W tym tygodniu w ramach cyklu [Z Archiwum Szczecinera] przypominamy artykuł pochodzący z pierwszego numeru naszego czasopisma, który ukazał się w 2011 roku. Był to ósmy tekst zamieszczony w tym numerze. Jego autor skrywa się za inicjałami pseudonimu, który był dobrze znany wszystkim miłośnikom dawnego Szczecina.
Mamy nadzieję, że dla wielu nowych czytelników zaprezentowane opisy i zdjęcia będą swoistym odkryciem informacji o Szczecinie, o których wcześniej nie wiedzieli.

W trakcie rozwoju Szczecina pod koniec XIX w. niezbędne okazało się nie tylko terytorialne rozszerzenie istniejących parafii, lecz także budowa nowych obiektów sakralnych dla zwiększającej się liczby mieszkańców. Architektura nowych świątyń nie była specjalnie wyszukana – można by rzec, że zupełnie pospolita, a czasami nawet brzydka. Część tych obiektów uległa zniszczeniu podczas bombardowań wojennych.
Ogólnie obiekty sakralne z tego okresu można zaliczyć do historyzmu i modernizmu. Większość obiektów historyzujących (Altlutherische Kapelle, Lutherkirche, Matthäuskirche) nawiązywała do architektury neogotyku, jedynie Katholische Kirche zur Heilige Familie z zewnątrz utrzymany był w stylu neobarokowym. Architektura synagogi z kolei, to styl okrągłołukowaty (Rundbogenstill) z elementami neomauretańskiego.
Zachęcamy do lektury artykułu Z Archiwum Szczecinera!