Home Kultura [Menu literackie] obyczajowe w maju i czerwcu
Kultura

[Menu literackie] obyczajowe w maju i czerwcu

127

Biblioteka Miejska przygotowała „blok smakowania literatury” – wydarzenia odbędą się w maju i czerwcu. Zaserwuje wtedy czytelnikom wydarzenia powiązane z gatunkiem powieści obyczajowych.

Z kim będzie można się spotkać w ramach [Menu literackiego] – bo tak nazwano akcję?

  • Przystawka – 21 maja (wt.), godz. 18:00 – spotkanie z Brygidą Helbig —
    pisarką i literaturoznawczynią
  • Danie główne – 28 maja (wt.), godz. 18:00 – spotkanie z Joanną Jax —
    autorką sag historycznych
  • Deser – 15 czerwca (sb.) – warsztaty pisania recenzji z Kasią Czajką-Kominiarczuk z bloga „Zwierz Popkulturalny”. Obowiązują zapisy.
  • Danie dla dzieci – 26 czerwca (śr.), godz. 17:00 – spacer rodzinny z Kasią Brzozowską

Spotkania i warsztaty odbędą się w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8), natomiast spacer wystartuje z ul. E. Orzeszkowej 12.

 

21 maja (wt.) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Brygidą Helbig – pisarką i literaturoznawczynią.

O tematy związane ze współczesnym pisaniem i oceną literacką naszą gościnię zapyta z taktem Krzysztof Lichtblau ze Stowarzyszenia Literatura Działa.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

O autorce:

Dr hab. Brygida Helbig – pisarka, literaturoznawczyni, felietonistka radia Cosmo, trenerka twórczego pisania. Habilitowała się w roku 2004 pracą dotyczącą twórczości Marii Komornickiej/Piotra Własta na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Monografia ukazała się także w języku polskim jako „Strącona bogini” (nagroda Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego).

W roku 2017 ukazała się powieść biograficzna o Komornickiej „Inna od siebie” (nominowana do Nagrody Miasta Warszawy). Brygida Helbig została także dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike: za powieść „Niebko” i za zbiór opowiadań „Enerdowce i inne ludzie”.

Na podstawie jej powieści „Anioły i świnie w Berlinie” została wystawiona sztuka na deskach berlińskiej sceny teatru Studio am Salzufer przez prof. Janinę Szarek. Jej książki zostały przetłumaczone na język niemiecki.

 

 

28 maja (wt.) o godz. 18:00 powitamy w bibliotece Joannę Jax – autorkę specjalizującą się w powieściach historycznych.

Rozmowę na wiele tematów na czele z literaturą, poprowadzi Joanna Skonieczna. Spotkanie na język migowy PJM będzie tłumaczyć Maja Kamińska-Kołota. Wstęp na spotkanie jest wolny. Książki autorki będzie można kupić w trakcie spotkania.

O autorce:

Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak) – mieszka w Olsztynie. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Zajmuje się również copywritingiem i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka wspierającej Polaków w Kazachstanie.

Zadebiutowała w 2014 roku „Dziedzictwem von Becków”, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Kolejne powieści: „Długa droga do domu” (2015) i „Piętno von Becków” (2016) ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki.

Miłośnicy jej twórczości entuzjastycznie przyjęli książkę „Syn zakonnicy” (2018),a także cykle powieściowe — sześć tomów „Zemsty i przebaczenia” (2018) oraz trylogie „Zanim nadejdzie jutro” (2018, 2019),”Prawda zapisana w popiołach” (2019, 2020) i „Córka fałszerza” (2020). W 2022 ukaże się ostatni tom tetralogii „Duchy minionych lat”. Laureatka Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników).

 

26 czerwca (śr.) o godz. 17:00 z ul. E. Orzeszkowej 12 wyruszy spacer dla wszystkich dzieci, nastolatków i dorosłych, a kreować opowieści będzie Kasia Brzozowska, autorka książki „Stukoszelest”. Udział bezpłatny, zapraszamy wszystkich chętnych.

Gdziekolwiek pójdziesz, znajdziesz ślady. Otwórz oczy i patrz uważnie, słuchaj.

Stare kamienice przywitają cię czule i wyszepczą swoje tajemnice. Zabytkowa kostka brukowa wystuka odgłos kroków dawnych mieszkańców. Pójdziesz wzdłuż torów i alejek, przejdziesz majestatycznym parkiem. Trafisz do miejsca, gdzie kiedyś stało kino ze srebrnym ekranem. Odnajdziesz bibliotekę pełną cudownych książek i historii.

A wszystko zacznie się na Orzeszkowej 12. Tu nadal szumią brzozy, a nocą, odgłosem jadących pociągów, czas przywraca przeszłość.

Ta podróż po ulicach jednej z najstarszych dzielnic Szczecina będzie przepełniona opowieściami i historiami, a także niespodziankami i ukrytymi skarbami.

Powiązane artykuły

LifestyleKultura

MARKOWY FESTIWAL – zbliża się ciekawe wydarzenie

W pełni letniego sezonu, do Świnoujścia, czyli najwspanialszego polskiego kurortu, zjedzie czołówka...

Kultura

Legenda polskiego punka wystąpi na rocznicę szczecińskich porozumień sierpniowych

Koncert pod hasłem „Świetlica Wolności”, organizowany wspólnie przez Centrum Solidarności „Stocznia” oraz...

Kultura

„Harriet” odwiedzi Majowe. Takie będzie dzisiejsze Kino na Leżakach

Już dzisiaj Kino na Leżakach przeniesie się na Osiedle Majowe. Wieczorem wszyscy...

LifestyleKultura

Mało jest takich imprez w Szczecinie. W czym tkwi fenomen Męskiego Grania?

To były tylko dwa dni, ale za to spędzone w świetnej atmosferze....