Biblioteka Miejska przygotowała „blok smakowania literatury” – wydarzenia odbędą się w maju i czerwcu. Zaserwuje wtedy czytelnikom wydarzenia powiązane z gatunkiem powieści obyczajowych.
Z kim będzie można się spotkać w ramach [Menu literackiego] – bo tak nazwano akcję?
- Przystawka – 21 maja (wt.), godz. 18:00 – spotkanie z Brygidą Helbig —
pisarką i literaturoznawczynią - Danie główne – 28 maja (wt.), godz. 18:00 – spotkanie z Joanną Jax —
autorką sag historycznych - Deser – 15 czerwca (sb.) – warsztaty pisania recenzji z Kasią Czajką-Kominiarczuk z bloga „Zwierz Popkulturalny”. Obowiązują zapisy.
- Danie dla dzieci – 26 czerwca (śr.), godz. 17:00 – spacer rodzinny z Kasią Brzozowską
Spotkania i warsztaty odbędą się w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8), natomiast spacer wystartuje z ul. E. Orzeszkowej 12.
21 maja (wt.) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Brygidą Helbig – pisarką i literaturoznawczynią.
O tematy związane ze współczesnym pisaniem i oceną literacką naszą gościnię zapyta z taktem Krzysztof Lichtblau ze Stowarzyszenia Literatura Działa.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
O autorce:
Dr hab. Brygida Helbig – pisarka, literaturoznawczyni, felietonistka radia Cosmo, trenerka twórczego pisania. Habilitowała się w roku 2004 pracą dotyczącą twórczości Marii Komornickiej/Piotra Własta na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Monografia ukazała się także w języku polskim jako „Strącona bogini” (nagroda Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego).
W roku 2017 ukazała się powieść biograficzna o Komornickiej „Inna od siebie” (nominowana do Nagrody Miasta Warszawy). Brygida Helbig została także dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike: za powieść „Niebko” i za zbiór opowiadań „Enerdowce i inne ludzie”.
Na podstawie jej powieści „Anioły i świnie w Berlinie” została wystawiona sztuka na deskach berlińskiej sceny teatru Studio am Salzufer przez prof. Janinę Szarek. Jej książki zostały przetłumaczone na język niemiecki.
28 maja (wt.) o godz. 18:00 powitamy w bibliotece Joannę Jax – autorkę specjalizującą się w powieściach historycznych.
Rozmowę na wiele tematów na czele z literaturą, poprowadzi Joanna Skonieczna. Spotkanie na język migowy PJM będzie tłumaczyć Maja Kamińska-Kołota. Wstęp na spotkanie jest wolny. Książki autorki będzie można kupić w trakcie spotkania.
O autorce:
Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak) – mieszka w Olsztynie. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Zajmuje się również copywritingiem i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka wspierającej Polaków w Kazachstanie.
Zadebiutowała w 2014 roku „Dziedzictwem von Becków”, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Kolejne powieści: „Długa droga do domu” (2015) i „Piętno von Becków” (2016) ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki.
Miłośnicy jej twórczości entuzjastycznie przyjęli książkę „Syn zakonnicy” (2018),a także cykle powieściowe — sześć tomów „Zemsty i przebaczenia” (2018) oraz trylogie „Zanim nadejdzie jutro” (2018, 2019),”Prawda zapisana w popiołach” (2019, 2020) i „Córka fałszerza” (2020). W 2022 ukaże się ostatni tom tetralogii „Duchy minionych lat”. Laureatka Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników).
26 czerwca (śr.) o godz. 17:00 z ul. E. Orzeszkowej 12 wyruszy spacer dla wszystkich dzieci, nastolatków i dorosłych, a kreować opowieści będzie Kasia Brzozowska, autorka książki „Stukoszelest”. Udział bezpłatny, zapraszamy wszystkich chętnych.
Gdziekolwiek pójdziesz, znajdziesz ślady. Otwórz oczy i patrz uważnie, słuchaj.
Stare kamienice przywitają cię czule i wyszepczą swoje tajemnice. Zabytkowa kostka brukowa wystuka odgłos kroków dawnych mieszkańców. Pójdziesz wzdłuż torów i alejek, przejdziesz majestatycznym parkiem. Trafisz do miejsca, gdzie kiedyś stało kino ze srebrnym ekranem. Odnajdziesz bibliotekę pełną cudownych książek i historii.
A wszystko zacznie się na Orzeszkowej 12. Tu nadal szumią brzozy, a nocą, odgłosem jadących pociągów, czas przywraca przeszłość.
Ta podróż po ulicach jednej z najstarszych dzielnic Szczecina będzie przepełniona opowieściami i historiami, a także niespodziankami i ukrytymi skarbami.