W 1959 roku wizytę w Szczecinie odbył I Sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Nikita Chruszczow – to wydarzenie wykorzystywano jako potwierdzenie przynależności Szczecina do Polski.
Druga dekada polskiego Szczecina – lata 1956-1965 – to dalsza odbudowa miasta, zakładów przemysłowych i portu, rozwój naukowy i kulturalny. Przez bliskość granicy i morski, portowy charakter, dzięki marynarzom i obcokrajowcom, Szczecin stał się „polskim oknem na świat”, wzbogaconym słynnymi na cały kraj lokalami rozrywkowymi i życiem nocnym.
Na zdjęciu widok na statki cumujące naprzeciwko Wałów Chrobrego. Po lewej w tle budynek elewatora Ewa.
Autorem zdjęcia (podobnie jak prezentowanego w lutym) jest Anatol Weczer, fotoreporter prasowy, który przybył do Szczecina w 1946 roku. Związany m.in. z „Głosem Szczecińskim” i tygodnikiem ilustrowanym „Panorama Północy”. Laureat konkursu World Press Foto (1967). Fotografował wydarzenia polityczne, kulturalne i sportowe, życie codzienne, przemysł i rolnictwo, architekturę.
Cykl „Kartka z kalendarza” powstaje w ramach jubileuszu 80-lecia Szczecina we współpracy ze Szczecińską Agencją Artystyczną.