Czy w Szczecinie powstanie Bałtycki Port Kultury, a Baltic Neopolis Orchestra doczeka się w końcu swojego miejsca na mapie miasta? Wygląda na to, że tak. Szczecin chce rewitalizować Cielętnik, czyli część dawnego, poniemieckiego kompleksu portowego.
Prezydent Szczecina Piotr Krzystek poinformował na swoim kanale w mediach społecznościowych: „Miło mi poinformować: Miasto za pośrednictwem Żeglugi Szczecińskiej przejmuje Cielętnik na Łasztowni (….)”.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, rzeczywiście coś w trawie piszczy, choć o szczegółach nikt jeszcze nie chciał mówić. Wiemy jednak, że nowy szczeciński projekt na Łasztowni nazywany jest roboczo „Bałtyckim Portem Kultury” i ma być realizowany w Cielętniku, na placu przed nim, a także z udziałem Starej Rzeźni.
Za realizację tego działania ma być odpowiedzialna Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, która już jest obecna na Łasztowni, zarządza miejskimi bulwarami, mariną i plażą miejską. Wiadomo także, że rezydentem w Cielętniku, a także głównym kołem zamachowym w budowaniu tam oferty kulturalnej ma być Baltic Neopolis Orchestra, dynamiczna kameralna orkiestra ze Szczecina znana ze swego niekonwencjonalnego, otwartego na widza podejścia do prezentowania muzyki.
Pytana przez nas o ten projekt szefowa BNO Emilia Goch powiedziała: – Perspektywa stworzenia naszej siedziby w cielętniku, to dla nas coś wyjątkowego. Baltic Neopolis Orchestra działa i gra od 16 lat, a dalej nie mamy swojego miejsca, przestrzeni, w której moglibyśmy przede wszystkim ćwiczyć. Cielętnik to miejsce, o którym marzyliśmy już w 2016 roku. Wówczas rozpoczęłyśmy nawet rozmowy, ale na tamten czas nie było to możliwe. I tak na wiele lat kwestia siedziby orkiestry pozostawała jedynie marzeniem. Teraz pojawiło się światło w tunelu. Nie mogę powiedzieć nic konkretnego, ani nic pewnego, ale liczymy na to, że los się do nas uśmiechnie i w końcu powstanie miejsce, które zwyczajnie będzie “nasze”.
Z kolei Celina Wołosz, rzeczniczka Żeglugi Szczecińskiej potwierdziła, że od kwietnia Spółka dzierżawi Cielętnik i teren przed nim.
– Zagospodarowanie Cielętnika przez ŻSTW wpisuje się w strategię miasta dotyczącą aktywizacji i rozwoju Łasztowni i stworzeniu tam atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców i turystów – wyjaśniła. Nie chciała jednak zdradzać szczegółów porozumień.
Jak wiadomo po świętach w magistracie ma się odbyć spotkanie, z udziałem zainteresowanych stron, po którym będzie można spodziewać się więcej informacji.
Na dziś zostaje więc wrócić do wpisu prezydenta Krzystka: „Miło mi poinformować: Miasto za pośrednictwem Żeglugi Szczecińskiej przejmuje Cielętnik na Łasztowni. To dobra wiadomość i kolejny krok w rewitalizacji tej zabytkowej części miasta. Co powiecie na więcej kultury w tym miejscu? Już niedługo więcej szczegółów”.