Niektórzy twierdzą, że filharmonia i jej otoczka nie ma nic wspólnego z rapem. Nic bardziej mylnego! Szczecińska filharmonia rusza z castingiem dla młodych, utalentowanych i uzdolnionych raperów w wieku od 13 do 18 lat. Na tych, którzy się dostaną, czekają pasjonujące warsztaty z raperem Bonsonem.
Organizatorzy chcą dotrzeć do młodzieży, aby poprzez warsztaty i koncert finałowy wpłynąć na budowanie bardziej tolerancyjnego, zróżnicowanego i szacunkowego środowiska w szkole i poza nią.
– Ideą jest kierowanie przekazu w języku młodych, by edukować ich na temat szkodliwości hejtu, uprzedzeń i dyskryminacji. Chcemy promować szacunek, akceptację i pozytywną komunikację. Jednocześnie chcemy stworzyć ofertę dla tej grupy wiekowej, w oparciu o doświadczenia i problemy młodzieży – wyjaśnia Katarzyna Plater-Zyberk, rzeczniczka prasowa Filharmonii.
Jak wynika z badań Narodowego Centrum Kultury, rap jest najpopularniejszym gatunkiem muzycznym wśród polskiej młodzieży. Jako głos pokolenia Z, często porusza kwestię problemów psychicznych i społecznych. Teksty dotyczące samooceny, szczerości na temat osobistych problemów, psychicznej odporności mogą służyć jako terapeutyczny sposób wyrażania siebie i tworzenia więzi. Właśnie te problemy będą dominować w warstwie nauki pisania tekstów, ponieważ mogą one trafić nie tylko do uczestników, ale również ich rówieśników.
Jak będą wyglądać warsztaty?
– Nauki będą pobierać od rapera Bonsona, ale i pod okiem influencerów i aktorów Teatru Współczesnego. Warsztaty będą obejmować pisanie tekstów oraz pracę nad ich wyrazem artystycznym. Jako, że tematyka warsztatów, jak i kończącego je koncertu, będzie dotyczyć delikatnego tematu zadbamy także o wsparcie psychologiczne dla uczestników – podkreśla Plater-Zyberk.
Efekty wspólnej pracy młodych raperów poznamy 5 października podczas finałowego koncertu w ramach festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. Tutaj organizatorzy nie byliby sobą, gdyby nie połączyli wysiłku uczestników warsztatów z muzyką symfoniczną wykonywaną na żywo.
– Młodzież zaprezentuje więc swoje teksty do muzyki wykonywanej przez orkiestrę – i to muzyki inspirowanej klasycznymi motywami, jednak „samplowanej na żywo” – zaznacza rzeczniczka szczecińskiej Filharmonii.
Jak zgłosić się na casting?
Swoje zgłoszenia można przesyłać do piątku 14 czerwca. W formularzu zgłoszeniowym należy wypełnić wszystkie wymagane rubryki, a także zaakceptować regulamin castingu.
Wszelkie dokumenty niezbędne do wypełnienia i pozostałe informacje znajdą Państwo w poniższym linku: