Rok 2025 przynosi ważny jubileusz – 80-lecie polskiego Szczecina. To symboliczna rocznica, która staje się pretekstem nie tylko do wspomnień i podziękowań dla pokoleń szczecinian, ale również do aktywizacji społecznej i wspólnego świętowania. Z tej okazji radni klubu OK POLSKA zainicjowali program grantowy „80 na 80-lecie”, który ma wesprzeć lokalne inicjatywy związane z urodzinami miasta.
Już w styczniu br. Rada Miasta Szczecin przyjęła specjalne stanowisko poświęcone jubileuszowi. Radni OKP zaproponowali, by uczcić to wydarzenie nie tylko uroczystościami oficjalnymi, ale także oddolnymi inicjatywami mieszkańców. W dokumencie podkreślono m.in.:
„Rada Miasta Szczecin oddaje hołd pokoleniom szczecinian, które przez osiem dekad od 1945 r. budują i rozwijają stolicę Pomorza Zachodniego. (…) Pragniemy także podziękować w ten sposób wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy i rozwoju miasta w powojennej Polsce. Dziękujemy Pionierom, budowniczym, nauczycielom, przedsiębiorcom, przedstawicielom władz oraz wszystkim mieszkańcom, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do wzmocnienia potencjału Szczecina oraz ukształtowania jego wyjątkowego charakteru”.
Jednym z konkretnych rezultatów tej inicjatywy jest uruchomienie programu grantowego pod symboliczną nazwą „80 na 80-lecie”.
80 tysięcy złotych – dla mieszkańców, od mieszkańców
Jak zapowiedziała podczas konferencji prasowej radna Jolanta Balicka, budżet programu to 80 tysięcy złotych, które trafią do organizacji pozarządowych działających na terenie miasta.
– Naszym zdaniem warto zachęcić organizacje pozarządowe do przygotowania urodzinowych inicjatyw i różnego rodzaju projektów. Mamy w Szczecinie bardzo aktywne organizacje pozarządowe i wierzę, że dzięki dodatkowym grantom przygotują one ciekawe propozycje – mówiła Balicka.
Start już 26 kwietnia
Oficjalny start programu zaplanowano na 26 kwietnia 2025 r. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać przez platformę Witkac.pl, w ramach dobrze znanego miejskiego programu #mikroDOTACJE2025 Szczecin TworzyMy.
O granty do 5 tysięcy złotych mogą się ubiegać szczecińskie stowarzyszenia, fundacje oraz inne organizacje społeczne. Warunek? Projekt musi nawiązywać do jubileuszu miasta, wzmacniać lokalną tożsamość i aktywizować społeczność. W grę wchodzą m.in. inicjatywy: edukacyjne, kulturalne, artystyczne, społeczne.
Co ważne, projekty mają być realizowane latem 2025 roku w przestrzeni miejskiej, co sprawi, że jubileuszowe świętowanie rzeczywiście stanie się udziałem mieszkańców – w parkach, na podwórkach, placach czy dziedzińcach.