O tym, że stolica Pomorza Zachodniego staje się te offshore’ową stolicą Polski mówi się od dawna. I na szczęście nie tylko mówi. Już nie sam Vestas inwestuje w Szczecinie w energetykę wiatrową. Firmy Windar Renovables i PORR wybudują fabrykę, która na terenie szczecińskiego portu będzie produkowała wieże, maszty i fundamenty turbin wiatrowych. Tym samym zachodniopomorskie staje się krajowym liderem w produkcji zielonej energii.
Fabryka powstanie w ciągu pół roku. Zostanie wybudowana na 17 hektarach, na terenach portowych, na Ostrowie Grabowskim. Lokalizacja ma znaczenie. Fabryka powstanie w okolicy Kanału Dębickiego, żeby powstające w niej elementy turbin od razu można było transportować drogą morską.
Inwestorem jest hiszpańska firma Windar Renovables, a wybuduje fabrykę austriacka spółka PORR. Projekt budowy w Szczecinie jest kolejnym kamieniem milowym w rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, ale to co dla Szczecinian najistotniejsze, to nowe miejsca pracy, a tych będzie aż 400. Wybudowanie fabryki będzie kosztować 70 mln. Euro.
– Zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii w Europie jest ogromne i stale rośnie. Dlatego też konieczne jest rozbudowanie odpowiedniej infrastruktury. Jesteśmy dumni, że możemy się do tego przyczynić budową fabryki w Szczecinie – mówi Karl-Heinz Strauss, prezes Zarządu PORR.
Najważniejszą częścią ogromnej fabryki będzie budynek główny z czterema liniami produkcyjnymi. To na nich powstawać będę wieże wiatrowe o łącznej powierzchni ponad 47 tysięcy m2 . Obok stanie mniejszy budynek przeznaczony do montażu wewnętrznych części. W fabryce będą powstawać elementy morskich i lądowych wież wiatrowych, a także ich fundamenty, konstrukcje masztów i wież metalowych.
Firma PORR ma doświadczenie w branży morskiej energetyki wiatrowej. W Świnoujściu spółka odpowiada za budowę części terminala instalacyjnego do obsługi polskich farm wiatrowych na Bałtyku. Będzie to pierwszy tego typu terminal w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Jego uruchomienie jest przewidziane na 2025 rok. Natomiast firma Windar Renovables S.A. to hiszpańska firma, będąca liderem w produkcji wież do turbin. Firma zarządza 6 fabrykami w Hiszpanii, ma też fabryki zlokalizowane na całym świecie, m.in w Indiach, Brazylii i Meksyku. Szczecin jest otwarciem na rynek europejski.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowa szczecińska fabryka zacznie działać w pierwszej połowie 2026 roku. Pierwsza farma wiatrowa na Bałtyku powstanie za 3 lata i czystą energią zasili ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.