklaną. Wykonano również nowy napis – Aeroklub Szczeciński. Koszt tego etapu wyniósł ok 6 mln zł.

ZBiLK jeszcze w tym roku planuje wykonać wymianę drugiej części wrót hangarowych. Poza tym przygotowuje się do kolejnych etapów modernizacji infrastruktury lotniskowej. W najbliższych miesiącach zamierza ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji związanej z remontem płyty lotniska przed hangarem i posadzki wewnątrz.

Zespół lotniskowy w Dąbiu wybudowany został w  1927 r. Współpracował ze szkołą pilotów i portem dla wodnosamolotów ( port był zlokalizowany przy jeziorze Dąbskie – obecnie marina – po drugiej stronie ul Przestrzennej). Hangar wybudowano w 1936 r.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Powstanie nowe miejsce dla miłośników rowerowych akrobacji. Jest przetarg na pumptrack

Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która wybuduje obiekt. Stanie on na osiedlu...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...