Mieszkał w Szczecinie i Berlinie, ale często uwieczniał miasto na obrazach. Hans Hartig (1873–1936), w okresie międzywojennym namalował pejzaż zimowego portu. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie.
W pierwszych dekadach XX wieku artyści przedstawiający port szczeciński stosowali kilka ujęć.
– Jednym z nich było nabrzeże ze spichlerzami, znajdującymi się na rzecznej wyspie Łasztowni, ukazane m.in. na obrazie olejnym Hansa Hartiga, szczecińskiego artysty specjalizującego się w motywach i pejzażu marynistycznym – informuje Małgorzata Peszko z Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Hartig był synem pastora ze Stołczyna i jako nastolatek uczęszczał do gimnazjum miejskiego w Szczecinie. Kontynuował naukę w Gartz nad Odrą, zaś studia podjął na Akademii Sztuki w Berlinie, gdzie kształcił się najpierw w pracowni Paula Vorganga, a następnie u znakomitego pejzażysty Eugena Brachta, z którym w 1902 roku odbył podróż artystyczną do Drezna – dodaje.
Rok wcześniej zadebiutował na Wielkiej Wystawie Sztuki w Berlinie, na której jego prace spotkały się z uznaniem krytyki i widzów, a obraz „Dolina Odry”, będący wedutą Stargardu, został zakupiony do zbiorów Berlińskiej Galerii Narodowej.
– Od tego momentu Hartig stał się rozpoznawalnym pejzażystą, wystawiającym swoje prace w Nowym Jorku, Rzymie i Wenecji. W 1906 roku osiedlił się w Berlinie, wielokrotnie przyjeżdżał na plenery malarskie na Mazury, do Wolina, w okolice Karnic, Nowego Warpna i Szczecina, skąd przywoził szkice i obrazy – wyjaśnia Małgorzata Peszko.
Wykonywał także grafiki, zwłaszcza barwne litografie. W 1913 roku zorganizowano mu w Szczecinie wystawę monograficzną. W 1914 roku artysta zdobył srebrny medal na wystawie berlińskiej, zaś jako członek Pommerscher Künstlerbund brał udział, w latach 1916-1936, w wystawach szczecińskich.
Jednym z obrazów, który pokazuje Szczecin, jest obraz „Zimowy dzień w Szczecinie” – powstanie datuje się na lata 1920-1935. Na obrazie znajduje się sygnatura, odręczna wykonana pędzlem i czarną farbą, odautorska: Hans Hartig. Na odwrocie obrazu znaleźć można napis wykonany ołówkiem odręcznie, w 2 wierszach: Hans Hartig. BerlinW. 30 Bamberg Strasse 46.