Home Aktualności Nie dobudowa teatru, ale rozbudowa muzeum. O tym trzeba rozmawiać
AktualnościBiznes i inwestycjeHistoriaKultura

Nie dobudowa teatru, ale rozbudowa muzeum. O tym trzeba rozmawiać

214
teatr współczesny szczecin

Ostatnie tygodnie to dyskusja o tym, jak rozbudować budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie o budynek Teatru Współczesnego. Ale dlaczego tej narracji nie zmienić? Teatr sobie poradzi i bez wątpienia zasługuje na indywidualną lokalizację. Warto rozmawiać o rozbudowie muzeum, bo ono potrzebuje kolejnych miejsc ekspozycyjnych, pracowni, galerii sztuki.

 

Gmach wybudowany w latach 1908–1911 według projektu Wilhelma Meyera-Schwartau. Pierwotnie znajdowało się tutaj Muzeum Miejskie, otwarte oficjalnie 23 czerwca 1913 roku. Budynek Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego to niekwestionowana perła architektoniczna Szczecina i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. Jego monumentalna bryła do dziś zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Przestrzeń, która czeka na realizację

Twórcy budynku już przed wojną przewidzieli możliwość rozbudowy Muzeum Narodowego, do dziś widać to w elementach architektonicznych. Ta wizja nigdy nie została w pełni zrealizowana, a obecne ograniczenia powierzchniowe utrudniają pełne wykorzystanie potencjału instytucji. Rozbudowa muzeum nie tylko przywróciłaby pierwotny zamysł projektantów, ale przede wszystkim pozwoliłaby na znaczne zwiększenie powierzchni ekspozycyjnych i lepsze zaprezentowanie bogatych zbiorów.

 

 

Tymczasem w głowach lokalnych polityków zrodził się pomysł rozbudowy, ale nie pod kątem zwiększenia potencjału muzeum, ale o obiekt teatralny. Czy taki pomysł ma szanse powodzenia? Jeśli miejscy rajcy na siłę będą chcieli propagandowego sukcesu, to tył muzeum może zostać zabudowany. Będzie półfunkjonalny teatr i zero szans na rozwój muzeum teraz lub w przyszłości. Czy warto? Teatr Współczesny zasługuje na nowy obiekt i go potrzebuje, ale potrzebuje go jako osobnego gmachu, nowoczesnego, funkcjonalnego, w nowej lokalizacji. W przypadku Wałów Chrobrego rozmawiajmy o muzeum i o jego rozwoju.

Oczywiście, teatr jest ważnym elementem życia kulturalnego miasta, jednak to Muzeum Narodowe na Wałach Chrobrego zasługuje na pierwszeństwo w realizacji inwestycji. Rozbudowa muzeum byłaby kontynuacją historycznych zamierzeń i ukłonem w stronę dziedzictwa kulturowego miasta, które od lat jest jednym z filarów tożsamości Szczecina.

Dlaczego rozbudowa jest konieczna?

Rozbudowa Muzeum Narodowego w Szczecinie jest konieczna, aby sprostać wyzwaniom współczesności i w pełni wykorzystać potencjał tej instytucji. Obecne ograniczenia przestrzenne uniemożliwiają prezentację wielu unikalnych eksponatów, które pozostają w magazynach zamiast być dostępne dla odwiedzających. Zwiększenie powierzchni ekspozycyjnej pozwoliłoby nie tylko na pokazanie większej liczby dzieł, ale także na organizację prestiżowych wystaw czasowych, które przyciągałyby turystów i mieszkańców.

Rozbudowa to także szansa na stworzenie nowoczesnych pracowni konserwatorskich, które są kluczowe dla ochrony i ratowania zabytków. Właściwe zaplecze technologiczne umożliwiłoby przeprowadzanie kompleksowych prac nad zachowaniem historycznych artefaktów, a także rozwijanie działalności badawczej. To inwestycja, która wzmocniłaby rolę muzeum jako ośrodka naukowego i edukacyjnego.

Dodatkowe przestrzenie pozwoliłyby na rozwój działalności edukacyjnej, organizację warsztatów, konferencji i spotkań z ekspertami. Muzeum mogłoby stać się miejscem żywej wymiany myśli i dialogu na temat sztuki, historii oraz kultury. Szczecin zasługuje na instytucję na miarę XXI wieku, która nie tylko zachwyca swoją architekturą, ale także pełni rolę lidera w promocji dziedzictwa kulturowego. Rozbudowa Muzeum Narodowego to krok w kierunku wzbogacenia życia kulturalnego miasta i regionu.

Tymczasem… tak wygląda zabezpieczanie muzealnych eksponatów. Nie ma już miejsca na ich przechowywanie, więc są owinięte folią i wszyscy udajemy, że tak można dbać o zabytki przez okres zimy… tymczasem takich praktyk zwyczajnie powinniśmy się wstydzić.

 

 

Inwestycja w przyszłość

Rozbudowa Muzeum Narodowego to inwestycja w przyszłość – zarówno miasta, jak i jego mieszkańców. To szansa na stworzenie instytucji na miarę XXI wieku, która przyciągnie turystów, wzbogaci życie kulturalne i podkreśli wyjątkowość Szczecina na mapie Polski i Europy.

Warto przypomnieć, że tak odważne kroki, jak inwestowanie w kulturę, są inwestycją w ludzi – w ich rozwój, świadomość i dumę z miejsca, w którym żyją. Szczecińskie muzeum ma wszystko, by stać się ikoną współczesnej kultury, ale potrzebuje wsparcia, by tę wizję urzeczywistnić. Teraz jest najlepszy czas, by nadać jego historii nowy rozdział.

 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowieAktualności

W magazynach dramatycznie brakuje krwi! Jest za to pilny apel

W szczecińskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa skończyły się zapasy krwi...

Aktualności

Teren dla rozwoju uczelni czy zyskowna inwestycja? „Mechanizm jak w kościele”

Uniwersytet Szczeciński miał szansę na ogromny krok naprzód. Skarb Państwa (reprezentowany przez...

AktualnościKulturaLifestyle

Taki będzie pierwszy weekend grudnia w Szczecinie!

W przeciwieństwie do poprzedniego weekendu, ten będzie niestety pochmurny i deszczowy. Jednak...

z robotem da vinci
Aktualności

Najstarszy szpital w Szczecinie z najnowocześniejszym sprzętem. Lekarze będą operować w asyście robota

Po szpitalach przy Unii Lubelskiej i Arkońskiej przyszedł czas na Szpital Wojskowy....