Home Aktualności „Jeszcze będzie przepięknie” na rocznicę Szczecińskiego Sierpnia’80. Koncert Tomka Lipińskiego z zespołem 
AktualnościKultura

„Jeszcze będzie przepięknie” na rocznicę Szczecińskiego Sierpnia’80. Koncert Tomka Lipińskiego z zespołem 

488

Mnóstwo szczecinian, bez względu na wiek, wybrało się w piątkowy wieczór pod budynek legendarnej świetlicy Stoczni Szczecińskiej, aby wysłuchać koncertu Tomka Lipińskiego z zespołem. Miał on szczególne znaczenie, bo odbył się w 44 lata po podpisaniu szczecińskich porozumień sierpniowych. 

Ze sceny zbudowanej na terenie Stoczni popłynęły dźwięki piosenek zarówno z solowego repertuaru artysty, jak i również z dorobku Tiltu i Brygady Kryzys – „Mówię ci, że”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie wierzę politykom”, „Centrala”, „Nie pytaj mnie”, „To co czujesz, to co wiesz” czy „Fallen, Fallen is Babylon” to tylko niektóre z nich. 

– Szczecin jest daleko od Warszawy i niestety słabo go widać. Historie szczecińskie z grudnia 1970, sierpnia 1980 i grudnia 1981 roku, które dzięki naszym gospodarzom mogliśmy bliżej poznać, są tak niezwykłe, że aż dziw bierze, że są kompletnie nieznane. Dlatego bardzo dziękujemy za to, że możemy razem z Państwem wspomnieć tamte bardzo trudne i bolesne czasy pełne nadziei i szaleńczej wiary w to, że będzie lepiej. Życzę Państwu tego, abyśmy jej nigdy nie stracili – powiedział Tomek Lipiński tuż po wejściu na scenę. 

Nieco wcześniej wszystkich zebranych pod sceną szczecinian powitali prof. Sebastian Ligarski, dyrektor Centrum Solidarności „Stocznia” i Anna Lemańczyk, dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej, którzy wspólnie zorganizowali tą niezwykłą muzyczną podróż w czasie. 

Koncert był pełen nie tylko nieśmiertelnych przebojów, ale również anegdot związanych z okolicznościami powstania niektórych utworów. Przykładowo „Nie ma nic” Brygady Kryzys powstało na fali wielkiego strajku „Solidarności” na początku sierpnia 1981 roku, kiedy to samochody ciężarowe, autobusy i tramwaje zablokowały rondo na skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi w Warszawie (po 1989 roku nadano mu imię Romana Dmowskiego), a kilka przecznic dalej w stronę mostu Poniatowskiego, milicja zablokowała przejazd ciężkiemu sprzętowi wojskowemu na wysokości gmachu Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. 

Nie brakowało oczywiście okrzyków prosto od publiczności – poza standardowym „jeszcze jeden” przed wejściem na bis i skandowaniem hasła „Czad Kommando Tilt” było również wspólne śpiewanie piosenek granych przez zespół Lipińskiego. To tylko dowodzi faktu, że muzyka jest niezwykłym pomostem łączącym pokolenia i ludzi o odmiennych spojrzeniach na świat. 

Powiązane artykuły

bud-gryf & home 2025 – znamy program tegorocznych targów!
Aktualności

Bud-Gryf & Home 2025 – znamy program tegorocznych targów!

Już za tydzień w Netto Arenie w Szczecinie rozpocznie się kolejna edycja...

takiej konferencji w szczecinie jeszcze nie było! world jazz network meets polish jazz
Kultura

Takiej konferencji w Szczecinie jeszcze nie było! World Jazz Network meets Polish Jazz

Szczecin przez kilka dni stał się prawdziwym centrum międzynarodowej sceny jazzowej. Konferencja...

plan na 1. dzień wiosny? wiosenne porządki na polanie sportowej
Aktualności

Plan na pierwszy dzień wiosny? Wiosenne porządki na Polanie Sportowej

Pierwszy dzień wiosny to symboliczne przebudzenie natury, ale w Szczecinie będzie to...

wieczór pełen alternatywnych brzmień. despisers i goście zagrają dziś w piwnicy kany
Kultura

Wieczór pełen alternatywnych brzmień. Despisers i goście zagrają dziś w Piwnicy Kany

To będzie wieczór pełen hard rockowych i alternatywnych brzmień w murach Piwnicy...