Dla dorosłych i dla dzieci
W marcu w Filharmonii każdy znajdzie coś dla siebie w bogatej ofercie koncertów i wydarzeń. Niezależnie od tego, czy jest miłośnikiem klasyki, muzyki świata, edukacji czy historii.
Miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję uczestniczyć w kilku wyjątkowych koncertach. Już 5 marca w kameralnej sali wystąpi Messages Quartet – jeden z czołowych polskich kwartetów smyczkowych. Artystki zaprezentują utwory Haydna, Janáčka i Tansmana, łącząc tradycję z nowoczesnym podejściem do muzyki kameralnej. Dwa dni później, 7 marca, Chór Polskiego Radia Lusławice zabierze słuchaczy w podróż po muzyce sakralnej, gdzie cisza stanie się równie ważna jak dźwięk. W programie koncertu znajdą się utwory m.in. MacMillana, Vasksa, Tavenera i Pärta.
14 marca odbędzie się koncert symfoniczny Esencja Wiednia, w którym przeniesiemy się do stolicy Austrii i odkryjemy jej muzyczne dziedzictwo. W programie znajdą się dzieła Haydna, Beethovena i Brahmsa, a solistką wieczoru będzie znakomita skrzypaczka Liya Petrova. 20 marca muzyka świata zabrzmi w Filharmonii za sprawą zespołu SUTARI, który przedstawi repertuar oparty na dawnych polskich pieśniach weselnych i kołysankach.
21 marca zapraszamy na koncert Wiosna w wielkim mieście, który wprowadzi nas w klimat nadchodzącej pory roku. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą Jerzego Salwarowskiego oraz pianista Hubert Salwarowski wykonają utwory Warsa, Gershwina i Schumanna, wprowadzając radosny nastrój budzącej się do życia przyrody. Miesiąc zakończy koncert Z daleka (28 marca), który przeniesie publiczność w muzyczną podróż przez Ukrainę, Łotwę, Niemcy i Włochy. Orkiestrę poprowadzi Mykola Diadiura – wybitny ukraiński dyrygent i były dyrektor artystyczny Filharmonii, dobrze znany szczecińskim melomanom.
W marcu nie zabraknie również wydarzeń edukacyjnych. 6 marca odbędzie się wyjątkowy koncert szkolny Jakby co?, skierowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych i średnich. Młodzież stworzyła go z myślą o rówieśnikach, łącząc klasyczne motywy z nowoczesnym rapem, by poruszyć temat hejtu i budowania atmosfery wzajemnego szacunku. 9 marca kolejna Akademia Młodego Melomana, podczas której najmłodszych melomanów czeka fascynująca podróż do świata instrumentów dętych blaszanych. Przy dźwiękach fanfar i marszów przeniesiemy się w czasy królów i rycerzy.
Z kolei 30 marca odbędzie się spektakl muzyczny Góra-dół – Być jak Karłowicz, który w unikalny sposób przybliży postać patrona Filharmonii. Emocje, które kształtowały życie i twórczość Mieczysława Karłowicza, znajdą odzwierciedlenie w muzyce, a nowoczesne aranżacje jego utworów pozwolą lepiej zrozumieć jego muzykę.
Dla tych, którzy chcieliby odkryć budynek Filharmonii przygotowano regularne oprowadzania w języku polskim, angielskim i niemieckim, a dodatkowo 21 marca odbędzie się zwiedzanie w języku ukraińskim. Przewodnikiem będzie Dobiesław Romaniuk – pasjonat ukraińskiej kultury i wieloletni wolontariusz Filharmonii.
Więcej: www.filharmonia.szczecin.pl