Odcinkowe Pomiary Prędkości – przeklinane przez kierowców, ale skuteczne i nie do uniknięcia. Codziennie ponad 885 kierowców, a co godzinę 37 przekracza w takich miejscach prędkość. Mandat wystawiany jest co 96 sekund. Od końca listopada na polskich drogach pojawiły się nowe OPP, a to nie wszystko. Będą kolejne, w tym – cztery w regionie. Warto uważać, gdy miniemy niebieski znak, bo system jest bezlitosny.
Ponad 270 tysięcy wykroczeń, tylko na autostradach i drogach ekspresowych – to wynik pracy Odcinkowych Pomiarów Prędkości od początku roku. Jak wyliczył autodziennik.pl statystyki są miażdżące. Co 1 minutę i 36 sekund ktoś dostaje mandat.
W Zachodniopomorskiem działają dwa OPP: w tunelu pod Świną i na drodze wojewódzkiej 151 w Łubiance, niedaleko Barlinka. Wkrótce będą 4 kolejne. To miejsca wytypowane przy współpracy z Generalna Dyrekcją dróg Krajowych i Autostrad i policją, gdzie często kierowcy przekraczają prędkość i dochodzi do stłuczek, kolizji i wypadków.
Najprościej mówiąc Odcinkowy Pomiar Prędkości to system kamer. Umieszczone na początku i na końcu odcinak rozpoznają i rejestrują tablice rejestracyjne. Kwota mandatu obliczana jest na podstawie tego, w jakim czasie kierowca przejechał odcinek. Kamery robią wysokiej jakości zdjęcie, odczytują numer rejestracyjny samochodu i godzinę wjazdu. Natomiast kamery na końcu odcinka odczytają godzinę wyjazdu i na tej podstawie system wyliczy czy kierowca nie przekraczał prędkości.
Jeśli ktoś będzie jechał za szybko kamery od razu to wychwycą i mandat pewny. Przekraczając prędkość o 30 km zapłacimy 400. Jadąc już 20 km na godzinę szybciej – mandat rośnie do 1000 zł. Za 70 km i więcej to już 2500 zł. mandatu.
System obejmuje już 60 lokalizacji. Działa 24 godziny na dobę, nawet jeśli warunki atmosferyczne są trudne. W przeciwieństwie do fotoradaru mierzy prędkość na danym odcinku, a nie w konkretnym miejscu. Pierwsze OPP pojawiły się na polskich drogach 9 lat temu.
Nowe OPP w województwie zachodniopomorskim powstaną: na autostradzie A6 między węzłami Dąbie i Rzęśnica, na drodze ekspresowej S3 między Goleniowem i Kliniskami oraz między Parłówkiem i Brzozowem. System stanie też na drodze ekspresowej S6 w Kołobrzegu. Ich montaż ma potrwać do 2026 roku.
Na liście rezerwowej jest 5 kolejnych lokalizacji w naszym regionie, w tym dwie w Szczecinie. W przyszłości system kamer może też objąć węzły: Szczecin Podjuchy – Klucz i Szczecin Podjuchy – Kijewo. Pod uwagę GDDKiA bierze też węzeł Borkowice – Stare Bielice, fragment S3 od MOP Wysoka Zachód do węzła Klucz i fragment drogi krajowej między Marcelinem a Gwdą Wielką.
Najdłuższy OPP w Polsce ma ponad 20 km. Do grona tych „nie najkrótszych” zalicza się zachodniopomorski odcinek Łubianka- Brynka. Ma dokładnie 7849 m. długości. Jeszcze dłuższy ma być odcinek, który powstanie na trasie Goleniów Północ – Pucice. Będzie mieć aż 14 km. Po całkowitej rozbudowie system OPP obejmie ponad 600 km. dróg w całej Polsce.