Już od jutra, aż do niedzieli, Filharmonia zaprasza wszystkich szczecinian na czwartą edycję festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki. Jest to idealna propozycja dla rodzin, które chcą w ten długi weekend spędzić czas razem w niesamowicie inspirujący i kreatywny sposób.
Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki to oferta bogata w różnorodne atrakcje, które zadowolą zarówno najmłodszych, jak i dorosłych uczestników. W programie znajdą się koncerty, warsztaty, wystawa oraz spotkania, które pozwolą na głębsze zrozumienie terapeutycznej mocy sztuki oraz jej wpływu na nasze emocje i zdrowie – jak chociażby otwierająca cały festiwal debata w piątek 31 maja o 17:00.
– „Instrukcja obsługi lęków – jak sztuka wpływa na naszą psychikę?” to niezwykłe spotkanie ekspertów z dziedziny psychologii, muzykoterapii i arteterapii, którzy wspólnie postarają się odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Czy muzyka ma moc uleczenia duszy? Czy sztuka może być naszym przewodnikiem przez zakamarki własnego umysłu? Uczestnicy dyskusji będą mogli posłuchać o tym, jak nasze umysły kształtują obrazy lęku i jak możemy sobie z nim poradzić – podkreślają organizatorzy.
Guliwer w niezwykłej odsłonie
Jedną z największych atrakcji czwartej edycji festiwalu będzie szczecińska premiera plenerowego spektaklu wrocławskiego teatru Klinika Lalek, zatytułowanego „Kosmiczna Podróż Guliwera”. Odbędzie się ona 31 maja o godzinie 20:00 na placu Solidarności przy gmachu Filharmonii, na dachu Centrum Dialogu Przełomy. To wyjątkowe przedstawienie, bazujące na motywach powieści Jonathana Swifta, wykorzystuje gigantyczne formy lalkowe oraz machiny jeżdżące, światła, dymy i grające instalacje. Spektakl zapewni niezapomniane wrażenia i doskonałą zabawę dla całej rodziny. Twórcy zagrają dla szczecińskiej publiczności niezależnie od pogody, ale na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą parasole.
– „Kosmiczna Podróż Guliwera” to spektakl dla dzieci i dorosłych. Ruszamy razem w kolejną podróż, by przełamać nasze lęki. Na magicznym statku Guliwera płyniemy do gwiazd. Tymczasem na podobieństwo meteorytu spada z nieba na Ziemię wielkie Kosmiczne Jajo z informacją dla ludzkości. Niefortunnie uderza prosto w okręt Guliwera i łamie go wpół. Następnie toczy się aż do Krainy Liliputów, gdzie nieustannie trwają absurdalne wojny. Teraz tylko Guliwer może pomóc Jaju wrócić na niebo, by spełniła się przepowiednia gwiazd o nowej erze miłości i szacunku wobec wszystkiego i wszystkich – czytamy na stronie internetowej Filharmonii.
Dzień Dziecka w Filharmonii
W sobotę 1 czerwca Filharmonia zamieni się w krainę bajek. Od godziny 12:00 na najmłodszych gości będzie czekać bajkoterapia z Katarzyną Klimek, aktorką Teatru Lalek Pleciuga i Aliną Krzyżewską, skrzypaczką, diagnostką i terapeutką procesów integracji sensorycznej, pracującą z dziećmi neuroróżnorodnymi.
Natomiast o 13:00 rozpocznie się w Galerii Przy Cerkwi spotkanie z Maciejem Szymanowiczem – wybitnym ilustratorem literatury dziecięcej. Towarzyszyć mu będzie otwarcie wystawy jego prac, przenoszących gości w barwny świat muzyki. Filharmonia stanie się miejscem spotkania sztuki kolorów, kształtów i dźwięków, proponując wyjątkowe doświadczenie dla najmłodszych melomanów (uwaga – można zabrać rodziców!). Wernisaż jak i sama ekspozycja będzie zaprojektowana mając na uwadze potrzeby naszych mniejszych odbiorców. Niektóre z ilustracji można zabrać ze sobą do domu!
W tym samym dniu odbędzie się również premiera „7 lekcji dookoła muzyki” – nowej publikacji EduFilharmonii, opowiadającej o elementach dzieła muzycznego. Książeczkę z zabawnymi i wciągającymi lekcjami w jednocześnie trzech językach (po polsku, angielsku i niemiecku) będzie można zakupić w trakcie wydarzenia i zdobyć podpis autora ilustracji Macieja Szymanowicza.
Po południu przestrzenią do wspólnej zabawy stanie się rodzinny muzyczny spektakl „Kim był Oz?”, który rozpocznie się o 17:00 w złotej sali symfonicznej.
– Muzyczny spektakl z utworami napisanymi specjalnie na orkiestrę szczecińskich filharmoników to nowe spojrzenie na ponad stuletnią opowieść Lymana Franka Bauma. To spotkanie z ponadczasową baśnią, zaliczaną do klasyki literatury dla dzieci, i jej uniwersalnymi wartościami: siłą odwagi, serca i rozumu! W głównych rolach zobaczymy aktorów szczecińskich scen: Teatru Polskiego, Teatru Współczesnego i Teatru Lalek “Pleciuga” – zapewniają organizatorzy.
A co na zakończenie?
W niedzielę 2 czerwca o 12:00 Filharmonia zaprasza na warsztaty Pregnato, podczas których mamy w ciąży lepiej przygotują się do przyjścia dziecka na świat, obudzą w sobie wrażliwość na muzykę, a także dowiedzą się, jak radzić sobie ze stresem za pomocą muzyki i otaczających nas dźwięków.
– Aktywne, bezpośrednie i regularne słuchanie muzyki wykonywanej na żywo pobudza aktywność różnych obszarów mózgu dziecka, stymulując rozwój psychospołeczny. Muzyka zbliża i koi, dzięki niej więź między rodzicami jest silniejsza i bardziej intensywna. Na warsztaty w Filharmonii zapraszamy zarówno przyszłe mamy, jak i te które mają maluchy od niedawna – czytamy na stronie Filharmonii.
Natomiast o 17:00 odbędzie się kolejny rodzinny koncert „Kim był Oz?”. W jego trakcie rozstrzygnięty zostanie konkurs na Szkolne Strefy Harmonii, czyli miejsca w szkolnych przestrzeniach, które marzą się uczniom jako miejsca do odpoczynku i wyciszenia.
Większość wydarzeń festiwalowych jest bezpłatna, więc w imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania!