Home Aktualności „Afrykański Akceleracjonizm” w TRAFO
AktualnościKultura

„Afrykański Akceleracjonizm” w TRAFO

191
wystawa trafo
fot. materiały organizatorów

Afryka przez wiele lat rozwijała się w duchu struktur kolonialnych faworyzujących zachodnią narrację o postępie. Pochodzący z Namibii Mark Mushiva na swojej wystawie „Instytut Technologii Dekolonialnej: Afrykański Akceleracjonizm” kwestionuje dominujące paradygmaty, „zakorzeniając” technologie w afrykańskim wyzwoleniu i samostanowieniu. Wernisaż w najbliższy czwartek 23 stycznia o 19:00, a będzie można ją zwiedzać do 23 marca. 

Do jej stworzenia zainspirowała berlińskiego artystę koncepcja radykalnego przekonania o możliwości kształtowania przyszłości Afryki poprzez przyspieszenie historii jej buntu, oporu i innowacji. Mushiva nie traktuje technologii jako siły narzuconej z zewnątrz – przedstawia ją jako przedłużenie ruchów niepodległościowych, które przetoczyły się przez kontynent w latach 50. i 60. XX wieku. Walka o niepodległość sama w sobie stanowiła akt futuryzmu, napędzany wizjami samostanowiącej Afryki, wolnej od nadzoru kolonialnego.

Mushiva wykorzystuje precyzyjnie wykonane obiekty i trójwymiarowe środowiska do stworzenia spekulatywnych narzędzi i mechanizmów, przywołujących zarówno materialność przeszłości, jak i przyszłe możliwości. Prace artysty obalają linearne narracje o postępie Zachodu, ukazując alternatywny świat, w którym postęp technologiczny jest napędzany afrykańską pomysłowością. Wyimaginowane artefakty, łączące w sobie elementy mechaniczne i mityczne, splatają tradycyjną afrykańską kosmologię z twórczością spekulatywną, wskazując przyszłość nieograniczoną historiami kolonialnymi – przekonują organizatorzy wystawy. 

Artysta bada, w jaki sposób technologia, postrzegana jako symbol nowoczesności i dominacji Zachodu, może służyć jako medium rekultywacji kulturowej. Obiekty Mushivy zacierają granice między tym, co materialne a wirtualne, sugerując, że dekolonizacja jest w równym stopniu działaniem technologicznym, jak i politycznym. Spekulatywne środki są przesiąknięte duchem wyzwolenia – czerpią z głębokich powiązań między kulturą materialną afrykańskich ruchów niepodległościowych i ich wyobrażeń na temat przyszłości.

– Na wystawie „Instytut Technologii Dekolonialnej” Mushiva prezentuje instrumenty ze swojego laboratorium, w tym Mesho czyli detektor rasizmu, kamizelkę dźwiękową i Mbako – przenośny syntezator ręczny. Zaprezentuje również pierwszą wersję pracy wideo „Manyata Futurism”, badającą architekturę afrykańskich wiosek z perspektywy geometrii fraktalnej. Prace zachęcają do zrewidowania wyobrażeń o technologii i postępie. Poszukują odpowiedzi na pytania: Jak wygląda prawdziwie dekolonialna przyszłość? W jaki sposób afrykańskie historie oporu i innowacji mogą zmienić krajobraz technologiczny? – czytamy w opisie. 

Traktując afrykański akceleracjonizm jako ruch łączący przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, Mushiva zwraca uwagę na fakt, że narzędzia do wyobrażania – i budowania – wyzwolonej przyszłości zawsze pozostawały w zasięgu ręki. Poprzez spekulatywne obiekty i cyfrowe interwencje pokazuje, że technologia dekolonialna nie jest odległą utopią, ale trwającym procesem.

Mark Mushiva to multidyscyplinarny kreatywny technolog, wynalazca i artysta hip-hopowy z Namibii. Mieszka i pracuje w Berlinie. Posiada tytuł doktora w dziedzinie informatyki (Uniwersytet w Trydencie, Włochy), przy czym szczególnym zainteresowaniem darzy zagadnienia związane z interakcją człowieka z komputerem. Jest jednym z trzech członków wielokrotnie nagradzanej hip-hopowej grupy poetyckiej Black Vulcanite. Łączy naukowo-artystyczne zainteresowania w badaniach idei, sugerującej, że szybkie i radykalne wdrożenie technologii informatycznych przez ludność afrykańską może przeciwdziałać niekorzystnym skutkom rasowego kapitalizmu. Twórca wykorzystuje przy tym nowatorskie technologie, takie jak wizja komputerowa, synteza dźwięku i robotyka.

Wystawa w ramach projektu TEKHNÉ – Be Aware of Sound, finansowanego ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej oraz przez Gminę Miasto Szczecin.

Partnerami są: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, CTM Festival (Niemcy), GMEA – National Center for Music Creation of Albi-Tarn (Francja), OUT.RA – Associação Cultural (Portugalia), Skaņu mežs festival (Łotwa), Q-O2 (Belgia). Przy organizacji wystawy współpracuje Akademia Sztuki w Szczecinie.

Powiązane artykuły

w szczecinie rusza program, który może zmienić życie wielu rodzin
Aktualności

W Szczecinie rusza program, który może zmienić życie wielu rodzin

W północnych dzielnicach Szczecina rozpoczyna się projekt, który ma szansę realnie odmienić...

świadkowie jehowy dostępni online. teraz możesz zamówić wizytę przez internet
Aktualności

Świadkowie Jehowy dostępni online. Teraz możesz zamówić wizytę przez Internet

Czy wiesz, że rozmowa ze Świadkami Jehowy nie musi odbywać się tylko...

nawet 500 zł mandatu od strażników miejskich. gdzie deratyzacja jest obowiązkowa?
Aktualności

Nawet 500 zł mandatu od strażników miejskich. Gdzie deratyzacja jest obowiązkowa?

Czas zabezpieczyć się przed… szczurami! Od 1 stycznia br. strażnicy miejscy mogą...

tylko tydzień na rozliczenie pit. ostatni moment na przekazanie 1,5% podatku
Aktualności

Tylko tydzień na rozliczenie PIT. Ostatni moment na przekazanie 1,5% podatku

Zbliża się ostateczny termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Do końca kwietnia każdy...