Studentki Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Aleksandra Rękas i Monika Sęk, mają pomysł na zagospodarowanie kawałka wyspy w Dolinie Dolnej Odry tuż przy granicy polsko-niemieckiej. Według ich projektu ma być on przeznaczony na zespół kładek i pomostów, a tego obrazu ma dopełnić jeszcze budynek w Gryfinie o funkcji edukacyjnej na temat flory występującej na obszarze Doliny Dolnej Odry oraz budynek w Mescherin związany z fauną Pomorza Zachodniego. Całość przybrała wdzięczną nazwę „Oddera”.
Teren ujęty w ich pracy magisterskiej został wybrany ze względu na bliskość Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry i ma przyczynić się do rewitalizacji tego obszaru. Potencjał obszarów nadrzecznych Gryfina i Mescherin został wykorzystany i stanowi istotny element dalszego rozwoju tych miast.
Projekt obejmuje dwa budynki zlokalizowane przy granicy polsko-niemieckiej w województwie zachodniopomorskim. Jeden z nich zaplanowano w Gryfinie, a drugi w Mescherin po stronie niemieckiej. Obydwa kompleksy łączy kładka dla pieszych zlokalizowana w na obszarze pomiędzy Odrą Zachodnią a Odrą Wschodnią (Regalica).
Budynek w Gryfinie – ośrodek flory
Projektowany w Gryfinie budynek ma na celu podniesienie świadomości mieszkańców i odwiedzających na temat flory Doliny Dolnej Odry. Dzięki starannie dobranym rozwiązaniom projektowym budynek umożliwia odwiedzającym bezpośredni kontakt z naturą i pogłębienie wiedzy na temat lokalnej roślinności.
Żelbetowa konstrukcja budynku, składająca się z 3 kondygnacji naziemnych i 2 podziemnych, zapewnia przestronne przestrzenie wewnętrzne i pozwala na sadzenie roślin wewnątrz budynku. Kształt budynku opiera się na planie prostokąta z trójkątnym szklanym dachem, który wtapia się w miejskie otoczenie. Fasada jest wyposażona w szkło antyrefleksyjne i żaluzje, które kontrolują intensywność wpadającego światła. Budynek składa się z żelbetowych słupów otoczonych szklaną ścianą zewnętrzną, która nadaje budynkowi lekkości i integruje wnętrze z otoczeniem dzięki widoczności zieleni. Narożniki klatki schodowej podkreślają symetrię bryły i zapewniają przejrzysty system komunikacji na wszystkich poziomach. Na zachodniej elewacji od strony Odry znajduje się pasaż łączący budynek z główną ulicą i zapewniający dostęp do wnętrza. Na centralnej osi wejścia zaplanowano klatkę schodową, pełniącą funkcję ogólnodostępnego miejsca do siedzenia. Dodatkowo, poza głównym obrysem budynku przewidziano rampę ułatwiającą przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami i umożliwiającą swobodne zwiedzanie.
Funkcjonalna organizacja budynku opiera się na zapewnieniu cyrkulacji na wszystkich piętrach i ułatwieniu zwiedzania. Budynek składa się z pięciu kondygnacji, dwóch podziemnych i trzech naziemnych. Piwnica jest wykorzystywana na potrzeby usług budowlanych, natomiast parter służy jako obszar rekreacyjny i edukacyjny. Budynek posiada pięć ewakuacyjnych klatek schodowych, cztery w rogach budynku i jedną w centralnej części podziemnego parkingu.
Na poziomie -2 znajduje się magazyn, pomieszczenie techniczne i parking na 100 miejsc, w tym dla osób niepełnosprawnych. Na poziomie -1 znajduje się magazyn, wentylatornia, stacja transformatorowa i kolejna sala audiowizualna/multimedialna. Na piętrach 0 i 1 znajdują się biura administracyjne, pomieszczenia socjalne, restauracja i sklep. Obiekt jest podzielony na strefy odpowiadające różnym środowiskom doliny dolnej Odry: na drugim piętrze zaplanowano obszar warsztatów uprawy roślin i balkon widokowy z całorocznym szklanym zadaszeniem z widokiem na Odrę i Międzyodrze.
Budynek w Mescherin – ośrodek fauny
Budynek w Mescherin jest związany z edukacją dotyczącą fauny Doliny Dolnej Odry. Składa się on z jednej kondygnacji nadziemnej i jednej podziemnej, a jego konstrukcja łączy drewno z wzmocnieniem żelbetowym, co zapewnia przestronny układ wnętrz.
Jego elewacja utrzymana jest w stylu szachulcowym, który nawiązuje do architektury Pomorza Zachodniego. Budynek ma plan kwadratu i znajduje się na dwuspadowym dachu. Pośrodku budynku znajduje się główny hol z przeszklonym dachem, który służy jako główne wejście. Fasada ma regulowane drewniane żaluzje, aby kontrolować wewnętrzny klimat, szczególnie tam, gdzie słońce jest bardzo silne. Szczyty dachu na wschodniej elewacji są wykonane z drewnianych elementów oddzielonych szklanymi panelami. Dodatkowe przeszklenia zostały dodane do dachu nad główną halą wystawową, aby zapewnić naturalne światło.
Układ funkcjonalny budynku opiera się na utrzymaniu przejrzystego systemu komunikacji na wszystkich poziomach w celu ułatwienia zwiedzania. Budynek posiada ewakuacyjną klatkę schodową oraz reprezentacyjną klatkę schodową. Na poziomie -1 znajdują się powierzchnie wystawiennicze, pomieszczenie techniczne, pomieszczenie obsługi, sala multimedialna oraz hol główny. Na tej kondygnacji skoncentrowane są eksponaty zwierząt wodnych oraz akwarium, w którym prezentowane są gatunki z Doliny Dolnej Odry. Wyjątkiem jest wystawa ptaków, która znajduje się na tym piętrze ze względu na swoje ciemne wymagania. Część administracyjna, szatnia, toalety dla zwiedzających, zaplecze badawcze, laboratoria, biura, część socjalna i restauracja znajdują się na poziomie 1. Tematyka wystawy jest podzielona na strefy w zależności od reprezentowanego środowiska; zwierzęta wodne znajdują się na piętrze -1, a zwierzęta lądowe na 1. piętrze.
Kładki i pomosty
Projekt kładek i pomostów, zaprojektowanych na brzegach kanałów Gryfińskiego i Szerokiego, ma na celu umożliwienie odwiedzającym podziwianie malowniczego krajobrazu Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry i bezpośredni kontakt z naturą. Sześć pomostów z tablicami informacyjnymi o gatunkach chronionych i obszarach Natura 2000 zwiększy wiedzę odwiedzających na temat flory i fauny Międzyodrza. Projekt obejmuje swobodną kładkę dla pieszych, która zachęca do bliższego kontaktu z naturą i jest podniesiona ponad poziom gruntu, minimalizując w ten sposób wpływ na środowisko i nie ingerując w naturalny rozwój terenu.
Całe założenie Oddery przyczynia się do aktywizacji wcześniej niezagospodarowanych terenów. Koncepcja projektowa nadaje znaczenie i ma za zadanie wzbudzić zainteresowanie wśród użytkowników i użytkowniczek na temat wcześniej niedocenionego obszaru Doliny Dolnej Odry.