Home Kultura Konstelacja ooooo – Technoaktywistyczna Odyseja w Szczecinie
Kultura

Konstelacja ooooo – Technoaktywistyczna Odyseja w Szczecinie

128
konstelacja ooooo – technoaktywistyczna odyseja w szczecinie
mat. organizatorów

Czy technologia może być narzędziem emancypacji? Jak pozyskać energię z błota, przekształcić ciało w przekaźnik prądu i zbudować alternatywne narracje wobec dominujących struktur? Na te pytania odpowiadają artystki i badaczki związane z konstelacją ooooo, które od 27 marca 2025 roku zaprezentują w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie eksperymentalną wystawę Triggering electro-inducing spasms.

Pod kuratorskim okiem Zorki Wollny, szczecińska galeria zamieni się w artystyczne laboratorium, w którym technologia, ezoteryzm, technofeminizm i ekologia splatają się w jedną, transdyscyplinarną opowieść. Co więcej, sama wystawa nie będzie jedynie statycznym zbiorem prac – stanie się dynamicznym procesem, otwartym na uczestnictwo i kolektywne doświadczanie.

W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć i doświadczyć działań, które podważają nasze dotychczasowe myślenie o technologii. Czy energia może pochodzić z natury, a nie z sieci zasilanych przez wielkie korporacje? ooooo bada tę możliwość, wykorzystując m.in. bakterie z błota dna Odry do produkcji prądu. Z kolei miejskie fontanny zamienią się w nietypowe maszty radiowe, a ciało ludzkie stanie się przewodnikiem elektryczności – przełamując granice między technologią a cielesnością.

To właśnie tutaj, w szczecińskim TRAFO, spotykają się artyści, aktywiści i badacze, tworząc przestrzeń, w której technologia nie jest jedynie domeną korporacji czy państw, ale może stać się narzędziem oporu i emancypacji.

ooooo – otwarta sieć, radykalna wymiana myśli

Konstelacja ooooo (czyli my – w znaczeniu kolektywnym) to nieformalna sieć współpracy artystów, aktywistów i teoretyków, którzy działają na przecięciu sztuki, technologii i krytycznej refleksji społecznej. Ich działania to więcej niż sztuka – to proces partycypacyjny, który angażuje publiczność i współtworzy nowe narracje.

Za inicjatywą stoją Marthe Van Dessel i Isabel Burr Raty – dwie artystki, które na różne sposoby dekonstruują istniejące systemy władzy i technologii. Van Dessel, jako technoaktywistka i performerka, szuka sposobów na zhakowanie patriarchalnych technologii i budowanie alternatywnych interfejsów, podczas gdy Burr Raty eksploruje granice między tym, co organiczne, a tym, co sztuczne, prowadząc artystyczne badania na styku cyfrowej i materialnej rzeczywistości.

Wystawa nie kończy się na wernisażu – będzie żywym laboratorium, które co tydzień będzie aktywowane z udziałem publiczności. Studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy współtworzą projekt, zadbają o to, by zwiedzający mogli doświadczyć kolejnych etapów eksperymentów i stać się częścią procesu artystycznego.

To nie jest sztuka do podziwiania z dystansu – to sztuka, która zaprasza do uczestnictwa, stawia pytania i zmusza do myślenia o przyszłości technologii w kontekście społecznym i politycznym.

Nowe technologie czy nowa magia?

W Triggering electro-inducing spasms granica między nauką a mistyką zaciera się. Czy mamy do czynienia z nową formą technologicznej alchemii? Czy w czasach, gdy wielkie korporacje technologiczne kontrolują nasze dane i życie cyfrowe, możliwe jest odzyskanie technologii na własnych warunkach?

Sztuka prezentowana w TRAFO to bunt wobec dominujących narracji, ale także próba znalezienia nowych, alternatywnych ścieżek. To laboratorium, które nie tylko bada technologie, ale przede wszystkim szuka sposobów na ich demokratyzację, uwolnienie i przekształcenie w narzędzie społecznej zmiany.

Wystawa będzie dostępna od 28 marca do 29 czerwca 2025 roku, a jej otwarcie – 27 marca – zapowiada się jako wielowymiarowe wydarzenie performatywne, w którym eksperymenty, dźwięki i technologie spotkają się w jednym, immersyjnym doświadczeniu.

Dla wszystkich, którzy chcą odkrywać, eksperymentować i zastanawiać się nad przyszłością technologii, to wydarzenie jest obowiązkowym punktem na mapie kulturalnej Szczecina.

Bo technologia może być czymś więcej niż tylko narzędziem – może stać się aktem oporu, przestrzenią twórczą i formą emancypacji.

Powiązane artykuły

cielętnik pod skrzydłami żeglugi. powstanie nowa przestrzeń kultury na łasztowni
Kultura

Cielętnik pod skrzydłami Żeglugi. Powstanie nowa przestrzeń kultury na Łasztowni

Po latach ciszy jeden z najbardziej charakterystycznych budynków szczecińskiej Łasztowni ma szansę...

graniczący z cudem. inauguracja festiwalu szczecin classic już 27 kwietnia
Kultura

Graniczący z cudem. Inauguracja festiwalu Szczecin Classic już 27 kwietnia

Tegoroczna edycja festiwalu Szczecin Classic rozpocznie się z rozmachem i muzyczną głębią,...

tworzysz sztukę, animujesz kulturę? szczecin ma dla ciebie stypendium!
Kultura

Tworzysz sztukę, animujesz kulturę? Szczecin ma dla Ciebie stypendium!

Miasto Szczecin po raz kolejny otwiera drzwi dla lokalnych artystów i animatorów...

nowa wystawa w szczecinie przenosi w serce średniowiecznego pomorza
Kultura

Nowa wystawa w Szczecinie przenosi w serce średniowiecznego Pomorza

Wchodząc do sali wystawowej Muzeum Narodowego w Szczecinie, trudno nie oddać się...