Home Kultura 26 aktorów i blisko 8 milionów złotych na pensje
Kultura

26 aktorów i blisko 8 milionów złotych na pensje

301

Szczeciński teatr stoi przed poważnym wyzwaniem finansowym – koszty zatrudnienia pracowników wynoszą blisko 8 milionów złotych rocznie. Choć instytucja zatrudnia aż 99 osób, tylko 26 z nich to aktorzy. Czy to oznacza, że kadra teatru jest zbyt rozbudowana?

 

Teatry to skomplikowane instytucje, które wymagają różnorodnych ról do sprawnego funkcjonowania. Oprócz aktorów, w teatrze zatrudnieni są reżyserzy, scenografowie, kostiumografowie, pracownicy techniczni (odpowiedzialni za oświetlenie i dźwięk), specjaliści od promocji i sprzedaży biletów, administracja, czy personel sprzątający i konserwacyjny.

Jednak w przypadku szczecińskiego Teatru Współczesnego, tak duża liczba zatrudnionych pracowników budzi pytania o efektywność zarządzania zasobami ludzkimi. Jak się okazuje, aktorzy, którzy niedawno protestowali domagając się wyższych wynagrodzeń, są w zdecydowanej mniejszości w teatrze jeśli chodzi o kadrę. Jest ich zaledwie 26 na 99 zatrudnionych pracowników, wszyscy kosztują Teatr Współczesny blisko 8 milionów rocznie na pensje. Do tego w teatrze pomaga ogromna grupa wolontariuszy, jest ich aż 41!

Czy wszystkie te role są rzeczywiście niezbędne? Czy można możliwa jest reforma zatrudnienia, nie obniżając jakości świadczonych usług i produkcji teatralnych?

Kto czym się zajmuje?

Koszty personalne stanowią znaczącą część budżetu teatru. Wydatek 8 milionów złotych rocznie na pensje to duża suma, która mogłaby być wykorzystana na inne cele, takie jak inwestycje w nowoczesne technologie sceniczne, skuteczny marketing (przekładający się na większą ilość sprzedanych biletów i wpływów do kasy teatru), czy programy edukacyjne. Czy obecna struktura zatrudnienia jest zatem najlepszym sposobem wykorzystania dostępnych funduszy?

Ilość zatrudnionych na umowę o pracę – 99, w tym:

 • administracja – 20
 • obsługa – 12
 • inspicjenci – 3
 • Teatr Mały – 6
 • zespół techniczny – 29
 • aktorzy – 26
 • kasjerzy – 3
 • ilość wolontariuszy – 41

Miesięczny koszt utrzymania wszystkich pracowników – 653 584,34 zł

Średnie miesięczne przychody z wynajmu pomieszczeń Teatru Współczesnego dają instytucji 31 520 złotych. Do tego Teatr Współczesny posiada swoją restaurację. Jej utrzymanie kosztuje instytucję średnio 37 805 złotych, przy czym teatralna gastronomia w przyniosła (w okresie styczeń – kwiecień 2024) średnie przychody w wysokości 46 574 zł.

Jak nas informuje Teatr Współczesny, w zależności od sezonu artystycznego, tj. ilości premier, granych spektakli, wyjazdów festiwalowych warsztatów i projektów realizowanych z udziałem dofinansowań spoza dotacji Urzędu Miasta Szczecin, zmienia się liczba osób zatrudnianych w danym roku kalendarzowym na podstawie umów cywilnoprawnych:

 • scenografowie 6 – 8
 • kostiumolodzy 6 – 8
 • kompozytorzy 6 – 8
 • dramaturdzy 6 – 8
 • reżyserzy światła 6 – 8
 • reżyserzy 6 – 8
 • choreografowie 5 – 7
 • aktorzy gościnni 5 – 7
 • pozostałe bezosobowe 30 – 60

Szczeciński teatr nie jest jedynym w Polsce, który posiada tak rozbudowane kadry. W podobnej sytuacji są instytucje w Krakowie, czy Poznaniu. W wielu teatrach natomiast nadmierną biurokrację, która prowadziła do marnowania zasobów, zreformowano. Wprowadzono uproszczone procesy administracyjne, wykorzystując do tego nowoczesne technologie i oprogramowanie do zarządzania – to przekłada  się na zwiększenie efektywności kadr.

Teatr Współczesny wymaga reformy?

Teatr Współczesny potrzebuje nowej siedziby – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Teatr Współczesny potrzebuje nowoczesnego spojrzenia na zarządzanie, co do tego również nie ma wątpliwości.

– Teatr jest instytucją kultury, nie możemy oczekiwać, że jego funkcjonowanie będzie całkowicie rentowne i że teatr będzie zarabiał na wszystkie swoje wydatki – mówi Katarzyna Rogoźnicka, doradca restrukturyzacyjny z Kancelarii Kiżuk & Rogoźnicka. – Oczywiste jest również, że każda z osób pracująca w teatrze chciałaby zarabiać jak najwięcej. Nie tylko aktorzy, którzy są istotnym elementem teatru, ale również administracja czy zespoły techników, oni w równej mierze przyczyniają się do wrażeń, z jakimi widz spotyka się podczas spektaklu. 8 milionów złotych przy zaledwie 26 aktorach to sygnał, że warto pomyśleć o skrupulatnym audycie i być może restrukturyzacji, która zoptymalizuje strukturę zatrudnienia i wygeneruje dodatkowe środki, by osoby zatrudnione zarabiały zgodnie ze swoimi oczekiwaniami – komentuje.

Nie ma również wątpliwości, że Teatr Współczesny oferuje widzom ambitne spektakle, niełatwe w odbiorze. Nie każdy z nich gromadzi komplet publiczności, a wpływy ze sprzedaży biletów również mają znaczenie dla finansów instytucji.

 

Powiązane artykuły

LifestyleKultura

MARKOWY FESTIWAL – zbliża się ciekawe wydarzenie

W pełni letniego sezonu, do Świnoujścia, czyli najwspanialszego polskiego kurortu, zjedzie czołówka...

Kultura

Legenda polskiego punka wystąpi na rocznicę szczecińskich porozumień sierpniowych

Koncert pod hasłem „Świetlica Wolności”, organizowany wspólnie przez Centrum Solidarności „Stocznia” oraz...

Kultura

„Harriet” odwiedzi Majowe. Takie będzie dzisiejsze Kino na Leżakach

Już dzisiaj Kino na Leżakach przeniesie się na Osiedle Majowe. Wieczorem wszyscy...

LifestyleKultura

Mało jest takich imprez w Szczecinie. W czym tkwi fenomen Męskiego Grania?

To były tylko dwa dni, ale za to spędzone w świetnej atmosferze....