Home Kultura Młodzi raperzy pilnie poszukiwani! Niezwykłe przedsięwzięcie szczecińskiej Filharmonii
KulturaLifestyle

Młodzi raperzy pilnie poszukiwani! Niezwykłe przedsięwzięcie szczecińskiej Filharmonii

94

Niektórzy twierdzą, że filharmonia i jej otoczka nie ma nic wspólnego z rapem. Nic bardziej mylnego! Szczecińska filharmonia rusza z castingiem dla młodych, utalentowanych i uzdolnionych raperów w wieku od 13 do 18 lat. Na tych, którzy się dostaną, czekają pasjonujące warsztaty z raperem Bonsonem. 

 

Organizatorzy chcą dotrzeć do młodzieży, aby poprzez warsztaty i koncert finałowy wpłynąć na budowanie bardziej tolerancyjnego, zróżnicowanego i szacunkowego środowiska w szkole i poza nią. 

– Ideą jest kierowanie przekazu w języku młodych, by edukować ich na temat szkodliwości hejtu, uprzedzeń i dyskryminacji. Chcemy promować szacunek, akceptację i pozytywną komunikację. Jednocześnie chcemy stworzyć ofertę dla tej grupy wiekowej, w oparciu o doświadczenia i problemy młodzieży – wyjaśnia Katarzyna Plater-Zyberk, rzeczniczka prasowa Filharmonii. 

Jak wynika z badań Narodowego Centrum Kultury, rap jest najpopularniejszym gatunkiem muzycznym wśród polskiej młodzieży. Jako głos pokolenia Z, często porusza kwestię problemów psychicznych i społecznych. Teksty dotyczące samooceny, szczerości na temat osobistych problemów, psychicznej odporności mogą służyć jako terapeutyczny sposób wyrażania siebie i tworzenia więzi. Właśnie te problemy będą dominować w warstwie nauki pisania tekstów, ponieważ mogą one trafić nie tylko do uczestników, ale również ich rówieśników. 

 

Jak będą wyglądać warsztaty?

– Nauki będą pobierać od rapera Bonsona, ale i pod okiem influencerów i aktorów Teatru Współczesnego. Warsztaty będą obejmować pisanie tekstów oraz pracę nad ich wyrazem artystycznym. Jako, że tematyka warsztatów, jak i kończącego je koncertu, będzie dotyczyć delikatnego tematu zadbamy także o wsparcie  psychologiczne dla uczestników – podkreśla Plater-Zyberk. 

Efekty wspólnej pracy młodych raperów poznamy 5 października podczas finałowego koncertu w ramach festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. Tutaj organizatorzy nie byliby sobą, gdyby nie połączyli wysiłku uczestników warsztatów z muzyką symfoniczną wykonywaną na żywo. 

– Młodzież zaprezentuje więc swoje teksty do muzyki wykonywanej przez orkiestrę – i to muzyki inspirowanej klasycznymi motywami, jednak „samplowanej na żywo” – zaznacza rzeczniczka szczecińskiej Filharmonii. 

 

Jak zgłosić się na casting?

Swoje zgłoszenia można przesyłać do piątku 14 czerwca. W formularzu zgłoszeniowym należy wypełnić wszystkie wymagane rubryki, a także zaakceptować regulamin castingu. 

Wszelkie dokumenty niezbędne do wypełnienia i pozostałe informacje znajdą Państwo w poniższym linku:

https://filharmonia.szczecin.pl/aktualnosci/2486-Rusza_casting_Szukamy_rapujacej_i_piszacej_teksty_mlodziezy

 

Powiązane artykuły

szczecińskie tramwaje
AktualnościKultura

Męskie Granie zaczyna się już dzisiaj. Jak dojechać na koncerty? 

Przed nami dwa dni wypełnione najlepszą muzyką od najlepszych reprezentantów polskiej alternatywy....

LifestyleKultura

Nie tylko „Męskie Granie” – przed nami weekend pełen atrakcji! Każdy znajdzie coś dla siebie

Może najbliższy weekend nie będzie tak ciepły jak poprzedni, ale jedno jest...

Kultura

Jutro seans dla całych rodzin. Kino na Leżakach i „Opowieści z Narnii”

Pełna przygód i tajemnic historia czwórki rodzeństwa, która po odnalezieniu starej szafy...

Kultura

Komisarz Zawieja i Szczecin powracają. Za chwilę premiera drugiego sezonu „Odwilży”

Ten serial zdobył już rzesze sympatyków nie tylko w Polsce, ale również...