Home Aktualności Nie jest dobrze. Religijność w diecezji szczecińsko-kamieńskiej spada na łeb, na szyję
Aktualności

Nie jest dobrze. Religijność w diecezji szczecińsko-kamieńskiej spada na łeb, na szyję

345

Mówi się, że jesteśmy krajem ludzi głęboko wierzących. Sęk w tym, że odsetek tych uczęszczających na niedzielne nabożeństwa, przyjmujących komunię świętą i chodzących na lekcje religii w szkołach, jest coraz mniejszy. Dotyczy to również naszej diecezji.

Odzwierciedla to najnowszy rocznik statystyczny Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia”, w którym diecezja szczecińsko-kamieńska wypada bardzo blado na tle średniej krajowej.

„Dominicantes” i „communicantes” najgorsze w skali kraju

I tak wskaźnik „dominicantes”, czyli osób uczęszczających co niedziela na mszę świętą w ubiegłym roku wyniósł 29.02 proc., zaś „communicantes”, czyli przystępujących do komunii świętej – 14,02 proc. Jak wyliczyli statystycy, w stosunku do 2022 roku oznacza to spadek pierwszego wskaźnika o 0,5 p. proc. oraz wzrost tego drugiego o 0,1 p. proc.

Pod względem praktyk religijnych diecezja szczecińsko-kamieńska jest na dosłownie szarym końcu – wskaźnik „dominicantes” wynosi 17,2 proc., co oznacza, że dzierżymy ten niechlubny tytuł razem z diecezjami sosnowiecką (17,87 proc.) i koszalińsko-kołobrzeską (18,58 proc.). Na przeciwnym biegunie są tradycyjnie diecezje tarnowska (60,5 proc.), rzeszowska (53,2 proc.) i przemyska (49,1 proc.).

Podobnie jest z wskaźnikiem „communicantes”, która w naszym przypadku wynosi 8,46 proc. (remis z diecezją sosnowiecką). Niewiele lepiej jest tylko w diecezjach koszalińsko-kołobrzeskiej (9,07 proc.) i zielonogórsko-gorzowskiej (9,28 proc.). Kompletnym przeciwieństwem tych czterech obszarów są diecezje tarnowska (24,36 proc.), zamojsko-lubaczowska (21,05 proc.) i białostocka (20,07 proc.).

Tutaj warto przypomnieć, że wskaźniki „dominicantes” i „communicantes” określają procent osób uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach i przyjmujących komunię świętą w stosunku do osób zobowiązanych do tego uczestnictwa. Nie uwzględniają one np. dzieci do lat 7, ludzi chorych i starszych o ograniczonej mobilności.

Mniej dzieci uczęszcza na religię

Optymizmem nie napawa również statystyka uczniów uczęszczających na lekcje religii w szkołach. W roku szkolnym 2023/2024 odsetek tych osób w skali kraju wyniósł 78,6 proc., co w porównaniu z rokiem 2022/2023 oznacza spadek o 1,7 p. proc. 

Podobnie jak w przypadku „dominicantes” i „communicantes”, liczba uczniów biorących udział we wspomnianych lekcjach w diecezji szczecińsko-kamieńskiej jest najmniejsza w skali kraju, ponieważ wynosi 65,5 proc. I tak to niewiele lepiej, niż w diecezjach warszawskiej (58,3 proc.), warszawsko-praskiej (61,6 proc.), wrocławskiej (63,5 proc.), opolskiej (63,6 proc.) i łódzkiej (64,8 proc.). Sytuacja najlepiej prezentuje się w diecezjach przemyskiej (96,0 proc), tarnowskiej (95,9 proc.) i rzeszowskiej (94,1 proc.).

Powiązane artykuły

drugi dzień targów bud-gryf & home w netto arenie. program na sobotę
Aktualności

Drugi dzień Targów Bud-Gryf & Home w Netto Arenie. Program na sobotę

Dziś trwa drugi dzień Targów Bud-Gryf & Home, odbywających się w Netto...

inwestycja wodociągowa dobiega końca! czy to zapobiegnie przyszłym awariom?
Aktualności

Inwestycja wodociągowa dobiega końca! Czy to zapobiegnie przyszłym awariom?

Szczecin sukcesywnie modernizuje swoją infrastrukturę wodociągową. Coraz bliżej końca inwestycji w rejonie...

przebudowa sygnalizacji świetlnej w szczecinie. czasowe zmiany w ruchu w dąbiu
Aktualności

Przebudowa sygnalizacji świetlnej w Szczecinie. Czasowe zmiany w ruchu w Dąbiu

Już 24 marca kierowcy i piesi w Szczecinie muszą przygotować się na...

zmiany w komunikacji miejskiej. autobusy wracają na swoje trasy po zakończeniu remontu
Aktualności

Zmiany w komunikacji miejskiej. Autobusy wracają na swoje trasy po zakończeniu remontu

Mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą – po dwóch tygodniach utrudnień związanych z...