Home Zdrowie i środowisko Co można znaleźć w płucach? Kryją w sobie nietypowe rzeczy!
Zdrowie i środowisko

Co można znaleźć w płucach? Kryją w sobie nietypowe rzeczy!

223
co można znaleźć w płucach? kryją w sobie nietypowe rzeczy!
fot. archiwum SPWSZ

Niezwykle oryginalna i osobliwa „kolekcja” powstaje od ćwierć wieku w pracowni badań endoskopowych układu oddechowego Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Tamtejsi lekarze odnajdują w ludzkich płucach takie rzeczy jak gwoździe, pestki, zakrętki, a nawet monety!

Bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że zakrztuszenie się niepozornym drobnym przedmiotem może mieć tragiczne konsekwencje. Dlatego ze szczególną ostrożnością starają się go wydobywać, oczywiście z pożytkiem dla pacjentów – ci oglądają je po pewnym czasie z uwagą i przerażeniem.

– Gdy wyciągaliśmy z oskrzeli na przykład groszową monetę, nie było potrzeby prosić kolegów patomorfologów o jej badanie. Przecież widzieliśmy, jaki przedmiot usunęliśmy. Z przyzwyczajenia jednak ciało obce umieszczaliśmy w niewielkich buteleczekach na materiał do badań i tym sposobem z roku na rok niecodziennych eksponatów przybywało – wspomina lek. Iwona Witkiewicz, konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób płuc, kierująca oddziałem gruźlicy i chorób płuc SPWSZ w Zdunowie.

Jakim cudem są one w płucach?

Można wręcz zadać jak najbardziej zasadne pytanie: dlaczego takie drobne rzeczy dostają się do ludzkiego organizmu? Odpowiedź jest często prozaiczna.

– Czasami trzymamy coś w ustach, np. gwoździk lub pinezkę, bo szukamy młotka albo jeden gwóźdź właśnie przybijamy i w ustach mamy już kolejny – mówi dr Witkiewicz. – Wydaje nam się, że panujemy nad sytuacją, gdy nagle ktoś się do nas odezwie, napadnie nas kaszel albo dziecko nas o coś zapyta, przestraszy. Wtedy robimy wdech, a gwóźdź leci prosto do płuc, jak strzała.

O ile obecność w oskrzelach resztek produktów spożywczych nie dziwi specjalistów, to taka zakrętka do kropel do nosa czy gwóźdź sprawiają, że włos jeży się na głowie.

– Mamy sporo wyciągniętych nakrętek, chyba kilkanaście. To dowód na to, by zawsze pamiętać o odkręcaniu kropel do nosa – mówi dr Witkiewicz. – W innym przypadku, ściskając buteleczkę, tworząc ciśnienie i dodatkowo robiąc wdech, zakrętka potrafi wlecieć przez nos prosto do płuc. Jak widać, zdarza się to niespotykanie często. Warto o tym pamiętać, bo później pacjent trafia do nas na badanie bronchofiberoskopowe, podczas którego szukamy w oskrzelach zaginionej nakrętki.

Podobnie kończy się aspiracja do dróg oddechowych żywności, której często nie widać na zdjęciach rentgenowskich. Bronchofiberoskopia pozwala usunąć zaaspirowane pożywienie, np. zielony groszek czy kawałek chleba, który w przeciwnym razie zacznie gnić w drogach oddechowych, powodując przy tym ciężkie zapalenie płuc.

Objawy potrafią być niepokojące

Niektóre ciała obce trafiając do płuc szybko dają o sobie znać.

– Jeżeli następnego dnia po zakrztuszeniu pojawia się gorączka, męczący kaszel i wydzielina ropna warto napomknąć lekarzowi, że niedawno doszło do zakrztuszenia – dodaje dr Witkiewicz. – Zdarzają się ciała obce, które trafiają do płuc np. podczas snu i przez lata nie dają żadnych objawów. Tak bywa np. z utraconymi zębami, które obrastają ziarniną zapalną, a następnie w badaniach wyglądają jak nowotwór. To chyba jedyny przypadek, kiedy pacjenci po usunięciu zmiany cieszą się z tego, że to ciało obce. Nie ma się temu co dziwić, bo przecież spodziewali się raczej problemów onkologicznych, a nie zęba.

Największe niebezpieczeństwo powodują duże elementy, która blokują przedsionek krtani lub tchawicę. Całkowita blokada dróg oddechowych prowadzi bowiem do niedotlenienia i śmierci.

Chwyt Heimlicha jest zbawienny

Przy zakrztuszeniu pomóc może intensywny kaszel, który jest naturalną reakcją organizmu na znajdujące się w drogach oddechowych ciało obce.

– Ręce podniesione do góry prostują drogi oddechowe, wtedy łatwiej jest wykrztusić ciało obce – tłumaczy dr Witkiewicz. – Ponadto pomóc mogą klepnięcia między łopatkami, otwartą ręką, jak przy oklepywaniu w czasie infekcji. Małe dzieci, gdy mamy pewność, że nie zrobimy im krzywdy, możemy obrócić głową w dół.

Przy zadławieniu, a więc całkowitym zamknięciu dróg oddechowych, gdy pacjent nie może oddychać, nie wydaje dźwięków, sinieje, pomocy jest tzw. chwyt Heimlicha polegający na uciskaniu nadbrzusza.

– To manewr ratujący życie, którego warto się nauczyć. W Internecie jest mnóstwo filmików instruktażowych, które polecam obejrzeć – dodaje dr Witkiewicz. – Musimy mieć świadomość, że dzięki temu możemy komuś uratować życie.

Powiązane artykuły

spotkanie z nauką na pum: wykład profesora anastasiosa (tassos) koulaouzidisa
Zdrowie i środowisko

Spotkania z Nauką na PUM: wykład Profesora Anastasiosa (Tassos) Koulaouzidisa

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie zaprasza na kolejne Spotkanie z Nauką, które...

rewolucja w leczeniu kamicy moczowej. szpital na pomorzanach z nowoczesną terapią
Zdrowie i środowisko

Rewolucja w leczeniu kamicy moczowej. Szpital na Pomorzanach z nowoczesną terapią

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wprowadza nowoczesne...

dzień kobiet w szpitalu na pomorzanach. zamiast kwiatów, troska o zdrowie
Zdrowie i środowisko

Dzień Kobiet w szpitalu na Pomorzanach. Zamiast kwiatów, troska o zdrowie

8 marca w wielu miejscach rozkwitają bukiety tulipanów, a kobiety słyszą życzenia...