Home Aktualności Czy matematykę można pokazać w obiektywie?
AktualnościEdukacjaKultura

Czy matematykę można pokazać w obiektywie?

169
Miejsce I - "Piąty element" - Karina_Dudzik

Wystawa MATEMATYKA W OBIEKTYWIE przygotowana przez Uniwersytet Szczeciński i Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie przedstawia ciekawe spojrzenie na królową nauk dostrzeżone przez nagrodzonych i wyróżnionych uczestników XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego. Konkurs ma na celu popularyzowanie i rozwijanie kultury matematycznej. Dotychczas laureatami zostali m.in. uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich, studenci, nauczyciele i architekci.

Wernisaż odbędzie się w środę, 7 sierpnia 2024 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie (ul. Wały Chrobrego 3). Wstęp wolny.

Wystawa prac laureatów i finalistów XIV edycji konkursu adresowana jest do wszystkich, którzy pozwolą się schwytać w sieć matematycznego myślenia, zapomną, że matematyka bywa trudna, niedostępna, że matematyka jest dla…matematyków. Ekspozycja zachęca do swobodnego czytania fotografii i negocjowania ich znaczeń. Być w sieci, w przeciwieństwie do rozumienia tradycyjnego (jako z łowienia) , oznacza dziś swoistą aktywność, przekroczenie samego siebie, przynależność do pewnej struktury oraz dążenie do tworzenia nowej sieci poznawczej. Utrwalona za pomocą aparatu fotograficznego spojrzenia autorów na abstrakcyjną w swej naturze matematykę pokazują jej bliskość, użyteczność i uniwersalny charakter. Dzięki nim każdy z nas może nawiązać łączność ze strefą myślenia matematycznego.

Matematyka to przecież nie rachunki, wzory, reguły. To ważny składnik kultury człowieka budowany przez wieki na fundamentach kultury antycznej obejmujący nie tylko technikę i sprawność, lecz również posługiwanie się językiem formalnym, dowodzenie, rozwiązywanie problemów, twórczość i wyobraźnię geometryczną, dobre rozumienie pojęć oraz postrzeganie piękna tej dyscypliny. Kultura matematyczna polega także na tym, że zauważa się pewne idee matematyczne, problemy, a nawet twierdzenia w otaczającym nas świecie, w przyrodzie martwej i ożywionej i w działaniach rąk ludzkich.

Spośród wielu tysięcy zgłoszeń jury w składzie: prof. dr hab. Konrad Czerski, prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS, mgr Jerzy Kołodziejczyk, Janusz Piszczatowski, ZPAF, dr Sergiusz Sachno, prof. WSSiP, ZPAF, dr hab. Maciej Tanaś, prof. APS, dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS (przewodnicząca) wyłoniło najciekawsze fotografie, które zamieszczone zostały w galerii.

Powiązane artykuły

szczecinianie posprzątali lasy. efekty są, ale problem pozostaje
Aktualności

Szczecinianie posprzątali lasy. Efekty są, ale problem pozostaje

Lasy miejskie w Szczecinie stały się czystsze – wszystko za sprawą wiosennej...

pokazy naukowe, retrogaming, a nawet degustacja owadów. fabryka wody szykuje niezwykły dzień wagarowicza
Edukacja

Pokazy naukowe, retrogaming, a nawet degustacja owadów. Fabryka Wody szykuje niezwykły dzień wagarowicza

Dzień wagarowicza wypadnie w tym roku już w najbliższy piątek, więc warto...

groźna kolizja w centrum szczecina – duże utrudnienia w ruchu
Aktualności

Groźna kolizja w centrum Szczecina – duże utrudnienia w ruchu

Kierowcy poruszający się przez al. Niepodległości w kierunku placu Rodła muszą uzbroić...

„zapach jak ze spalonej gumy”. śmierdzący problem na kazimierskiej
Aktualności

„Zapach jak ze spalonej gumy”. Śmierdzący problem na Kazimierskiej

Mieszkańcy osiedla przy ul. Kazimierskiej na Gumieńcach mierzą się z bardzo śmierdzącym...