Home Aktualności „Konieczne jest uszczelnienie systemu kontroli biletów”. Wnioski po „zadymie” w autobusie linii 811
Aktualności

„Konieczne jest uszczelnienie systemu kontroli biletów”. Wnioski po „zadymie” w autobusie linii 811

572
autobus

Na temat tego incydentu powiedziano już niemal wszystko – od wczoraj regularnie informujemy o szczegółach dotyczących szarpaniny pomiędzy jadącym bez biletu pasażerem a kontrolerami w autobusie linii 811. Teraz głos zabrały szczecińska Policja oraz Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. 

ZDiTM w swoim oświadczeniu poinformował, że kontrolerzy złożyli szczegółowe wyjaśnienia dotyczące całej sprawy, z których wynika, że „gapowicz” nie tylko nie miał biletu, ale też nie okazał dowodu tożsamości, by ostatecznie zacząć im grozić. Ich reakcja będzie przedmiotem wnikliwej analizy. 

Ponadto wskazano potrzebę zrewidowania i uszczelnienia obecnie funkcjonującego systemu kontroli biletów, a także doprowadzenia do nadania kontrolerom rangi funkcjonariuszy publicznych. 

– W najbliższym czasie wypracowane i wprowadzone zostaną jeszcze bardziej szczegółowe procedury, uwzględniające różne scenariusze i sytuacje z udziałem pasażerów i kontrolerów, które mogą mieć miejsce w pojazdach komunikacji miejskiej. Kontrolerzy wezmą również udział w dodatkowych szkoleniach, m.in. w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych, a także zostaną również wyposażeni w kamery, które będą rejestrowały przebieg kontroli pasażerów. W ten sposób unikniemy niejasności w analogicznych do opisanej powyżej sytuacjach. Nagrania mogą stanowić też materiał dowodowy dla śledztw policyjnych – wyjaśnia Kacper Reszczyński, rzecznik prasowy ZDiTM i dodaje: – Podobne sytuacje wskazują także na potrzebę nadania kontrolerom rangi funkcjonariuszy publicznych, co od dawna postulujemy. 

Zarząd przypomina także, że samowolne oddalenie się w trakcie kontroli jest wykroczeniem i podlega karze, w związku z czym o zdarzeniu zostanie zawiadomiona policja.

Natomiast w oświadczeniu przesłanym przez Komendę Miejską Policji czytamy, że:

– Do tej pory mężczyzna utrwalony na nagraniu nie złożył żadnego zawiadomienia, ponadto patrol policji nie był wzywany na miejsce. W powyższej sprawie złożono natomiast zawiadomienie, dotyczące udostępnienia nagrania z wizerunkami osób, bez ich zgody. Trwają czynności – poinformował nas asp. Paweł Pankau, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. 

Kontrolerzy kontra gapowicz. „Zadyma” w autobusie linii 811

Czy kontrolerzy przekroczyli swoje uprawnienia? Jest komentarz prawnika

Powiązane artykuły

„inwestycja życia” okazała się pułapką. 22-latek oskarżony o wyłudzenie blisko 170 tys. zł
Aktualności

„Inwestycja życia” okazała się pułapką. 22-latek oskarżony o wyłudzenie blisko 170 tys. zł

Prokuratura kieruje do sądu akt oskarżenia przeciwko 22-letniemu Dmytro K. Mężczyzna wraz...

głośne auta pod kontrolą policji. wzmożone działania w szczecinie
Aktualności

Głośne auta pod kontrolą policji. Wzmożone działania w Szczecinie

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie od kilku tygodni...

klikasz i tracisz pieniądze. nowa fala oszustw na platformach sprzedażowych
Aktualności

Klikasz i tracisz pieniądze. Nowa fala oszustw na platformach sprzedażowych

Wystawiasz ogłoszenie, odpowiadasz na wiadomość i… w kilka minut możesz stracić oszczędności....

jak będzie wyglądał szczecin za 10 lat? eksperci spotkają się w bałtyckim porcie kultury
Aktualności

Jak będzie wyglądał Szczecin za 10 lat? Eksperci spotkają się w Bałtyckim Porcie Kultury

Przyszłość Szczecina, bezpieczeństwo energetyczne i miliardy złotych na rozwój miast – to...