Home Aktualności Całoroczne poidełka w Szczecinie?
AktualnościBiznes i inwestycje

Całoroczne poidełka w Szczecinie?

109

W upalne dni, poidełka umożliwiają szybkie zaspokojenie pragnienia, co jest szczególnie ważne w zatłoczonych aglomeracjach, gdzie długie przebywanie na słońcu może prowadzić do odwodnienia. W Szczecinie poidełka pojawiają się sezonowo, jest natomiast szansa, że powstaną takie urządzenia całoroczne.

 

Poidełka na Bulwarach postawione są przez Żeglugę Szczecińską Turystykę Wydarzenia. Wszystkie te przenośne urządzenia na Różance, Bulwarach, czy alei Wojska Polskiego będą funkcjonowały dopóki będzie dopisywała pogoda i w danych miejscach będą odbywały się wydarzenia plenerowe.

Czy jest szansa na to, by powstały takie urządzenia całoroczne, wzorem dużych aglomeracji europejskich? Coraz częściej projektowane są one tak, aby wpisywały się w architekturę miasta, stając się jego ozdobą. Spotykamy takie chociażby w Paryżu, w którym niedawno odbywały się Igrzyska Olimpijskie. Nowoczesne, minimalistyczne konstrukcje czy stylizowane na zabytkowe fontanny nie tylko spełniają swoją funkcję, ale również dodają uroku miejskim przestrzeniom. W ten sposób poidełka stają się nie tylko praktycznym, ale i estetycznym elementem krajobrazu.

– Staramy się, aby poidełek w mieście było coraz więcej. W sytuacji, gdy nie mamy urządzenia stacjonarnego, albo nie ma możliwości montażu elementów na stałe, współpracujemy z Żeglugą Szczecińską, która dysponuje właśnie przenośnymi urządzeniami – mówi Hanna Pieczyńska ze szczecińskiego ZWiK-u. – Jesteśmy w trakcie porządkowania tematu związanego z miejskimi zdrojami, ponieważ nie wszystkimi zajmuje się bezpośrednio ZWiK. Część należy do ZUK. Niezależnie od kwestii formalnych, z roku na rok poidełek w Szczecinie będzie coraz więcej. Ponieważ trwają różne ustalenia pomiędzy poszczególnymi podmiotami, nie mogę jeszcze w tej chwili podać konkretnych lokalizacji i terminów – tłumaczy.

Dzięki poidełkom ulokowanym w miejskiej przestrzeni mieszkańcy mogą zrezygnować z kupowania wody w jednorazowych opakowaniach, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ilości odpadów. Tym samym poidełka wpisują się w ideę zero waste, promując bardziej zrównoważony styl życia.

Mimo licznych zalet, rozwój sieci poidełek w miastach napotyka na pewne wyzwania. Koszty instalacji i utrzymania, konieczność regularnych przeglądów technicznych oraz zagrożenie wandalizmem. Jednak mimo tych trudności, coraz więcej miast decyduje się na inwestycję w poidełka, dostrzegając ich długoterminowe korzyści.

Powiązane artykuły

AktualnościSport

Pogrom. Takiego wyniku nikt się nie spodziewał

Na wyjeździe jeszcze nigdy z nimi nie wygrali, dziś wychodząc na boisko,...

AktualnościHistoria

Odnowili głaz upamiętniający słynnego poetę

„Odnowiliśmy głaz upamiętniający Friedricha Schillera, ustawiony w 1905 roku, w setną rocznicę...

Aktualności

Żołnierze ze szczecińskiej „Dwunastki” strzelają nad morzem

Żołnierze ze szczecińskiej „Dwunastki” regularnie zamieniają jednostkę na koszary i poligony nie...

Aktualności

Tak źle, jak jest teraz, nie było nawet w 1946 roku

Szczecin, podobnie jak cała Polska, starzeje się  i dramatycznie wyludnia – tak...