Home Turystyka Finał The Tall Ships’ Races 2024 już za ponad miesiąc. Jaka będzie trasa regat?
TurystykaAktualności

Finał The Tall Ships’ Races 2024 już za ponad miesiąc. Jaka będzie trasa regat?

166

Wielkimi krokami zbliża się finał regat The Tall Ships’ Races, który odbędzie się w Szczecinie od 2 do 5 sierpnia. Do rozpoczęcia regat zostały już tylko trzy dni, a już w najbliższą niedzielę biorące w nich udział jednostki wystartują z portu w Kłajpedzie.

START – Kłajpeda: to właśnie w największym litewskim porcie (nomen omen jednego z niewielu wolnych od lodu portów w północnej Europie) oraz trzecim co do wielkości, a zarazem najstarszym mieście w Litwie, w niedzielę 30 czerwca rozpocznie się pierwszy wyścig z metą w Helsinkach. 

Kłajpeda zorganizowała po raz pierwszy finał tej imprezy w 2009 roku i od tej pory jest stałym elementem kalendarza szkoleń żaglowych. Nowy terminal pasażerski w porcie przyczynił się do zwiększenia ruchu w tym obszarze i uczynił litewskie miasto prawdziwą atrakcją turystyczną.

Ten pierwszy etap zapewni ekscytujące warunki wyścigowe i mnóstwo okazji do sprawdzenia swoich umiejętności i nauczenia się czegoś nowego. Niezależnie od tego, czy sterujesz statkiem i ustalasz kurs, podnosisz żagle, czy siedzisz na pokładzie pod gwiazdami, rozpoczynając nocną wachtę. Będzie można zaangażować się we wszystko, co dzieje się na pokładzie.

Helsinki 

Stolica Finlandii będzie metą pierwszego wyścigu, który zakończy się 4 lipca. Przez trzy następne dni, aż do 7 lipca, żaglowce będą cieszyć oczy mieszkańców i turystów.

Ostatni raz Helsinki były gospodarzem tej imprezy w 2013 roku, a w tym roku będzie gościć wielkie żaglowce po raz piąty. Dzięki bogatej historii morskiej, wyjątkowej kulturze miejskiej i oszałamiającemu krajobrazowi naturalnemu miasto z pewnością zapewni wspaniałe powitanie do międzynarodowej floty Tall Ships, która powraca po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat.

Tallin

Na trasie Helsinki-Tallin odbędzie się pierwszy z dwóch rejsów przyjaźni (7-11 lipca). Jest to szansa, aby odwiedzić mniejsze porty i przekonać się, co ma do zaoferowania region morski. Wiele krajów ma swoje wybrzeża na Bałtyku, co oznacza, że ​​przepłyniesz obok niektórych z najbardziej znanych i spektakularnych miast w Europie. Jeśli pogoda będzie wystarczająco ciepła, możesz nawet mieć szansę dosłownie zanurzyć się w bezpływowych wodach regionu.

Tallin, stolica Estonii, położona jest na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej i jest domem dla jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto jest politycznym, finansowym, kulturalnym i edukacyjnym centrum Estonii i okazało się nieodpartą atrakcją dla Floty Tall Ships w 2017 r., kiedy ponad 44 statki zdecydowały się odwiedzić miasto podczas części wydarzenia związanej z rejsem w towarzystwie.

Turku

Położona nad brzegiem rzeki Aura była stolica Finlandii będzie metą drugiego wyścigu (14-18 lipca), który rozpocznie się właśnie w Tallinie. Wyścig będzie ekscytującą czterodniową podróżą przez południowo-zachodnie wybrzeże Finlandii w kierunku Turku. Podczas rejsu będziesz miał mnóstwo czasu na podziwianie kolejnych niesamowitych zabytków, ponieważ na Bałtyku znajduje się wiele wysp i archipelagów.

Regaty Tall Ships Races 2024 będą szóstym wydarzeniem, w którym miasto Port-Gospodarz gości je od 1996 roku. 

Mariehamn

Położone na Wyspach Alandzkich, autonomicznym zbiorze wysp u wejścia do Zatoki Botnickiej, miasto Mariehamn nie jest obce wydarzeniom Tall Ships. W tym roku będzie metą drugiego wyścigu firmowego (21-24 lipca), rozpoczynającego swój bieg w Turku. 

Jego bogata historia morska łączy się z ciepłą i przyjazną przyrodą, a turyści mogą spodziewać się relaksującego i malowniczego miasta do zwiedzania. Szczególną atrakcją jest wyjątkowe muzeum, Tall Ship Pommern – jedyna czteromasztowa barka na świecie zachowana w oryginalnym stanie, w której nigdy nie dokonywano większych zmian konstrukcyjnych.

W Mariehamn rozpocznie się trzeci wyścig z metą w Szczecinie. Potrwa on od 27 lipca do 2 sierpnia. 

Co nas czeka podczas finału regat?

Właśnie 2 sierpnia w Szczecinie zacumują żaglowce, które zakończą swoją pięciotygodniową rywalizację na wodach Bałtyku.

Nieodłącznym elementem finału regat The Tall Ships’ Races są dodatkowe atrakcje i strefy zabaw. Od 2 do 5 sierpnia dwa brzegi Odry będą wypełnione propozycjami na aktywne i kreatywne spędzenie czasu. W celu łatwiejszego i szybszego przemieszczania się na Odrze pojawią się dwa mosty pontonowe łączące ze sobą prawy i lewy brzeg rzeki.

4 sceny muzyczne, a na każdej z nich inne propozycje – od dziecięcych przebojów, przez muzykę folkową, nieco rocka czy elektroniki. Pierwsza scena muzyczna ulokowana zostanie na Łasztwoni, w sąsiedztwie Food Portu – tam wystąpią szczecińscy artyści. Kolejna, przy Bulwarze Gdyńskim – będzie to pływająca scena z muzyką szantowo-folkową. Scena główna stanie przy ul. Jana z Kolna. Przez trzy dni wystąpią na niej polscy wykonawcy. W piątek usłyszymy koncert specjalny Chóru Politechniki Morskiej pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch wraz z zaproszonymi gośćmi. W sobotę zapraszamy na dyskotekę pod żaglami, w trakcie której wystąpią wykonawcy pop: Lanberry, Tribbs, Daria Marx, Sylwia Grzeszczak, wieczór zakończy się przy rytmach DJ Radio Eska. Z kolei w niedzielę będziemy mogli usłyszeć artystów serwujących rock, pop, muzykę elektroniczną i alternatywną. Na tolszipowej scenie wystąpią: Krzysztof Zalewski, Mery Spolsky, Smolik/Kev Fox, Ikarus Feel. Na czwartą scenę zapraszamy do strefy dziecięcej, gdzie organizowane będą koncerty i spektakle dla najmłodszych.

Powiązane artykuły

Aktualności

Zmiany w zarządzie SEC. Adam Palacz nowym prezesem spółki

Roszady w zarządzie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej stały się faktem. Nowym prezesem spółki...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...