Pomorze Zachodnie kryje w sobie miejsca niezwykłe, o których warto mówić i które warto chronić. Jednym z nich jest Międzyodrze – malowniczy obszar rozlewiskowy między dwoma ramionami Odry. To miejsce unikalne w skali Europy, pełne dzikiej przyrody, której harmonia porusza serca i inspiruje artystów. Dziś każdy z nas ma szansę przyczynić się do promocji i ochrony tego wyjątkowego zakątka.
Trwa zbiórka na wydanie nowego albumu fotograficznego poświęconego Międzyodrzu. To kontynuacja projektu, którego pierwsza część, „Życie w Dolinie Odry”, została entuzjastycznie przyjęta przez mieszkańców regionu oraz miłośników przyrody z całej Polski. Nowa publikacja to nie tylko niezwykłe fotografie ukazujące piękno tego obszaru, ale także ważny krok w kierunku pokazania piękna tego zakątka Pomorza Zachodniego.
Dlaczego warto wesprzeć projekt?
Międzyodrze to oaza spokoju i różnorodności biologicznej. Rozległe mokradła, malownicze rozlewiska i niezliczone gatunki roślin i zwierząt tworzą krajobraz, który wymaga troski i ochrony. Album fotograficzny nie tylko ukaże to piękno, ale również podniesie świadomość o potrzebie ochrony tego miejsca przed ingerencją człowieka.
Dodatkowym atutem nowego projektu będzie płyta CD z autorską muzyką Piotra „Fishera” Rosińskiego, inspirowaną przestrzenią Międzyodrza. Muzyka, podobnie jak zdjęcia, ma przybliżyć odbiorcom magię tego miejsca – dźwięki natury połączone z autorskimi kompozycjami wprowadzą słuchaczy w świat dzikiej przyrody i harmonii.
Sukces pierwszego albumu
Pierwszy album, poświęcony Dolinie Odry, okazał się dużym sukcesem. Zachwycił nie tylko mieszkańców Pomorza Zachodniego, ale także osoby, którym los przyrody leży na sercu. Przedstawione w nim zdjęcia, pełne subtelności i dbałości o detale, przyczyniły się do większego zainteresowania tematem ochrony środowiska w regionie. To dowód, że sztuka może być potężnym narzędziem zmiany.
Każdy z nas może wesprzeć ten projekt! Wpłaty na zrzutkę umożliwią wydanie albumu i płyty, a także dotarcie do szerszego grona odbiorców z przesłaniem o ochronie Międzyodrza. Szczegóły dotyczące zbiórki znajdziesz na stronie internetowej projektu. Nawet symboliczne wsparcie ma znaczenie, bo razem możemy wiele zdziałać.
Kim są autorzy projektu?
Autorzy projektu to miłośnicy przyrody, ludzie, których często można spotkać z aparatami na Międzyodrzu i jego okolicach. To Piotr Piznal, Łukasz Ławicki i Piotr Rosiński.
– Jesteśmy znajomymi, przyjaciółmi znad Odry. Fotografujemy przyrodę od wielu lat. Od wydania w 2021 r. albumu „Życie w Dolinie Odry” nasze życie uległo zmianie. Ogrom energii, którą od was otrzymaliśmy, moc wymiany doświadczeń, ale też katastrofa ekologiczna na Odrze oraz intensywne działania w celu powołania Parku Narodowego na Międzyodrzu sprawiły, że doszliśmy do tego, że należy zamknąć ten rozdział drugim albumem fotograficznym i przelać na papier energię, która siedzi w nas – piszą o sobie. – Drugi album będzie kontynuacją albumu „Życie w Dolinie Odry”, lecz skupiamy się teraz nad samym obszarem Międzyodrza – od Widuchowej po południowe granice Szczecina. W założeniu naszym dalej będzie to album fotograficzny, ale z wyjątkowym i merytorycznym przekazem. Poprzednio udało się wydać publikację w nakładzie 500 szt. W zależności od uzbieranej kwoty mamy nadzieję zwiększyć nakład przynajmniej do 1000 szt. Planowany termin wydania albumu – koniec 2024r.
Piotr Piznal – Urodzony w Dzień Kobiet, niemieszczący się w przeciętnym śpiworze, a w namiocie śpiący po przekątnej. Laureat wielu konkursów rangi międzynarodowej i podwórkowej. Społecznie prowadzi prezentacje i warsztaty z zakresu fotografii dla dzieci i młodzieży. Poza fotografią basista grający ciężką, mocno osadzoną muzykę i historyk amator. Poza hobby wielbiciel spania do południa w ciepłym i suchym łóżku.
Piotr Rosiński – Rocznik w zależności od formy i samopoczucia. Pasjonat obserwacji świata w rzeczywistości równoległej. Działacz społeczny i charytatywny. Muzyk ukształtowany na dębnowsko/gorzowskiej scenie alternatywnej. Od lat poszukujący brzmienia nawiązującego do natury. Tworzy solowy projekt Fisher Dub Project, do którego stara się przemycić dźwięki bezpośrednio z natury, łącząc je z obrazem, muzyką elektroniczną na pograniczu dubu. W świecie równoległym służący kota.
Łukasz Ławicki – Przyrodnik, ornitolog, odrofil. W Międzyodrzu zakochany od czasów licealnych, gdy zamiast siedzieć w ławach szkolnych, szlajał się po mokradłach za gryfińskim mostem. Od ponad 20 lat pochłaniają go badania i ochrona ptaków. Jeśli nie przebywa w terenie to najczęściej pisze (autor ok. 150 artykułów i dwóch książek) i redaguje teksty (redaktor międzynarodowych i krajowych periodyków ornitologicznych).
Jak można pomóc?
Wesprzeć projekt można za pomocą Zrzutki.pl.
– W zależności od wpłaconej kwoty otrzymacie od nas magnes na lodówkę, płytę CD z autorską muzyką Piotra „Fishera” Rosińskiego, album fotograficzny a przy większej wpłacie, jak poprzednio, podziękowania drukowane w albumie. Dodatkowo oferujemy całodniową wycieczkę z ornitologiem po Międzyodrzu lub warsztaty fotograficzne (podstawy fotografii, astrofotografia, fotografia przyrodnicza) w zależności od zainteresowań – wyjaśniają autorzy projektu.