Home Aktualności Na nic prośby i apele. Przed burzą wypłynęli na kajakach, ratował ich WOPR
AktualnościW regionie

Na nic prośby i apele. Przed burzą wypłynęli na kajakach, ratował ich WOPR

173
Foto: AdobeStock

Niedawno informowaliśmy o kobiecie, która mimo alertów pogodowych wypłynęła na supie na jezioro, a niedługo potem potrzebna była akcja ratunkowa. Dzisiaj sytuacja się powtórzyła. Bezmyślnością wykazali się kajakarze, których musiał ratować czaplinecki WOPR.

 

– O godz. 15:08 otrzymaliśmy zgłoszenie z CKRW z informacją, że na jeziorze Drawsko kajakarze nie mogą powrócić do przystani, a warunki pogodowe się pogarszają. Udaliśmy się na miejsce zdarzenia celem udzielenia pomocy – informują czaplineccy WOPR-owcy.

 

Na szczęście nic się nie stało, ale takie sytuacje są bardzo niebezpieczne.

Jednym z największych zagrożeń podczas burzy jest ryzyko uderzenia pioruna. Woda, będąc doskonałym przewodnikiem elektryczności, potęguje to niebezpieczeństwo. Pływanie kajakiem podczas burzy to ogromne ryzyko bycia porażonym piorunem. Uderzenie pioruna w wodę może prowadzić do natychmiastowej utraty przytomności, a w wielu przypadkach, niestety, kończy się tragicznie. Zagrożeniem są też nagłe zmiany aury. Burze często przynoszą ze sobą gwałtowne wiatry i wysokie fale. Nawet najbardziej doświadczeni kajakarze mogą mieć trudności z utrzymaniem stabilności kajaka w takich warunkach. Silne podmuchy wiatru mogą przewrócić kajak, co stwarza poważne zagrożenie utonięcia. I mimo licznych apeli służb ratunkowych, wiele osób wciąż wypływa, lekceważąc alerty pogodowe.

– Prosimy przed wypożyczeniem sprzętu wodnego o sprawdzenie prognozy pogody oraz o dostosowanie się do panujących warunków. Od dwóch dni podawane były informacje o zbliżających się burzach i innych anomaliach pogodowych, w tym skrajnych upałach. W dniu dzisiejszym zostały również rozesłane alerty pogodowe, apelujemy więc o rozwagę i pozostanie na brzegu – apeluje WOPR.

Niedawno informowaliśmy o podobnej sytuacji: tam, pomimo zapowiedzi burzy, kobieta wypłynęła supem na jezioro i również miała problemy z powrotem. Do akcji musiały wkroczyć służby ratunkowe.

Wypłynęła na supie pomimo ostrzeżeń burzowych. O krok od tragedii

 

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Dronem podczas The Tall Ship Races nie polatasz

Drony i inne jednostki latające nie będą mogły latać podczas The Tall...

Aktualności

Zatrzasnęła kluczyki i dziecko w aucie

O tym, jak niebezpieczne jest pozostawienie dziecka w samochodzie w upalny dzień,...

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych....

AktualnościSport

Młodzież wyrusza na regaty The Tall Ships’ Races. Początek żeglarskiej przygody już w sobotę

Już w sobotę, 20 lipca Młodzieżowa Reprezentacja Szczecina na Regaty The Tall...