Home Kultura Nieżychowski mniej i bardziej prywatnie
Kultura

Nieżychowski mniej i bardziej prywatnie

228

Rok 2024 upływa w Szczecinie pod znakiem setnej rocznicy urodzin Jacka Nieżychowskiego. Kolejna okazja do jej świętowania przydarzy się w najbliższy wtorek, 28 maja. Tego dnia w Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się „Herbatka z Nieżychowskimi”, czyli spotkanie wspomnieniowe z rodziną wybitnego artysty. 

– To będzie niezwykła okazja do bliższego poznania twórcy pierwszej w powojennym Szczecinie operetki, organizatora Festiwalu Młodych Talentów, aktora, śpiewaka i założyciela popularnej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Silnej Grupy pod Wezwaniem. To tam, razem z Nieżychowskim, występowali m.in. Kazimierz Grześkowiak, Krzysztof Litwin i Tadeusz Chyła – podkreśla Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie. 

W rozmowie prowadzonej przez dr Igę Ranoszek-Bieńkowską udział wezmą: 

  • Magdalena Nowak-Nieżychowska – druga żona Jacka, która spędziła z nim wiele lat, zarówno na emigracji w USA, jak i w Polsce, głównie w Świnoujściu. Uczestniczyła aktywnie w procesie tworzenia książki „Kuchnia ziemiańska – błogosławione cztery pory roku” i wielu innych przedsięwzięciach artystycznych. 
  • Tomasz Nieżychowskiukochany syn Jacka. Właściciel 200-letniego pałacu w Gadomiu, który z zapałem od lat remontuje. Człowiek wielu talentów, między innymi muzycznego, z pewnością odziedziczonego po ojcu. Także utalentowany tenisista. 
  • Ewa Nieżychowska – związana z rodziną Nieżychowskich przez małżeństwo z synem Jacka, Tomaszem, z którym wychowała dwoje dzieci. Postać nietuzinkowa. Od dziecka związana ze sportem, głównie samochodowym. Od lat silnie zaangażowana w działalność społeczną.

Powiązane artykuły

szczecińskie tramwaje
AktualnościKultura

Męskie Granie zaczyna się już dzisiaj. Jak dojechać na koncerty? 

Przed nami dwa dni wypełnione najlepszą muzyką od najlepszych reprezentantów polskiej alternatywy....

LifestyleKultura

Nie tylko „Męskie Granie” – przed nami weekend pełen atrakcji! Każdy znajdzie coś dla siebie

Może najbliższy weekend nie będzie tak ciepły jak poprzedni, ale jedno jest...

Kultura

Jutro seans dla całych rodzin. Kino na Leżakach i „Opowieści z Narnii”

Pełna przygód i tajemnic historia czwórki rodzeństwa, która po odnalezieniu starej szafy...

Kultura

Komisarz Zawieja i Szczecin powracają. Za chwilę premiera drugiego sezonu „Odwilży”

Ten serial zdobył już rzesze sympatyków nie tylko w Polsce, ale również...