Przyszli medycy i naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zachęcają swoich kolegów, ale też pracowników służby zdrowia i seniorów do wzięcia udziału w badaniu naukowym. Będą pytać o osobiste doświadczenia w trakcie pandemii. Chcą sprawdzić jak obostrzenia i izolacja wpłynęły na nasze życie. Studenci zapewniają anonimowość.
Cały czas naukowcy, lekarze, specjaliści z całego świata mierzą się z tymi poznanymi i dopiero odkrywanymi skutkami koronawirusa. To problemy zdrowotne i psychologiczne. Mierzą się z nimi każdego dnia miliony ludzi. Studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego chcą sprawdzić jak pandemia wpłynęła na nasze zdrowie psychiczne, i jak dystans społeczny czy obostrzenia sanitarne „odbiły się” na naszym życiu codziennym.
Aby badanie było jak najbardziej wiarygodne studenci będą obserwować różne grupy społeczne.
– Z perspektywy psychologii zdrowia szczególnie istotne wydaje się zrozumienie następstw pandemii, które mogą występować u osób mających bezpośredni kontakt z osobami chorującymi. W związku z tym, celem naszego badania było określenie psychospołecznych konsekwencji pandemii u studentów kierunków medycznych i nauk o zdrowiu, osób pracujących w ochronie zdrowia oraz osób starszych – informują studenci na stronie interentowej PUM.
Co ważne studenci zapewniają anonimowość. Badanie polega na wypełnieniu kilku krótkich kwestionariuszy. Można to zrobić online. Badanie zajmie zaledwie 20 minut. Link do ankiet można znaleźć na stronie internetowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Badanie naukowe pt. „Osobiste doświadczenia w pandemii” studenci Zakładu Psychologii Zdrowia PUM prowadzą wspólnie z pracownikami Zakładu Psychologii Zdrowia Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.
Mogą w nim wziąć udział studenci różnych kierunków medycznych i nauk o zdrowiu, którzy rozpoczęli naukę w latach 2019/2020 i 2020/2021, pracownicy ochrony zdrowia, którzy pracowali w czasie pandemii i osoby starsze.