Home Aktualności Bezdomni w Szczecinie. Straż Miejska interweniuje
Aktualności

Bezdomni w Szczecinie. Straż Miejska interweniuje

285
bezdomni w szczecinie
fot. niepelnosprawni.pl

Nie chcą spędzać nocy w schroniskach i noclegowniach, dlatego wolą koczować w ekstremalnych warunkach pogodowych, jednocześnie narażając swoje życie. Straż Miejska stara się przekonywać osoby bezdomne, aby zadbały o siebie i nie igrały ze śmiercią na mrozie.

Co prawda patrole strażników na koczowiskach i innych miejscach przebywania takich osób mają charakter całodzienny, ale ich szczególna intensyfikacja ma miejsce właśnie w sezonie zimowym – i nie ma się co temu dziwić, w końcu od listopada ub. r. w całej Polsce z powodu hipotermii zmarło 7 osób.

– Jeździmy do takich miejsc i sprawdzamy ich stan zdrowia oraz to, czy są w stanie upojenia alkoholowego, czy wymagają wsparcia medycznego i czy chcą iść do schroniska – podkreśla insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie i dodaje: – Jeśli wyrażą zgodę na przeniesienie do schroniska, to wolontariusze organizacji „Feniks” przyjeżdżają po nie i zapewniają im humanitarne i godziwe warunki do życia, bo trzeba przyznać, że takie koczowanie odbywa się w opłakanych okolicznościach. Jeżeli chodzi o osoby pijane, to doprowadza się je do izb wytrzeźwień. Jedyny przypadek, w których musimy interweniować i doprowadzać takie osoby siłą do noclegowni i schronisk, to stan zagrożenia życia i zdrowia.

Osoby bezdomne mogą również skorzystać z oferty ogrzewalni, gdzie można się umyć, napić herbaty i przeczekać dopóki sytuacja na zewnątrz się poprawi. Są one objęte stałym monitoringiem ze strony Straży Miejskiej, a ta wspiera i zabezpiecza wszelkie działania mające na celu poprawę ich warunków bytowych. Mieszkańcy chętnie przynoszą wolontariuszom odzież, pościel, posiłki i inne rzeczy, które są zawożone potrzebującym, podobnie jak specjalne paczki przyznawane kilka razy do roku.

Warto też wspomnieć o innej, godnej odnotowania inicjatywie: organizacja Szczeciński Tydzień Ubogich organizuje co czwartek obiady i poczęstunek dla osób niemających swojego dachu nad głową. Dla nich jest to jedna z niewielu okazji, aby zjeść ciepły posiłek – dodaje Joanna Wojtach.

Tylko w ciągu ubiegłego roku strażnicy miejscy przeprowadzili 3312 interwencji i kontroli ws. ludzi bezdomnych, 2849 razy odwiedzili miejsca ich koczowania, doprowadzili 153 osoby do schronisk, 82 do placówek medycznych i 184 do izb wytrzeźwień, a przez 44 tygodnie zabezpieczali obiady dla nich przeznaczone.

Powiązane artykuły

w szczecinie rusza program, który może zmienić życie wielu rodzin
Aktualności

W Szczecinie rusza program, który może zmienić życie wielu rodzin

W północnych dzielnicach Szczecina rozpoczyna się projekt, który ma szansę realnie odmienić...

świadkowie jehowy dostępni online. teraz możesz zamówić wizytę przez internet
Aktualności

Świadkowie Jehowy dostępni online. Teraz możesz zamówić wizytę przez Internet

Czy wiesz, że rozmowa ze Świadkami Jehowy nie musi odbywać się tylko...

nawet 500 zł mandatu od strażników miejskich. gdzie deratyzacja jest obowiązkowa?
Aktualności

Nawet 500 zł mandatu od strażników miejskich. Gdzie deratyzacja jest obowiązkowa?

Czas zabezpieczyć się przed… szczurami! Od 1 stycznia br. strażnicy miejscy mogą...

tylko tydzień na rozliczenie pit. ostatni moment na przekazanie 1,5% podatku
Aktualności

Tylko tydzień na rozliczenie PIT. Ostatni moment na przekazanie 1,5% podatku

Zbliża się ostateczny termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Do końca kwietnia każdy...